100 bin TL ve 100 lira altında yapılacak işler

Reklamlar


100 bin TL ve 100 bin TL altı yapılacak işler: Ülkemizde 100 bin TL ve 100 bin TL altında sermayesi olan, ne iş yapacağına karar veremeyen pek çok girişimci olduğunu biliyoruz. Az sermaye ile hangi işler yapılabilir ve hangi işlere yatırım yapılabilir? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız. İşte, 100 bin TL ve 100 bin TL altı yapılacak işlerden bazıları;

1- Dönerci açmak:

Günümüzün en revaçta yatırım alanlarından biri de döner büfeleridir. Hala işlek yerlerde faaliyet gösteren döner büfeleri var, ancak döner büfeleri artık kurumsallaşarak birer marka haline gelmektedir. Bu durum yerli fast food sektöründe daha farklı lezzet markalarının oluşmasına yol açtı. İşte bu fırsatları görüp değerlendirmek isteyen girişimciler döner sektörüne yatırım yapmaya başladılar. Döner sektöründe franchise veren firmalar arttıkça, hepsi de kendi bünyesinde yüzlerce yeni girişimciler çıkarmaktadır. Ortalama 100 bin TL gibi bir yatırım bedeli ile kurulabilen döner büfeleri, yaklaşık 100 – 150 bin TL aralığında ciro yapabilmektedir.

2- Emlak ve gayrimenkul danışmanlığı açmak:

Özellikle son dönemde inşaat sektörünün hızla büyümesi ve gelişmesi ile bu alandaki hareketlilik daha da artmış durumdadır. Kurumsal bir firma altında Franchise şube açılarak emlak ve gayrimenkul danışmanlığı işine girilmesi, düşük maliyetleri ve yüksek kar marjları sebebiyle tercih edilen sektörlerden biridir. Ortalama 10 bin – 25 bin TL gibi bir sermaye ile başlanabilecek gayrimenkul ve emlak danışmanlığı işi için bayilik sistemi ile çalışan şirketler de bulunmaktadır.

3- Balık büfesi açmak:

Ülkemizde balık restoranları özellikle büyük şehirlerimizde zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Fakat bu çeşitlilik balık ekmek konsepti yönünden oldukça fakir sayılabilir. Genellikle sahillerde faaliyet gösteren balık ekmekçiler, son dönemlerde AVM ve işlek caddelerde de faaliyet göstermeye başladı. Bu iş için küçük bir dükkan veya mobil stand konsepti ile çalışabilirsiniz. Balık ekmek konseptinin yatırım maliyeti ise 50 bin TL civarındadır. Oldukça yüksek bir kar marjı olan bu konseptle aylık 25 – 30 bin TL gibi bir ciro yakalamanız gayet kolay.

4- Pilav arabası ve pilav büfesi açmak:

Türkiye, AB kriterleri kapsamında pek çok standardı değiştirmek durumunda kaldı. Bunlardan biri de sokakta satılan pilav-nohut konsepti olup, bu standartlar nedeniyle hızla markalaşmaktadır. Bu iş, hijyen koşulları sağlanmış yeni ve farklı sunumlarıyla kiosk ve corner shop’larda pilav arabası konsepti ile trend olmaya başlamıştır. Pilav arabası işi için 100 bin TL’nin altında bir yatırım yaparak %30’un üzerinde bir kar marjı ile güzel kazanç sağlayabilirsiniz.

5- Kadınlar için spor merkezi açmak:

Bu iş fikri son zamanlarda en fazla dikkat çeken yatırımlardan biridir. Kadınlara özel olarak hizmet veren bu spor salonlarındaki aletler kadın fizyolojisine uygun tasarlanan aletlerdir. Son yıllarda özellikle ABD başta olmak üzere, tüm dünyada hızla yayılmaya devam eden sporlardan biri olan 30 dakikada fitness sistemi ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır. Bu iş özellikle kadın girişimciler için avantajlı olup, spor salonunun kurulum maliyeti yaklaşık 50 bin TL’dir. Bu işin sağlayacağı aylık ciro da yaklaşık 25 bin TL kadar olabilmektedir.

6- Pilates ve Yoga salonu açmak:

Günümüzde yoğun ve stresli iş hayatı ile birlikte, özellikle büyük şehirlerde yoga ve pilates salonları birer kaçış noktası haline gelmektedir. Buralara olan yüksek talep yeni yoga ve pilates salonlarının açılmasına yol açmaktadır. Bu tür bir salon açmak için uluslar arası sertifikalar veren eğitim merkezlerinden sertifika alabilir ve herhangi bir bayilik ya da franchise almaksızın salonunuzu açabilirsiniz.

Sertifika alabileceğiniz eğitimlerin masrafı yaklaşık 3 bin TL civarındadır. Salonun açılabileceği yer olarak kolay ulaşılabilen merkezi yerleri tercih etmeniz önemlidir. Yatırım yapacağınız alanın 100 – 150 metrekare arasında olması da yeterlidir. Kar marjı çok yüksek olan yoga ve pilates salonu işinde, hamile ya da çocuk yogası gibi alanlarda branşlaşırsanız çok daha güzel iş yapabilirsiniz. Şayet kendi adınıza değil de bir marka ile bu işi yapmak istiyorsanız, isim hakkı veren bayilik sistemi ile çalışan firmaların olduğunu da belirtelim.

7- Çocuklar için zeka oyunları üzerine iş yeri açmak:

Çocuklar için yapılan eğlence yatırımları birçok firmanın gerçekleştirmek istediği girişimlerden biridir. Artı çocukları eğlendirirken öğreten yeni konseptler gündemde. Özellikle okul öncesinde çocukların öğrenme alışkanlıklarının  geliştirilmesini amaçlayan mental aritmetiğe dayalı sistemler çok daha fazla öne çıkmaktadır.

Özel dershanelerin kapatılmasından sonra bu alandaki büyüme daha da hızlanmıştır. Bu işe yatırım yapacak olan girişimcilerin öncelikle dikkat etmeleri gereken nokta, eğitim verecek olan eğitmenlerin alımında kalifiye olmalarının değerlendirilmesidir. Bu iş için gereken yatırım bedeli değişken olsa da ortalama 50 bin TL gibi bir sermaye yeterli olacaktır.

8- El-Ayak bakım merkezi açmak:

El-Ayak bakım merkezi konsepti Nail Bar olarak tanımlanmaktadır. Bu iş konsepti yaklaşık 25 yıl kadar önce ABD’de başlamış ve dünyaya yayılmıştır. Bu el-Ayak bakım merkezlerinden yani Nail Bar’lardan ABD’de 40 bin, İngiltere’de de 20 bin hizmet noktası bulunmaktadır. Nail Bar konsepti ülkemizde de potansiyeli olan işlerden biridir ve bu konuda yatırımlar da yapılmaya başlamıştır. İşin yatırım maliyeti 50 bin TL kadar olup, yüksek bir kar marjı sunmaktadır.

9- Kuruyemişci açmak:

Ülkemizdeki kuruyemiş pazarının maddi büyüklüğü yaklaşık 3,7 milyar dolar civarında ve tüketim miktarı da 500 bin ton kadardır. Tüketimin yaklaşık 1,2 milyar dolarlık kısmı endüstriyel kuruyemişler olarak ayrılmaktadır. Her yıl yaklaşık olarak %3-4 oranında büyüyen kuruyemiş sektöründe üretim konusunda en başta gelen şehirlerimiz Gaziantep, Bursa ve Denizli’dir. Bireysel kuruyemiş dükkanlarının yanı sıra, kurumsal kimlikle franchise veren firmalar da sektörün büyümesinde önemli rol oynamaktadır. Bir kuruyemiş dükkanının yatırım maliyeti yerine ve içeriğine bağlı olarak 40 bin TL – 100 bin TL arasında değişiklik göstermektedir.

10- Oto yıkama ve bakım merkezi açmak:

Birçok girişimcinin son yıllardaki revaçta iş kollarından biridir ve giderek de popüler olmaktadır. Bu alanda hizmet veren oto yıkama ve oto bakım merkezlerinde özellikle susuz yıkama sistemi hem zaman hem de enerji tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca oto bakım konusunda da eğitimli ve kalifiye personel alarak çok kaliteli hizmetler de sunabilirsiniz. İşin yatırım maliyeti ise 100 bin TL civarındadır.

11- Lokum mağazası açmak : 

Geleneksel tatlılarımızın ilk sıralarında gelen lokum, daha çok aile şirketlerinin öne çıktığı bir sektör durumundadır. Son dönemde yeni nesil girişimciler de bu sektöre yeni bir soluk getirmeye başlamışlardır. Bu aile şirketleri kendi kabuklarından sıyrılıp daha da gelişmeye başlamış ve farklı konseptlere imza atmaya başlamışlardır. Bir lokum mağazası açmak için çok geniş ve büyük bir alana ihtiyaç yok. Yatırım maliyeti ise metrekare başına yaklaşık 800 dolar kadardır.

12- Mobil çay konsepti:

Son dönemlerin en popüler konseptlerinden olan kiosk yani küçük dükkanlar çok popüler. Bu türdeki konseptlerde satılabilecek ürün çeşidi oldukça fazladır. Çay, bitki çayları ve ıhlamur gibi sıcak içecekler de bu konseptle yapılabilen işler arasındadır. Çok ilgi gören bu iş için bazı firmalar, demlik ya da kupa standları ile farklı iş fikirleri de geliştirmektedirler. Mobil çay konsepti, yatırım maliyeti açısından hem düşük, kar marjı olarak da oldukça yüksek bir fikir olarak öne çıkmaktadır.

13- Meyve suyu barı açmak:

Son yıllarda sağlıklı yaşam ile ilgili pek çok yatırım gerçekleştirilmekte ve hizmete girmektedir. Meyve suyu barları da öne çıkan yatırımlardan biridir. Her yıl %30’u geçen bir büyüme oranına sahip olan bu pazar oldukça popüler hale geldi. Dolayısıyla da birçok yeni girişimci de bu alana yatırım yapmak istemektedir.

Küçük bir meyve suyu makinesiyle işe başlayanların yanında, kurumsal manada zincirler kuran markalar da bulunmaktadır. AVM ve işlek caddeler için oldukça uygun olan bu işi yapanlar, %350’ye varan kar marjları ile çalışmaktadırlar. Meyve suyu barı için gereken yatırım miktarı ise içeriğine bağlı olarak 100 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

14- Çubukta patates dükkanı açmak:

Çubukta patates konsepti, son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı. Bu işte temel madde patates ve bu patatesleri özel bir çubuğa takıp baharatlarla tatlandırarak müşterilerinize sunmanız yeterli. Yatırım maliyeti de oldukça az olan bu iş için gerekli olan standların fiyatı 1.000 – 15.000 TL arasında değişmektedir. Çubukta patates konsepti kar marjı ile de oldukça cazip bir iş.

15- Kinoa yetiştiriciliği yapmak:

Sağlıklı beslenme ve lezzetli yemek tariflerinde kullanılmakta olan kinoa, tarım alanında yatırım yapmak isteyen girişimciler için oldukça ideal bir ürün durumundadır. Çok güçlü bir protein içeriğine sahip olan kinoa, zengin aminoasit barındırmakta olup, soğuk ve kurak çevre koşullarına uyum sağlayabilmektedir.

Ülkemiz tarım alanlarında hemen her yerde yetiştirilebilen kinoa’yı tarlasından kilosu 10 TL’ye satabilmeniz mümkündür. Perakendede kilosu 46 TL’ye kadar ulaşan kinoa, sulu alanlarda dönümünde 700 kg kadar hasat edilebilmektedir. Sağlıklı yaşam bilincinin artış gösterdiği günümüzde, kinoa’nın ismini daha fazla duyacağımız kesin.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir