Araba kredisi kullanmak isteyenlere önemli bilgiler

Reklamlar


araba kredisi almak isteyenlere tavsiyeler

Araba kredisi kullanmak isteyenlere önemli öneriler. Yeni bir araba almak istiyorsanız ve bunu da kredi kullanarak yapma düşüncesindeyseniz, bazı önemli bilgileri bilmenizde ve öğrenmenizde fayda vardır. Araba kredisi kullanmak isteyenler için bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

Araba kredileri, sıfır ya da ikinci el otomobillerde standart ya da değişken şartlarda sunulmakta olan finansman yöntemidir. Araç kredileri bazı bankalarda sıfır ve ikinci el için değişken şartlarla sunulmakta, bazı bankalarda da ayrı ayrı düzenlenmiş seçeneklerle sunulmaktadır. İkinci el araba kredilerinde bankaların tamamına yakını araç yaşı sınırlaması getirmektedir. Bankaların genelinde ikinci el otomobillerde belli bir yaşın üzerindeki araçlara hiçbir şekilde kredi verilmemektedir. Bankaların araç kredilerinde güncel olarak 48 aya kadar azami vade uygulanmaktadır.

Araba kredisinde kredilendirme tutarı nasıldır?

Diğer bir ifade ile araba kredisi ne kadara kadar kullanabilmektedir? Dendiğinde bazı kriterler bulunmaktadır. Hayalinizdeki otomobilin toplam bedeli kadar kredilendirme yapılması mümkün olmayabilir. Kredilendirme tutarları sıfır araçlarda satış bedeli üzerinden, ikinci el araçlarda da kasko değeri üzerinden belirlenmektedir.

Genel uygulama olarak; 50 bin TL ve altında satış bedeli olan araçların en çok %70’ine kredilendirme yapılmaktadır. 50 bin TL ve üzerinde satış bedeli olan araçlarda da 50 bin TL’ye kadar olan kısım için en fazla %70, 50 bin TL’nin üzerindeki kısım için de %50 oranında kredilendirme yapılmaktadır.

Araç kredisi masrafları:

Kullanılacak olan araba kredilerinde dosya masrafı adı altında binde 5 oranında bir bedel tahsil edilmektedir. Vergiler de araba kredisi faizleri üzerinden KKDF ve %5 BSMV hesaplandıktan sonra araba kredisi taksitlerine ilave edilmektedir. Kredi dosya masrafına ek olarak %5 oranında BSMV uygulanmaktadır.

Araba kredisi başvurusundan vazgeçmek:

Araba kredisi onaylanmış olan bir kişinin bu krediden vazgeçmesi ve iptal talebinde bulunması bazı koşullara bağlı olabilmektedir. Araba kredisi başvurusu onaylanan ve bundan vazgeçmek isteyenler kredinin onayını takip eden ilk 14 gün içinde bu krediden vazgeçebilmektedirler. Bu vazgeçme için de herhangi bir gerekçe ya da cezai müeyyide uygulanmamaktadır. Vazgeçme talebinizi kredi kullandığınız bankaya yazılı bir dilekçe ile bildirmeniz yeterlidir. Ancak, bankanız kredinin ana parasına herhangi bir faiz işletmemiş, üçüncü bir kurum ya da kişiye bir ödeme gerçekleştirmişse bununla ilgili masrafları talep etme hakkına sahiptir. Talep edeceği bedeller de bununla sınırlıdır.

Kullanılan kredinin yeniden yapılandırılması:

Kredi yapılandırma işlemi araba kredileri için de geçerli olan bir uygulamadır. Sizin için çok daha uygun kredi koşullarına kavuşmak söz konusu ise, bu kredinizi başka bir bankaya taşıma imkanına sahipsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir