Altı adımda borçlarınızı bitirin

Reklamlar


Borçların çözümü 6 adımda borçlarınızı bitirin

Altı adımda borçlarınızı bitirin: Borçlarımdan nasıl kurtulurum, çok borcum var nasıl öderim, borçlarımı nasıl ödeyebilirim, borcumu nasıl kapatırım diye düşünüp duruyorsanız, aşağıda anlatacaklarımız basit gibi görünsede bu adımları uyguladığınızda borçlarınızın hafiflediğini göreceksiniz. Borç Hepimizin hayatımız içinde zaman zaman borcu oluyor. Yapılan araştırmalarda en fazla borçlu olan kesim, bankalara borçlu. Bunun arkasından elden borçlar ve senet borçları geliyor. Üniversiteden yeni mezun olan yaklaşık 1 milyon çocuğumuz ise hayata, öğrenim kredisi borcu ile başlıyor. Borçlar konusunda yapılacak bazı adımlar var. İşte, 6 adımda borçları bitirmek;

Borçları listeleyin

Hemen bir kalem alıp, borçlarınızı listeleyin. Listeleme yaparken, toplam borcunuz ve aylık ödemeniz, ödeme yapmadığınızda size yüklenecek olan faizleri de ekleyin. Eşe dosta olan borçları, çamaşır makinesinin taksitine kadar dökümü yapın. Bu sayede toplam borcunuzu görecek ve daha iyi hareket edeceksiniz.

Aylık harcamaları gözden geçirin

Aylık ne kadar para harcıyorsunuz bunu dökün. İçinde gereksiz olan harcamalar varsa bu olayı bırakın. Acil olmadıkça ödeme yapmayın. Bu durumda kendinize kişisel bir bütçe planı yapın. Bütçe planı sayesinde tüm harcamaları görün, gereksiz harcamaları anlayıp, gelir ve gideri tam görürsünüz.

Borçları ödemeye öncelik

Zorunlu olan harcamaları hayattan çıkaramazsınız. Zorunlu olan harcamaları yapın ve zorunlu olmayanları erteleyin. Ertelediğiniz harcamalar ile borç ödemeye destek verin. Özel araç kullanmayın, toplu ulaşım yapın, bu şekilde pek çok tasarrufu da hayatınıza sokun.

Daha fazla gelir

Borcunuzu kapatıncaya kadar daha fazla gelir elde edecek yollar düşünebilirsiniz. Çabuk borç ödemek için fazla mesai yapılabilir. Bazı yeteneklerimiz varsa, ek gelir elde edilebilir. Ek gelirler borcun daha hızlı kapanmasını sağlar. Bu nedenle, yeteneklerinizi işe çevirmeyi düşünün.

Borç ödeme stratejisi oluşturmak

İlk maddede sıraladığınız tüm borçların listesini önünüze alın. En yüksek faiz içeren borçları sıralayın ve faizi olan borçları öncelikli olarak kabul edin. Hiçbir şekilde ödeme yapamıyorsanız bile en düşük taksitleri, ödemeye çalışın bu işlem çok daha fazla faiz yemenizin önüne geçer.

Fazla kredi kartınız ve borçlarınız varsa, bu bankaları arayarak ödeyebileceğiniz şekilde borç yapılandırması yapın. Bu yapılandırmada mümkün olduğunca bankaya dürüst olun bir daha yapılandırma yapma şansınız olmayabilir. Bankalarda var olan borç kapatma kredilerini inceleyin. Bu krediler ile tek yere ödeme yaparak, borcunuzu kapatabilirsiniz.

Bir hedef koyun

Borçları bitirmek için bir hedefiniz olsun. Hedef koyulunca borç ödemek çok daha kolay olacaktır. Borçlar yapılanmaya başlandığında mutlaka ödenir ve biter. Buna inancınız yüksek olsun.

Editörün notu: Şunu unutmayın, elbette borcunuz çok olabilir ve ödeyemem diye kendi kendinize söylenip duruyor olabilir ve umutsuzluğa kapılabilirsiniz, ancak bu yanlış bir seçim, borçlarınızı ödeyebilmeniz için sakın ekstra borç altına girmeyin, örneğin borcunuzu kapatmak için kredi gibi faizli borçlara bulaşmayın, bu sizi kurtarmak yerine daha çok borç batağına batırır ve içinden çıkılamaz bir duruma sokabilir, bunun yerine alacaklı kişilerle hali hazırda olan borçlarınızı yapılandırma ve ödeyeceğiniz bütçeyi ortak bir karar alarak ödemenizde yarar var, borçlarınızı ödemenizde kolaylıklar diliyorum..

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir