18 Yaşından Küçüklere Hesap Açan Bankalar

Reklamlar


18-yas-banka-hesabi

18 Yaşından Küçüklere Hesap Açan Bankalar: Bankada hesap açma yaşı Pek çok alanda olduğu gibi yasal olarak bankacılık işlemlerinin gerçekleşmesi için de 18 yaşını aşmış olmanız gerekiyor. Özellikle hukuksal işlemlerin başlatılabilmesi için 18 yaşından büyük olanların ceza ehliyetlerinin daha farklı olarak değerlendirilmesinden dolayı 18 yaşından küçüklere hesap açan bankalar sınırlıdır. 18 Yaşından küçüklerin banka hesabı açması için izlemeniz gereken yollar ve hesap açmanıza izin veren bankaları birlikte inceleyelim.

Aşağıda detaylı şekilde farklı bankalar üzerinden incelediğimiz 18 yaşından küçüklere hesap açan bankalar ve finansal ürünleri ile ilgili bilgilere bakalım;

İş Bankası İlk İmza Hesabı

Ülkemizde bankacılık faaliyetlerini sürdüren en eski bankalardan biri olan İş Bankası 18 yaşın altındakilere hesap açma konusunda da pek çok bankadan daha erken yaşta hesap açmanıza izin vermektedir. İş Bankası ilk imza hesabı 12 yaşını doldurmuş olan tüm bireylerin açabileceği bir hesaptır.

Ayrıca diğer bankalardan farklı olarak İş Bankası ilk imza hesabı 1987 yılından beri uygulanan karara göre o yıldan beri aktif olarak kullanılabilen bir hesaptır. Burada 18 yaşın altındakilerin hesap açması için velilerinden talimat almaları veya bizzat velileri ile birlikte başvuru gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Velinizle veya talimatla hesabınızı açtıktan sonra bankacılık işlemlerinizi kendiniz gerçekleştirebiliyorsunuz. Buna göre gerçekleştireceğiniz para çekme, para yatırma, yatırım fonu alma ve atm kartınız ile alışveriş yapmak gibi işlemlerde velinizle birlikte bankaya gitmenize gerek kalmıyor, sadece hesap açılırken velinizin onaylaması yeterli oluyor.

18 yaşından küçüklere hesap açan bankalar incelendiğinde genellikle 15 – 18 yaş aralığına hesap açılabildiği görülürken İş Bankası üzerinden 12 yaşından itibaren hesap açılabiliyor.

Akbank Exi 26

Akbank, İş Bankası kadar küçük yaşlarda banka hesabı açmanıza izin veren bir kuruluş olmamakla birlikte 16 – 18 yaş aralığında Neo Exi 26 hesabının açılması ile bir banka hesabı ve banka kartına sahip olabiliyorsunuz. Hesabınız üzerinden size gönderilecek olan banka kartınız ile tüm atm’lerden para çekebileceğiniz gibi dilediğiniz gibi alışveriş yapabileceksiniz.

Vakıfbank Junior Hesap

Vakıfbank devlet bankaları arasında yer aldığı için özel bankalar kadar esnek koşullar sunamayabiliyor. Buna bağlı olarak 18 yaşına ulaşmamış olan bireylerin başvuru gerçekleştirebilmek için banka şubelerine anne ve babaları ile başvuru gerçekleştirmeleri gerekiyor. Hesap açıldıktan sonra hesaba bağlanmış olan bir bankamatik kartı evinize gönderiliyor ve bu kartınızı tüm alışverişlerinizde sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Buna ek olarak yatırım fonu alış ve satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi de mümkün olacaktır. 18 Yaşını doldurmamış tüm bireyler sorunsuz bir şekilde Vakıfbank junior hesap açabilmektedir.

 Uyarı: 18 Yaşından küçüklere hesap açan bankalar üzerinden gerçekleştireceğiniz tüm hesap açma başvurularında kimliğinizin yanınızda olması gerektiğini unutmamalısınız, bunun yanı sıra bazı bankalar velinizin olmasını talep etmezken bazıları ise veliniz ile birlikte başvuru gerçekleştirmenizi istemektedir. Bu nedenle bankaya giderken her ihtimale karşı velinizin de yanınızda bulunmasını önermekteyiz.

Yukarıda incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz 18 yaşından küçüklere hesap açan bankalar ile ilgili konuya eklemek istediğiniz tüm soru ve ek bilgileri yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir