30 Yaşından Önce Başarılması gereken 30 şey

Reklamlar


30-yas

30 Yaşından Önce Başarılması gereken 30 şey: İnsanlar dünyaya gelir hayatta kalmak için bir çok farklı mücadele gerçekleştirir ve ideallerini belirleyerek bunları yerine getirebilmek için yaşarlar. Özellikle ideallerine kendini çok fazla kaptırarak hayatın bazı mutluluklarından uzak kalan insanlar için dünya hayatında yapılması gereken 30 başarıyı inceledik.

Özellikle eğitimi tamamlamak, bir iş bulmak, evlenmek, ev sahibi olmak, çocuk sahibi olmak ve çocuklarınızın geleceği için çeşitli yatırımlar gerçekleştirirken hayatınız bir çırpıda geçip gidiyor, oysa başarmanız gereken daha pek çok farklı başarı bulunmakta. Birlikte inceleyelim;

30 Yaşından Önce Başarılması gereken 30 şey

 1. 30 Yaşına ulaşmadan önce ailenizden bağımsız bir hayat yaşayabilme durumuna ulaşmanız gerekiyor. Özellikle maddi açıdan kimseye bağımlı halde olmamak çok önemli bir faktör. Bu nedenle seçmiş olduğumuz bir meslek bulunuyorsa bu meslek üzerinden elimizden geldiği kadar yükselerek hayat kalitemizi üst seviyelere çekmeliyiz.

 

 1. 30 Yaşına kadar geçen süreçte pek çok aşk acısı yaşamış olmanız muhtemel. Özellikle bazı aşk acılarının hayatınızı olumsuz yönde etkileme durumu söz konusu oluyor bu nedenle başarılı olabilmek için kafanızı böyle durumlara çok yormadan vakit kaybetmeden hayata yönelik planlarınıza yoğunlaşarak sizi yormayacak aşk seçeneklerini değerlendirmekte fayda var.

aile-olmak

 1. Çocuk, aile olmak, ev düzeni kurmak 30 yaşından sonra çok daha kolay olacağı için 30 yaşınıza kadar sadece başarıya odaklı bir hayat geçirmek ancak yine de sosyal hayattan çok kopmadan kendinizi kaptırmadan hayatınıza devam etmek çok doğru bir tercih olacaktır.

fazla-kilo-almak

 1. Fazla kilolarınızdan kurtularak fit bir vücuda kavuşmak çok önemli. Artık insanlar birbirlerini dış görünüşlerine göre yargılıyorlar ve bu durum sizi toplumda 1 – 0 önde kılacaktır. 30 Yaşından sonra metabolizmanızın yavaşlamasına bağlı olarak bu durum çok daha zor bir hale geleceği için 30’unuzdan önce fit vücudunuzu elde etmeli ve yaş 30’u geçtikten sonra koruma programları uygulamalısınız.

 

 1. Öncelikli olarak kafanızda iş planınızı yapmalı ve buna bağlı olarak basamakları teker teker çıkmalısınız. Bu sayede planlarınızı çok iyi yaparsanız hayatınızın hangi seviyesinde hangi kariyer sürecinde olacağınızı, ne kadar maaş alacağınızı ve yapmak istediğiniz mesleğin niteliğini saplam kafayla hayat meşguliyetine kapılmadan çok iyi belirleyebilirsiniz.

 

 1. Hayatta maddi bağımlılıklara karışmadığınız için sevmediğiniz işleri sadece hayatınızı devam ettirmek için yapmak zorunda değilsiniz. Bu nedenle sevdiğiniz işlere kolaylıkla kanalize olabilir ve hayatınızın geri kalanı için en doğru seçimler kolaylıkla alabilirsiniz.

 

 1. Çeşitli sosyal gruplara üye olun ve bu gruplarla bir çok farklı aktiviteye katılın. Örneğin dağcılık, yürüyüş kulüpleri, kampçılık aktiviteleri bunlardan sadece bir kaçı. Bu sayede stresinizi atabilir rahatlayabilirsiniz.

 

 1. Hiç bir işe veya seçime karşı ön yargılı bir tutum sergilemeyin. Unutmayın hangi işe kanalize olsanız o işi başarabilecek yaştasınız. Yeter ki isteyin ve çabalayın gerisi kendiliğinden gelecektir.

universite-egitimi

 1. Üniversite eğitiminize çok önem verin ve devamında yüksek lisans yapın. Bu sayede işe başvuru gerçekleştiren bir çok bireyin önüne geçmiş olacaksınız.

 

 1. Kendinizi çok iyi şekilde analiz edebilmeniz çok önemli buna bağlı olarak eksik yönlerinizi tespit edebilir ve bu yönlerinizi geliştirerek mükemmelliğe doğru en önemli adımları atmış olursunuz.

kendini-begenme

 1. Kendinizi çok beğenmiş olmayın yeterli bilgiye sahip değilken burnunuz havada olmasın ancak kendinizi sevin ve önemli özelliklerinizi sosyal yaşamda ön plana çıkarmaya çalışın.

 

 1. Çekindiğiniz ve korktuğunuz yönlerinizi tespit ederek bu yönlerinizin üstüne gidin ve kendinizi korkularınızla yüzleşeceğiniz ortamlarda sınayın.

 

 1. İyi ve kötü yönlerinizi tespit ettikten sonra kötü halinizi ne gibi durumlarda dışa vurabileceğinizi iyi bilin, iyi halleriniz ise sizi daha üst seviyelere çıkartacaktır.

 

 1. Her şeye hazırlıklı olabilmek için ufakta olsa bir birikimiz olmalı. Hayata karşı bir sorumluluğunuzun olmadığı bu dönemlerde para biriktirmek seçimlerinizde sizi daha çok öz güven sahibi yapacaktır.

 

 1. Bu yaşlarda yaşayacağınız bazı olaylara karşı öfkelenebileceğiniz durumlar yaşayacağınız muhtemeldir. Bu yaşlarda öfke kontrolü sağlamak ve sizi geriye düşürecek durumlarda öfkelenmeden sağduyulu davranabilirseniz çok başarılı olabileceğinizi unutmayın.

 

 1. Kabalaşmadan hayır diyebilmek hayatta kendi yolunuzu çizebilmek açısından çok önemlidir. Bu nedenle insanlar seçimlerinize müdahale etmek istediklerinde veya sizi istemediğiniz bir plana dahil etmek istediklerinde hayır diyerek kendi yolunuzu çizebilmek başarının anahtarlarından biridir. Yaşadığınız krizlerde kendi kararlarınızı alabilmeyi öğrenmek ve kriz yönetimini sağlayabilmek bu yaşlarda en büyük başarılar arasında gösterilebilir.

 

 1. Karşınıza çıkan iyi teklifler ve güzel yollara karşı çok doğru seçimler yapabilmek için bir süre kendinize düşünme fırsatı tanıyın ve ani kararlar almadan önce mantığınızın sesini dinleyin.

 

 1. Psikolojinizi olaylara karşı çok yormamaya özen gösterin ve rahat bir hayat tarzını benimseyerek çok fazla olayları kafanıza takmayın.

 

 1. Evlenerek çocuk sahibi olmak için ideallerinizi sıralayın ve evlenir evlenmez çocuk sahibi olmanız gerektiği ön yargısından kurtularak hayatın size en çok güldüğü anlara çocuk planlarınızı saklayın. Böylece hayatınızdaki en zorlu süreç olan çocuk yetiştirme dönemini sağlam kafayla gerçekleştirmiş olursunuz.

 

 1. Yabancı dil öğrenmek çok önemli özellikle ingilizce gibi dünya tarafından benimsenmiş bir yabancı dilin yanında mesleğinize katkıda bulunacak bir başka yabancı dilide mümkün olduğu kadar öğrenmeye çalışın. Bu sayede hayat içerisinde bu yabancı dili kullanmasanız bile mesleğinizle ilgili yabancı kaynaklardan çok önemli bilgiler elde edebilmeniz mümkün olacak.

 

 1. Hayatın çok başında olduğunuz bir dönemdesiniz ve bu nedenle kötü alışkanlıklar olan alkol ve sigara kullanımı gibi alışkanlıklara bu dönemde yer vermeyin. Bu durum sosyal hayatınıza da son derece olumlu şekilde yansımakla birlikte iş yaşamınız açısından da psikolojinize iyi gelecektir. Üstelik seçimleriniz için paraya en çok ihtiyacınız olacak bu dönemde ekonomik açıdan da faydasını göreceksiniz.

 

 1. Geçmişte yaptığınız hataları analiz ederek bu hatalardan dersler çıkarmaya başlayın ve devam eden yaşantınız içerisinde bu tür hataları yapmamaya özen gösterin.

 

 1. Sizi ileriye götürecek arkadaşlıklar edinmeye özen gösterin. Bazı arkadaşlarınız sizi hayatta ideallerinizi gerçekleştirmekten alı koyabilecek türdendir. Bu tür arkadaşlıklar kurarak vaktinizi boşa harcamak yerine sizi ileriye götürecek donanımlı arkadaşlar ile sosyalleşmeye özen gösterin.

 

 1. Hayatta bazen limitlerinizi zorlayarak bazı basamakları daha hızlı çıkabilmek mümkün. Bazı seçimlerinizde kendinizi çok fazla zorlamaya çalışarak segment atlayabileceğinizi unutmayın ve asla seçimleriniz karşısında başarısız olabileceğinizi düşünmeden ideallerinize ulaşmak için kararlı olun.

 

 1. Çevrenizde bulunan özellikle sizin yollarınızdan geçen diğer olgun bireylerin fikirlerini alın, hatta hayatta sizden çok farklı yaşayan bireylerin de fikirlerini alarak onlardan farklı yönlerinizi görün ve kendinizi diğer fikirlerle daha çok olgunlaştırmaya çalışın.

 

 1. İnternet veya diğer kaynaklardan kendinizi geliştirmek üzere sürekli olarak araştırmalar gerçekleştirin bu sayede seçeceğiniz hayata ve mesleğe karşı teorik tecrübelerinizi üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

 

 1. Sorunlarınızı gerçekleştirdiğiniz planlardan mümkün olduğu kadar uzak tutarak çözmeye çalışın ve pozitf hissedeceğiniz meslekler seçerek hayat boyu zorunluluktan değil eğlenerek çalışmayı ilke edinin.

 

 1. Çevrenizden gelen saçma fikirleri bile sabır göstererek dinleyin ve bu sayede kendi özel fikirlerinizle karşınızda yer alan pek çok bireyden daha donanımlı ve yaratıcı olduğunuzu fark ederek öz güveninizi arttırın.

 

 1. Bazı şeyleri teorik olarak bilseniz bile pretik olarak uygulamadığınız için çekimser kalacağınızı unutmayın. Bu nedenle pek çok bilgiyi edindikten sonra kendinizi pretik olarak bu bilgileri uygulama konusunda deneyin. Örneğin şirketinizde yer alan üst düzey yöneticilere çok inat etmemek şartıyla fikirlerinizi özel sunumlarla iletin ve bu sayede yükselmenin ilk adımlarını atmış olun.

 

 1. Maddi kaygıları ikinci planda tutun ve kendinizi geliştirecek işlerde çok düşük gelirlerle olmamak üzere kendinizi yetiştirin. Unutmayın bazı işler size tecrübe kazandırır ve bu tecrübeleri parayla satın alamazsınız.

 

Tecrübelerinizi ve eklemek istedikleriniz yorumlar bölümünden bize ve diğer okuyucularımıza iletebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir