Akreditif Ne Demektir?

Reklamlar


soru-isareti

Akreditif Ne Demektir: Dış ticarette akreditif kavramını sıkça duymaktayız. Peki, akreditif ne demektir? Kelime anlamıyla baktığımızda, akreditif kavramı Fransızca’dan gelmektedir. Kelime anlamı olarak ise kredi vermek anlamını taşımaktadır.

Uluslar arası ticarette ise ticari kredi mektubu, vesikalı kredi, vesikalı kredi mektubu ve kredi mektubu gibi isimler de taşımaktadır. Akreditif, genel olarak alınacak ya da satılacak olan malların ücretinin ödenmesi amacıyla geliştirilmiş olan bir finansal tekniktir.

Uluslar arası piyasalarda ülkelerde yer alan bankalar aracılığıyla akreditif işlemi sıkça tercih edilmektedir. Akreditif, alıcı acısından bir ödeme aracı olarak ön plana çıkarken, satıcı açısından da ödeme garantisi sunmaktadır. Bankalar için ise nakit olmayan kredi özelliği taşımaktadır.

Akreditifin Tarafları

Akreditif de yer alan taraflar amir, amir banka, lehtar ve lehtar bankasıdır. Bu kavramları şu şekilde açıklayabiliriz;

Amir, ithalat yapan tarafa amir denmektedir. Amir ismi taşıyan taraf alıcı olarak bilinmektedir. Amir, satıcıyla mal alım anlaşması yapmaktadır. Ardından da bu anlaşmaya yönelik bankasına talimat vermektedir.

Amir Banka,  ithalatı yapan kişinin talebi doğrultusunda akreditif işlemini yürürlüğe koyan banka olarak bilinir. Bu işlem için mal işlemini yapan kişinin belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmesi gerekmektedir.

Lehtar, ihracat yapan taraf, akreditif de lehtar adını almaktadır. Mal satan konumda bulunmaktadır.

Lehtar Bankası, muhabir banka olarak ifade edilmektedir. Tek yükümlülüğü ihbar da bulunmak olan Lehtar Bankası, ihbar banka olarak da adlandırılmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir