Altın fiyatları nasıl değişir, Altın neden düşer, neden yükselir?

Reklamlar


Altın fiyatları nasıl değişir, neden düşer, neden yükselir

Altın, piyasalara ve ekonomiye olan güvende bir eksiklik yaşandığında yatırımcılar için en güvenilir yatırım aracı olarak görülür. Altın fiyatları ve piyasadaki fiyatlar bütünüyle arz ve talep dengesine göre şekillenmekte ve belirlenmektedir. Ancak arz ve talebede etki eden faktörler bulunur. Fiyatların değişmesindeki en temel faktörler olan arz ve talepteki değişim, fiyatların değişmesine sebep olmaktadır. Buna bağlı olarak yazımızda sizlere altın fiyatları nasıl değişir, neden düşer ve neden yükselir sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Altın fiyatları nasıl değişmektedir?

Arz ve talepte yaşanan en ufak bir hareketlilik doğrudan altın fiyatlarını etkilemektedir. Yani, herkesin ilgi gösterdiği ve talebi yüksek olan bir emtianın değeri yükselir. Ayrıca, üretim miktarı az ancak talebin fazla olduğu emtialar da değerli olmaktadır. Doğal olarak fiyatları da yükselir. Diğer yönden baktığımızda; üretimi fazla ancak talebi az olan bir emtianın değeri az ve fiyatı düşük olacaktır. Altın fiyatları da işte bu nedenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Altın fiyatlarındaki düşme yatırımcıların ve tüketicilerin beklediği bir şeydir. Çünkü yaşanan fiyat düşüşünden sonra mutlaka yükselişe geçecektir. Piyasalarda yapılan yatırımların esasında düşükten alıp yükseldiğinde satmak vardır. Dolayısıyla düşen fiyatlar bir fırsat olarak görülmekte ve altın talebi yükselmektedir. Altın üretiminde bir artış olmadığı halde talebin artması fiyatlarda yükselmeye neden olmaktadır.

Ekonomik krizler, enflasyon, savaş, kaos ve benzeri durumlarda piyasalara olan güven azalır ve altına olan talep artar. Bu dönemlerde en az etkilenen yatırım aracı altındır. Ülkelerin enflasyon oranlarındaki yükselme veya yükseleceğinin düşünülmesi altın değerinin artmasına sebep olmaktadır. Bu aşamadaki mantık, yatırımcıların ve tüketicilerin enflasyondan korunmak amacıyla altın ticareti gerçekleştirmesidir. Altının arz talebini küresel enflasyon, küresel likidite, küresel jeopolitik riskler ve küresel reel faizler gibi dört ana faktör etkilemektedir.

1- Küresel enflasyon:

Fiyatların genel seviyesindeki artışı ölçen göstergeye enflasyon adı verilmektedir. Yüksek enflasyonun olduğu bir ülkenin para biriminin alım gücü de düşmektedir. Yatırımcılar paralarının değerini koruyabilmek adına altına yönelirler ve altın talebi artar. Küresel enflasyonun yükseldiği ortamlarda altın fiyatlarının yükselmesi kaçınılmazdır. Bunun tersi olarak da küresel enflasyon düşerse altın fiyatları da doğal olarak düşmektedir.

2- Küresel likidite:

Likiditenin anlamı nakit akışıdır. Likiditenin yani nakit akışının artması altın fiyatlarında da artışa neden olur. Nakit akışının düşmesi ise altın fiyatlarının düşmesine sebep olur.

3- Küresel jeopolitik riskler:

Altın, dünyanın neresinde olursanız olun çok kolay nakde dönüştürülebilmektedir. Dünyadaki dönüştürülebilirlik oranı en yüksek olan yatırım aracı altındır. Jeopolitik risklerin söz konusu olduğu dönemlerde para birimlerine güven azalmaktadır ve altın güvenilir bir liman olarak görüldüğünden değerlenmektedir. Bu dönemdeki talep artışı da altın fiyatlarında yükselmeye neden olmaktadır.

4- Küresel reel faizler:

Altın fiyatlarındaki düşüşün en önemli nedeni FED’in faiz oranları ve varlık alımlarını sonlandırması olarak görülmektedir. Reel faiz oranı eldeki paranın maliyetidir. Altın, yatırımcısına piyasa fiyatlarındaki değişikliklerden elde edilen kazancı dışında herhangi bir faiz getirisi bulunmamaktadır. Piyasada reel faiz oranları yükselirse, yatırımcılar altın yerine diğer yatırım araçlarına yatırım yapmayı tercih ederler. Bundan dolayı da altın aşağı yönde bir fiyat eğilimi gösterir. Reel faiz oranlarındaki düşme sonucunda da yatırımcılar altına yönelmektedir. Altına olan talep arttığında da fiyatlar yükselecektir.

Altın fiyatları neden düşmektedir?

FED’in 2013 yılında varlık alımlarını azaltacağı ve sonlandıracağı yönündeki açıklamaları altın fiyatlarında düşüşe neden olmuştur. 2014 yılında da altın düşme yönündeki eğilimini sürdürdü ve yatırımcıların altından iyice uzaklaşmalarına neden oldu. Bu sebeple de yatırımcılar Dolara yöneldiler. Bunun nedeni altın ile doların ters orantılı bir ilişkisinin bulunmasıdır. Dolar yükseldiğinde altın düşmekte, dolar düştüğünde ise altın yükselmektedir.

Altın fiyatlarındaki düşüşün nedeni; altın talebindeki azalma, altın arzının aynı kalması, üretim yüksek olsa da talebin aynı kalmasıdır. Talep azlığı durumu reel faizlerin yükselmesi, enflasyonun düşük seviyede olması, nakit akışının yani likiditenin azalması ve jeopolitik risklerin önemini yitirmesi, piyasalara duyulan güvenin artmasından kaynaklanır. Bu dönemde yatırımcılar getirisi yüksek olan yatırım araçlarını tercih ettiklerinden dolayı, altına olan talep de azalır ve altın fiyatının düşmesine yol açar.

Altın fiyatları neden yükselmektedir?

Küresel anlamda yaşanan bazı gelişmeler altına olan talebi arttırdığında fiyatların yükselmesine sebep olmaktadır. Altın fiyatları jeopolitik risklerdeki artma, enflasyonun yükselmesi, reel faiz oranlarındaki düşme ve likidite oranlarındaki artış nedeniyle yükselişe geçmektedir. Bunlarla birlikte siyasal gerginlikler, alım gücündeki düşüşler, doğal afetler, ülkedeki büyük bankaların yaşadıkları ekonomik krizler ve kredi piyasalarındaki krizler altına talebin artmasına yol açacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir