10 Adımda Para biriktirme taktikleri

Reklamlar


Para biriktirme taktikleri (En hızlı 10 yol)

10 Adımda para biriktirme yolu: Para biriktirmek hayatımız için çok önemlidir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte rahat bir yaşlılık, hastalıklar veya istediğimiz ev, araba gibi materyalleri almak para birikimi yapmadan olmaz. Para biriktirme için pek çok uzman belirli taktikler veriyor. İşte, para biriktirme taktikleri;

Kredi ve kredi kartı borcunu bitirin

Para biriktirmek için öncelikle kredi kartı veya kredi borcunuzu bitirmek gereklidir. Çünkü, banka borçlarının hepsine aylık faizler işlemektedir. Bu durumda para biriktirmeye başlamanız çok zordur. Hemen bir gider, gelir programı yaparak kredi veya kredi kartı borcunuzu bitirin.

Yakıt maliyetinizi yarıya indirin

Gün içinde veya 1 ay içinde en fazla kullandığımız şey kuşkusuz yakıt giderimizdir. İş yerine ve okula otomobil ile gidiyorsanız, haftanın 2-3 günü toplu taşımayı kullanabilirsiniz. Bu sayede yakıttan çok tasarruf edersiniz.

Fatura maliyetlerinizi azaltın

Elektrik, su, doğalgaz gibi giderleri kontrol altına alın. Masrafları azaltmak için ev içinde kullanılmayan alanların boşuna enerji tüketmesine izin vermeyin. Yakıt masrafını düşüren, izolasyon yaptırın, lambaları tasarruflu ampule döndürün.  Cep telefonunda bile ekonomik tarifeler kullanın.

Alışveriş listesi yapın

Aylık ya da haftalık olarak alışveriş günleri belirleyin. Bu günler haricinde alışveriş yapmayın. Alışverişe çıkmadan önce mutlaka bir alışveriş listesi yapın. Listenizin dışında bir şey almak istediğinizde ihtiyaç değilse almayın. Alışveriş yapmadan önce, marketlerin fiyatları hakkında araştırma yapın. Hangi market sizin için daha tasarruflu ise ondan alışveriş yapmaya gayret gösterin.

Mutlaka pazara gidin

Süpermarket alışverişi yapmaya alışkınız. Oysa, süpermarketlerde satılan sebze ve meyveler yarı fiyatına üstelik daha taze olarak haftalık semt pazarlarında satılmaktadır. Bu nedenle her hafta kurulan semt pazarlarını kaçırmayın. Pazara giderken de liste oluşturmayı unutmayın.

Giyim etiketlerine mutlaka bakın

Giyim alışverişi yaparken mutlaka uygun fiyat arayın. Ülkemiz, tekstil konusunda en başarılı olan ülkeler arasındadır. Bir pantolona yüzlerce lira vereceğinize çok daha uygun fiyatta benzerini alabilirsiniz.

Ekstra para kazanacak yollar bulun

Para biriktirmek için özel yeteneğiniz varsa bunlara parayı döndürün. Gitar dersi, piyano dersi verilebilir. Güzel yazıyorsanız, internette içerik sağlayıcısı olabilirsiniz. Böylece, boş zamanlarınız değerlenerek, para biriktirmeniz sağlanmış olur.

Dışarıda masraf etmeyin

Para biriktirmek için dışarıda yemek yemeyin, gece eğlencelerinde pahallı yerleri seçmeyin. Bunun yerine, arkadaş grubunuzla yürüyüşe çıkın, müzeleri ziyaret edin. Arkadaşlarınızı evinize davet edin. Böylece çok para harcamadan güzel vakit geçirebilirsiniz.

Erken rezervasyon

Yıl boyunca sürekli seyahat ediyorsanız, senelik olarak uçak bileti rezervasyonu yaptırın. Tatil planlarınızı kış ayından rezerve edin. Böylece, çok daha tasarruf edeceğinizi görürsünüz.

Alkol ve sigarayı bırakın

Alkol ve sigara hem cebinizden çok kayıp yaratır hem de sağlığınızı bozar. Sadece sigarayı bırakarak bile ciddi manada tasarruf yapabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir