48 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar ve şartları

Reklamlar


48-ay-vadeli-ihtiyac-kredisi-veren-bankalar-ve-sartlari

48 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar ve şartları: İhtiyaç kredileri genellikle 36 ay vadeli olmaktadır. Ancak insanlar daha rahat ödeme yapabilmek için 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi arayışına girmektedirler. Bankaların en fazla kullanılan hizmetlerinin başında krediler gelmektedir. Bu durumun nedeni, insanların bazı ihtiyaçlar için yeterli gelire sahip olmayışlarıdır. Sınırlı gelir sahibi olan kişiler, yüksek fiyatlı gereksinimlerini karşılayamadıkları için bankalar kanalıyla kredi kullanmaktadırlar. Ayrıca aniden gelişen nakit ihtiyaçları için de ihtiyaç kredisi kullanmaktadırlar.

Bankalar, bireysel müşterileri için ihtiyaç kredisi adı altında hizmet sunmaktadırlar. Tabi bu hizmetlerin bir karşılığı da bulunmaktadır. Bunların başında faiz ödemeleri gelmektedir ve kredinin koşullarına bağlı olarak değişik faiz oranları uygulanabilmektedir.

Bunun bağlı olduğu ayrıntı da kredi geri ödemelerinde uygulanan vadelerdir. İnsanlar kredilerini alırken ne kadar uzun vadeli olursa o kadar rahat ödeme imkanına sahip olacaklardır. İşte bu noktada kredi faiz oranları bu vadelere göre hesaplanmaktadır. Toplam geri ödemede daha fazla tutar çıksa da insanlar bu faizleri ödemeye razı olabilmektedirler.

48 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar

Genellikle bankalar 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi vermektedir, ancak 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar da vardır. Bazı kredilere bakıldığında 60 aya varan vadelerle de ihtiyaç kredisi kullandırıldığı görülebilir.

Bu vadeye sahip krediler, yüksek miktarlı nakit ihtiyacı olanlar için avantajlı olabilmektedir. Ancak BDDK, bankaların verdiği bireysel ihtiyaç kredilerinde vadenin 36 ay ile sınırlandırılması hakkında bir bildirge yayınlamıştır. Bu durum yüksek miktarlı ihtiyaç kredisi kullanacak olanlar açısından dezavantaj sağladığı için de BDDK yeni bir düzenlemeye gitmek durumunda kalmıştır.

BDDK’nın bu yeni düzenlemesinde 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandırılabileceği belirtilmiştir. Ancak henüz daha bu koşullarda kredi sağlayan banka sayısı da sınırlıdır. 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankaların başında Garanti Bankası, Yapı Kredi, Finansbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, ING bank ve Odeabank gelmektedir. Bu tür kredi kullandıran bankaların sayısında ileride artış olacaktır mutlaka. Çünkü 36 ay vadeli ihtiyaç kredilerinde yüksek miktarlı krediler ödemelerde güçlük yaratmaktadır ve banka müşterileri bu konuda baskı yapmaktadır.

Şunu da belirtmek gerekiyor; Bankalar ihtiyaç kredilerinde 30 bin TL’nin üzerindeki taleplere pek de sıcak bakmıyorlar. Çünkü burada bankalara olan maliyetinin artması ve uzun vadelerde ödeme zorluğuna düşülmesi sıkça yaşanan bir durumdur.

Bankaların 48 ay vadeli kredi şartları

Bankaların 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi şartları normalde herhangi bir değişiklik içermemektedir. Burada da kredi onayı için öncelik kredi notundadır. Vade şartlarına bakmaksızın öncelikle kredi notu değerlendirilmektedir. Kredi notu, sizin finansal geçmişinizi değerlendiren ve ölçen bir sistemdir. Geçmişte bankalarla olan ilişkilerinizde bir sorun yaşamışsanız kredi notunuz düşük olabilmektedir.

Değerlendirmelerde son 6 aya bakılır ve bu süre zarfında bankanızdan aldığınız hizmetlerde ödeme gecikmesi ya da hiç ödememe gibi durumlarınız olduysa kredi notunuz mutlaka düşük olacaktır. Kredi notunun yüksek olması, talep ettiğiniz krediyi kullanıp kullanamayacağınızı belirlemektedir.

Kredi notu ile birlikte 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi alacak olanların bazı belgeleri de başvuru sırasında bankaya vermeleri gerekmektedir. Öncelikli olarak gelir belgesi ve SGK dökümleri gelmektedir.

Kredinin miktarı ve vadesi ile geliriniz ilişkilendirilir. Tüm bu kriterler uyun olduğunda da ihtiyaç krediniz onaylanır. Yeterli gelmez ise bankanız ilave başka belgeler de isteyebilmektedir. Ayrıca ihtiyaç kredisi başvurunuz için kefil de istenebilmektedir.

Bahsettiğimiz bu noktalar genel olarak her bankanın uyguladığı standart prosedürlerdir. Bankalara göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Kredi kullanırken dikkat edilecekler:

48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanacak olanlar bazı noktalara da dikkat etmelidirler. Özellikle vade uzadıkça bankaların aldığı komisyon oranları da artmaktadır. Bu komisyonlar da kesinlikle müşteriye yansıtılmakta ve dezavantajlı bir durum ortaya çıkabilmektedir. İhtiyaç kredisi alanların genel düşüncesi, vade ne kadar uzun ve taksitler ne kadar düşük olursa o kadar iyidir şeklindedir.

Halbuki bu düşünce tamamen hatalıdır, çünkü vadeler taksit miktarının düşüklüğüne bağlı değil, aylık gelirinizden ne kadarlık bir kısmı takside yırabileceğinize bağlı belirlenmektedir. Dolayısıyla 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi başvurusu yapmadan önce gelirinizi, kredi ihtiyacınızı ve ödeyebileceğiniz aylık miktarı belirlemek durumundasınız. Bunun sonucunda 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi uygun ise başvurunuzu buna göre yapmalısınız.

Özellikle dikkat edilecek konulardan biri de kredi faiz oranları. Önceden de belirttiğimiz gibi vade uzadıkça faiz oranları da artış göstermektedir. Bu aşamada aylık faiz oranına bakmak hatadır.

Aylık faiz oranına değil yıllık faiz oranına bakılması gerekir. Bu kriterlere uygun hareket ederseniz avantaj sağlamış olursunuz. İhtiyaç kredisine başvuru yapmadan evvel hangi bankanın hangi faiz oranlarını uyguladığını da öğrenmelisiniz. Faiz oranından sonra gelen diğer bir konu da bankaların istediği ek masraflardır.

İhtiyaç kredisi alırken bankaların dosya masraflarını ve sigorta masraflarını da incelemelisiniz. Bunlar bankaların kendi şartları içindedir ve bankalar isterlerse bu masrafları alırlar veya almazlar. Banka ile kredi başvurunuz sırasında bunları talep ediyorlarsa iptal ettirme imkanına da sahipsiniz.

Tamamen pazarlık gücünüze kalan bir konudur. Bankalara yaptığınız kredi başvurusunda ihtiyaç sahibi sizmişsiniz gibi görünseniz de, gerekli koşulları sağladığınızda bankalar da size kredi vermek isterler.

Sonuç olarak, 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalara kredi başvurusu yaparken tüm bunları da göz önünde bulundurursanız talep ettiğiniz ihtiyaç kredisini alabilmeniz mümkündür. Bu sayede nakit ihtiyacınızı karşılayarak taktilerinizi ödemeye başlayabilirsiniz. En son bilgi olarak aldığınız kredinin ödemelerini düzenli olarak yapmanızın önemini vurgulamak gerekir.

Gecikmeye düştüğünüz her taksit kredi notunuzu olumsuz etkileyecek ve düşmesine yol açacaktır. Düzenli ödemeleriniz de kredi notunuzun artmasına imkan sağlayacaktır. İlerleyen zamanda da bankalardan kredi kullanma durumunda kalabileceğinizi unutmayın ve kredilerinizi düzenli olarak ödemeye çalışın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir