ABD’nin 45. başkanı Donald Trump’ın serveti

Reklamlar


abdnin-45-baskani-donald-trumpin-serveti

ABD’nin 45. başkanı Donald Trump’ın serveti: ABD’deki başkanlık seçimlerini Cunhuriyetçilerin adayı milyarder işadamı Donald Trump kazandı ve ABD’nin 45. başkanı oldu. Cumhuriyetçilerin başkan adayı seçimlerden önce ABD Federal Seçim Komisyonuna kişisel gelirinin 190 milyon dolar arttığını bildirmiş, kişisel kazancının ise 557 milyon dolardan fazla olduğunu belirtmişti. Donald Trump’ın serveti ne kadardır merak ediyor musunuz? Merakınızı bu yazımızla gidermeye çalışacağız.

2015 yılının Temmuz ayında yaptığı beyandan bu güne, Donald Trump’ın net servetinde artış olduğu ve toplam servetinin 10 milyar doları geçtiği söylenmişti. Fransız Le Figaro gazetesi, Meksika sınırına duvar örmek ve Müslümanların ABD’ye alınmaması gibi sivri açıklamalar yapan Donald Trump’ın serveti ile ilgili bilgiler yayınladı.

trump-tower

Gazetedeki habere göre; Henüz daha 25 yaşındayken mevcut 500 bin dolarlık sınırlı bir yatırım tutarıyla, aile şirketi portföyünde yer alan toplam 1.200 dairenin %34 olan kiralanma oranını iki yıl gibi bir süre içinde %100’e çıkarmıştır. Tarihler 1983’ü gösterdiğinde yaşı 37 olan Trump, New York’ta Trump Tower binasını yaptı. Bundan sonra da Trump World Tower, Las Vegas’ta Trump Hotel ve Şikago’da Trump International Hotel and Tower gibi gayrimankulleri de inşa ederek büyük bir servet yaptı.

Donald Trump’ın toplam serveti 4,5 milyar dolar, ancak Trump’ın kendisi sahip olduğu servetin 10 milyar doları geçtiğini belirtmektedir.

New York’ta 2001 yılında terörist bir eylem sonrası yıkılan Dünya Ticaret Merkezi’nin yerine, ikiz kulelerin aynısını yapmak istemekteydi ancak bu düşüncesini gerçekleştiremedi. Diğer bir çılgın ve büyük projesi de Romanya’nın başkenti Bükreş’te bulunan parlamento binasını dünyanın en büyük kumarhanesine çevirmek istiyordu. Tabi ki bu projesini de gerçekleştirebilmiş değil.

donald-trumpin-toplam-serveti

Donald Trump servetini nasıl harcıyor?

New York Manhattan 5. cadde’de konuşlanmış olan Trump Tower’ın çatı katı dairesinde hayatını sürdürmektedir. Kapılarını altın ve elmaslarla yapan Trump’ın evinde bir fıskiye, resimlerle süslenmiş tavan ve muhteşem bir avize de yerini almış.

New York dışına çıkmak istediğinde 100 milyon dolar değerindeki Boeing 757 uçağına binerek seyahat etmektedir. Uçağındaki yolcu emniyet kemerleri bile altın kaplamalı olan Trump’ın başını koyduğu yastıklarda da aile arması yer almaktadır.

Trump, eğer uçağıyla seyahat etmediği zamanlarda sahibi olduğu birçok lüks aracı kullanıyor.

trumpin-serveti

1985 yılında Palm Beach’te 17 dönüm bir araziye 10 milyon dolar veren milyarder başkan, Burasını Mar-a-Lago adlı özel bir kulüp haline getirmiştir. Kulüp olmadan önce yaklaşık 10 yıl kadar yaşadığı Palm Beach’teki bu muhteşem konak 1924 yılında Marjorie Merriweather Post tarafından yapılmıştır. Konakta 58 oda, 33 banyo, 12 şömine ve 3 adet de bomba sığınağı bulunmaktadır.

Tarihler 1995’i gösterdiğinde Trump New York Seven Springs’te 213 dönüm bir arazi almış ve buraya 39 bin metrekarelik bir banliyö yaptırmıştır. Ayrıca yakınlarda bir araziye 7,5 milyon dolar vererek kendisi için bir golf sahası yapmayı düşünüyordu, ancak yerel halk Trump’ın bu projesine tepki gösterdi.

Donald Trump, Orange County Choppers adında bir motosiklet kulübüne de üye ve Trump’ın kullandığı motosiklet 24 ayar altın kaplamalı!

donald-trump-serveti-ne-kadar

2011’de 6,2 milyon dolara aldığı üzüm bağı ve şaraphanenin üzerinde olduğu 23 bin dönüm araziyi de 6,5 milyon dolara satın alarak servetine dahil etti. Üzüm bağı şu anda 70 milyon değerindeydi ve Trump’ın kazancını siz düşünün artık. Üzüm bağının olduğu arazideki konak 45 odalı olup, sinema salonu, misafir evi ve at ahırı da barındırmaktadır. Oğlu olan Eric Trump’ın dediğine bakılacak olursa, şu anda Virginia’nın en büyük üzüm bağı zamanı gelince babası tarafından mutlaka satılacak. Burada belirtmeden geçmemek lazım; o da Donald Trump’ın alkol kullanmayışıdır.

Donald Trump’ın kullandığı araçlardan bir diğeri olan Sikorski S-76 helikopter de 750 bin dolar gibi bir rakamla yenilendi ve yenilenme aşamasında bol miktarda 24 ayar altın kaplama kullanıldı.

Milyarder işadamı ve ABD’nin 45. başkanı Donald Trump’ın serveti bunlarla sınırlı değil tabi ki, dünyanın farklı yerlerinde bir çok yatırımı ve binası olan Trump’ın servetini harcarken nelerden zevk aldığını da anlamışsınızdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir