Altın fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir?

Reklamlar


Altın fiyatlarını etkileyen faktörler

Altın fiyatları, 2013’te FED’in varlık alımlarını sonlandırmasıyla birlikte dalgalanmaya başlamıştı. 2015’te İsviçre Merkez Bankası kararı ve yatırım araçlarındaki dalgalanmalar ile Avrupa Merkez Bankası’nın teşvikleri arttırması ve FED’in faiz artırımını ertelemesi sonucu altın fiyatları artmaya başladı. Bu etkenler altın talebinde de artışa neden oldu ve fiyatların artmasına neden oldu.
Altın fiyatlarını etkileyen faktörler, altına olan arz ve talebi etkileyen faktörlerdir. Diğer bir ifadeyle, altın arz ve talebinde farklılık meydana getiren bütün faktörler altın fiyatlarında etkili olmaktadır. Altın fiyatları istikrarsızlaşan finansal şartlar, maden üretimindeki düşüşler ve artışlar, belirsizlikler, endüstriyel talepler, mücevher talebi, servet saklama, yatırım kaynaklı talepler, kolay hale gelen altın yatırımları ve hedge etme gibi sebeplerden dolayı etkilenmektedir. Yazımızda altına olan arz ve talebi etkileyen faktörleri ele alarak altın fiyatlarına etki eden faktörleri incelemeye çalışacağız.

1- Altın arzına etki eden faktörler:

Madenlerden çıkarılan altın, merkez bankalarının ellerinde bulunan altınların satışı, altın cinsinden tahsis edilen krediler ve hurda altın, altın arzını ifade etmektedir. Madenlerden çıkarılan altın piyasa fiyatlarına bağlı olarak değil, rezervlerin kalitesine ve çıkarılma tekniğine göre değerlenmektedir. Merkez bankaları altın rezervlerini en önemli değer olarak ellerinde tutmakta ve belirli aralıklarla satışını yapmaktadırlar.
Altın arzında düşüş yaşanmasına rağmen talebin yüksek olması, altın fiyatlarının yükselmesine yani değerlenmesine yol açacaktır. Buna ek olarak altın üretim maliyetlerinin artması da fiyatları etkilemektedir. Ülkelerin merkez bankaları, yaşanabilecek ekonomik krizler ve ödeme güçlüklerine karşı altın rezervi bulundurmaktadırlar. Bu sorunlara ek olarak enflasyona karşı koruma sağlaması ve çeşitlendirme için de altın rezervi tutulmaktadır. Merkez bankalarının rezervlerindeki artışlar da fiyatların yükselmesinin nedenlerinden biridir. Son yıllarda altın arzında belirli bir düşme görülmektedir. Altın üretim maliyetleri artmakta, madencilikte yeni kaynaklar yaratma sorunu bulunmaktadır. Bütün bunlar altın arzında düşmeye sebep olmaktadır.

2- Altın talebine etki eden faktörler:

Endüstri ve yatırım alanlarında kullanılan altın en fazla mücevher olarak talep görmektedir ve altın talebinin büyük bir kısmını oluşturur. Altın fiyatlarında yaşanan artışlar doğrudan mücevher talebini etkileyen bir faktördür.
2008-2009 yıllarındaki küresel ekonomik krizde altına yapılan yatırım taleplerinde önemli bir artış görülmüştür. Tüm dünyada güvenli bir liman olarak görülen altına olan talep kriz dönemlerinde daha da artmaktadır. Dünyada altın talebini yönlendiren ülkelerin başında Çin ve Hindistan gelmektedir. Yakın geçmişte bu ülkelerdeki altın talebinde yaşanan düşüş, fiyatların daha da düşmesine sebebiyet vermiştir.
Altın talebini etkileyen faktörlerin başında ekonomik ve siyasal sıkıntılardır. Finans piyasaları bu dönemlerde çok olumsuz etkilenirler ve yatırımcılar kendileri için güvenli bir yatırım aracı ararlar. Bu da altındır. Altına olan talep arttığı zaman fiyatı yükselişe geçmektedir. Ülkelerin para birimlerindeki değer kazanma eğilimi yatırımcıların nakit akışını tercih etmelerine yol açar ve altına olan talep önemli oranda azalma gösterir. Altın talebinde fiziki altın talebi, enflasyon beklentisi, güvenli liman olma özelliği ve doların başka para birimlerine karşı değeri gibi bazı faktörler öne çıkmaktadır.

Altın arz ve talebine etki eden faktörler:

Yukarıda bahsettiğimiz konulara ek olarak altın arz ve talebine etki eden 4 temel faktör vardır. Bunlar; küresel enflasyon, küresel reel faiz oranları, küresel likidite ve küresel jeopolitik risklerdir. Bu faktörler, altın fiyatlarının nasıl değiştiği ve ne yönde etkilendiği ile ilgili neticeler çıkarmaktadır. Son yıllarda altın arz ve talebinin yanı sıra fiyatını da etkileyen en temel faktör küresel enflasyondur. Altın faiz getirisi olan bir yatırım aracı değildir ve fiyatlarındaki değişimlerden kazanç sağlanır. Piyasalardaki reel faiz oranları yüksek olduğunda, paranın sağladığı kar daha çok olur ve altın yerine dövize yönelme yaşanır. Bundan dolayı altın fiyatları düşme yönünde hareket etmektedir. Eğer reel faizler düşerse altına olan talep artar ve fiyatları da yukarıya doğru tırmanmaya başlar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir