6 adımda kredi nasıl alınır?

Reklamlar


6 adımda kredi nasıl alınır

6 adımda kredi nasıl alınır?

Günümüzde kredi kullanmak neredeyse bir gereklilik halini aldı. Konut ya da otomobil almak isteyen birçok kişi toplu para konusunda yaşadıkları sorunu kredi kullanarak gidermektedirler. Almak istediğiniz ev ya da araba için kredi kullanmak sorunun çözümüne katkı sağlasa da ilk kez kredi kullanacaklar için nasıl kredi alınır? Sorusunun cevaplandırılması gerekmektedir. Bu sorunun cevabını adım adım açıklamaya çalışacağız.

1- Kredi ihtiyacının belirlenmesi:

Öncelikle ne kadar krediye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Bankalar, müşterilerine daha iyi hizmet sunabilmek adına bireysel kredileri üç ana başlıkta toplamışlardır. Bunlar; konut, ihtiyaç ve taşıt kredisidir. Bu kredilerden herhangi birine başvuru yapmadan evvel, kredi ihtiyacının net olarak belirlenmesinde fayda vardır.

2- En uygun olan kredinin belirlenmesi:

İkinci adım olarak sizin için en uygun kredi seçeneğinin belirlenmesi gerekir. Bankalar, kredi ürünlerini belirli faiz oranları ile sunmaktadırlar. Faiz oranı düşük olan bir kredinin toplamda ödenecek olan tutarı da o kadar düşük olur. Kredi maliyetini etkileyen unsur bir tek faiz oranı değildir. Dosya masrafı, tahsis ücreti, ekspertiz ve sigorta ücretleri gibi maliyetler de toplam kredi maliyetini etkileyen unsurlardır. En uygun krediyi belirlemek için faiz oranının yanı sıra, diğer masrafları da değerlendirmeniz gerekmektedir.

3- Kredi başvurusunda bulunmak:

Kredi seçenekleri ve ihtiyacınız olan kredi miktarını belirledikten sonra sıra geldi kredi başvurusu yapmaya. Belirlediğiniz kriterlere uygun kredi için bankaya şahsen ya da hizmetleri arasında varsa internet, telefon veya SMS yolu ile başvuru yapabilirsiniz.

4- Kredi değerlendirmesi:

Krediye başvuru yaptıktan sonra bankanız kredi değerlendirmesi yapar. Bu değerlendirme sürecinde bankanız sizin kredi notunuz, gelir durumunuz ve sigortalılık süresine bakmaktadır. Kredi başvurunuzun onaylanmasının en önemli kriteri, kredi notunuzun belirlenen sınırın üzerinde olmasıdır. Kredinizin değerlendirilmesi yapıldıktan sonra ön onay verildiyse, bankanız sizden gerekli evrakları tamamlayıp bankaya şahsen gelmenizi isteyecektir.

5- Kredi başvurusunda gerekli evraklar:

Kredi başvurunuzu tamamlamak için sizden istenen evraklarla bankanıza gitmeni gerekmektedir. Bunlar; Nüfus cüzdanı, maaş bordrosu/gelir belgesi, ikametgah ya da adres teyidi için adınıza fatura, emekliyseniz emeklilik belgesi, kira geliri varsa belgesi, çiftçi iseniz çiftçi belgesi, firma sahibi iseniz vergi levhası ve benzeri belgeler bankanız tarafından size belirtilecektir.

6- Krediniz kullanıma hazır:

Bankanın tarafınızdan istediği belgelerle şubedeki işlemlerinizi tamamlayıp onay aldıktan sonra krediniz kullanıma hazırdır.

Kredi başvurusunun olumsuz neticelenmesi halinde kredi notunuzu kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Kredi notunuzu düşük olması kredi başvurunuzun reddedilmesine neden olur. Yükseltmek için gereken çalışmalara bir an önce başlamanızda fayda vardır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir