Altın fiyatları neden yükselir, neden düşer?

Reklamlar


altın fiyatları nasıl değişir, neden yükselir, neden düşer

Altın fiyatları nasıl değişir, neden yükselir, neden düşer?

Altın neden düşer, altın neden yükselir, altın fiyatları neden sürekli değişir işte tüm cevaplar. Dünyadaki bütün devletlerin belirleyici unsur olarak kullandığı araç olan altın, en değerli metallerin başında gelmektedir. Altının dünya genelindeki fiyatları ülkelerin ekonomik durumlarına bağlı olarak düşer ya da artar. Bu düşüş ve artışlar anlık olarak gerçekleşmektedir.

Altın fiyatları, esas olarak arz talep dengesiyle alakalıdır. Talebin büyük bir kısmı takı amaçlı gerçekleşmektedir. Bir ürüne olan talep ne kadar çoksa, fiyatı da o oranda artmaktadır. Bu durum altın piyasasında da aynı şekilde işlemektedir. Fiyat düzeyi en yüksek noktalara ulaştığında ise talepte azalma görülür ve sonuç olarak fiyatlarda düşme yaşanır. Türkiye’de daha çok ziynet eşyası olarak satın alınan altının, düğün dönemlerinde talebinin arttığı ve fiyatlarının da yükseldiği düşünülmektedir. Halbuki ülkemizdeki altın fiyatlarının artışında düğün dönemi oluşan talep çok fazla etki etmemektedir. Ortaya çıkan altın talebi iç piyasa tarafından rahatlıkla karşılanabilmekte ve fiyatları yükseltecek kadar etkilememektedir. Ancak Hindistan gibi kalabalık nüfusa sahip ülkelerdeki düğün dönemlerinde küresel çapta bir talep artışı olabilmekte ve altın fiyatlarında o ülke için bir artış söz konusu olabilmektedir.

Genel anlamda altın fiyatlarındaki değişimlerde ekonomik istikrar ve döviz kurlarının uluslar arası piyasalardaki hacmi en önemli etkendir. Döviz kurları da önemli oranda doların değerine bağlıdır ve dolar fiyatı arttıkça pek çok insan altından ayrılarak dolara yönelir. Dolar kurunda düşüş yaşanmaya başlarsa da altın fiyatı yükselişe geçmiştir.

Altın fiyatlarındaki düşüş ve yükselişlerde sisteme duyulan güven baş rolü oynamaktadır. Kriz dönemlerinde en güvenilir liman olarak altın görülmektedir. Uzu süre saklanabilmesi, yıpranmaması ve rahatlıkla paraya tevdi edilebilmesi altını değerli kılan diğer unsurlardır. Ülkelerin ekonomileri kötüye gittiğinde ve istikrar bozulduğunda genellikle başta altın olmak üzere değerli metallere yatırım yapılır. ekonomik göstergeler kötüleştikçe ve ulusal borsalar zarar verecek şekilde düştükçe altına olan ilginin yanı sıra fiyatı da artar. Sonuç olarak ekonomi kötüye gidiyorsa, savaş, deprem veya ciddi sonuçları olan ekonomik krizler gibi durumlar yaşanıyorsa altına olan talep artar ve fiyatı da yükselir.

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) piyasalarla, faizler ve dolarla ilgili yaptığı açıklamalar da altın fiyatlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Mesela; FED parasal genişlemeye gideceği ile ilgili bir haber duyurduğunda altın fiyatlarında ani dalgalanmalar yaşanmaktadır. Bunun nedeni piyasalardaki dolar miktarında artış olacağı, buna bağlı olarak dolar kurunun düşeceği ve altın fiyatlarının yükseleceğidir. Parasal genişleme ile alakalı negatif açıklamalar genellikle altın fiyatlarında önemli artışlara neden olmaz. Altın fiyatları dünyada istikrarlı bir yapıya sahiptir ve değerini her koşulda korumaktadır. Fakat, spekülasyonlara da oldukça yatkın bir değerli madendir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir