Araç İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

Reklamlar


araba-ipotekli-kredi

Araç İpotekli Kredi Nasıl Alınır: Araç ipotek edilerek çekme işlemi nasıl yapılıyor, araç karşılığı kredi çekmek için gereken şartlar nelerdir, araba ipoteği ile kredi hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık, işte detaylar. Kredi almak için öncelikle bankaların ilgilendiği sizin kredi notunuzdur.

Ancak kredi notu bazen kredi almanız için yeterli olmayabilir. 0 ile 1900 arasında değişen kredi notunuz eğer ki 1500’ün altındaysa ipotek ya da kefil ihtiyacı duyabilirsiniz. Böyle durumlarda üzerinize kayıtlı olan araç, ev veya iş yeri ipoteği yaptırarak kredi alabilirsiniz. Araç ipotekli kredi alınmasında iki temel unsur vardır. Birincisi her hangi bir kredi çekmek için var olan aracı ipotekletmektir. İkincisi ise araç almak için başvurduğunuz bankaya yeni alacağınız aracı ipotekletmektir.

Araç ipotekli kredi almak istiyorsanız bankaya kredi alırken ipotek gösterebileceğinizi bildirerek ipotek işlem

Kredi Alırken Araç İpoteği Ne İşe Yarar?

Bankalar kendilerine belli bir güveni verebilen kişilere kredi imkanı sunmaktadır. Bankalar güven elde etmek için ilk önce kredi notuna ve kredi risk raporuna bakmaktadır. Son beş yıldaki bütün finansal ilişkileriniz kredi risk raporunda açık ve net bir şekilde görülürken, finansal geçmişinizin notlandırılması ile not ile belirlenmektedir. Bu bankalar için önemli bir avantaj olup, size önsezi vermektedir.

Eğer ki kredi almanız için kredi notu ve kredi risk raporu sizin için kötü bir durumu yansıttıysa bunun telafisini farklı yollarla elde edebilirsiniz. Kefil ve ipotek kredi almanızı kolaylaştıracak olan önemli etmenleri oluşturmaktadır.

Kefil sizin borcunuza bir başkasının kefil olması ve siz ödemediğinizde ödeyeceğini garanti etmesidir. Bu bankalar için iyi bir güven oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra ipotek de kredi almanızı kolaylaştıracaktır.

ini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ki sıfır ya da ikinci el araç almak için kredi almak istiyorsanız o halde araç kredisi başvurusu yaparken yeni alacağınız aracı da ipotekleme teminatı sunmalısınız. Genel olarak bütün bankalar araç kredisi verecekleri zaman yeni alınacak aracında ipoteğini talep etmektedir. Böyle durumlarda itiraz etmeniz kredi alabilmenize de engel teşkil edecektir.

İpotek Nedir: İpotek bir borç alırken borca karşılık olarak bir malın teminat gösterilmesi durumudur.

İpotek Neyi Doğurur?

İpotek borç karşılığında malın üzerine teminat olarak konulmaktadır. Eğer ki borcunuzu düzenli olarak öderseniz ipotek her hangi bir sorun doğurmayacaktır. Ancak borcunuzun ödemesini gerçekleştirmezseniz o halde ipotek koydurduğunuz mal haczedilebilir, el konulabilir. Tabi ki ipotek süresince malı satma gibi bir yetkiniz yoktur. İpotek şartları tamamen alıcının üzerinde bulunmaktadır.

Araç İpoteği Nedir?

Aracın üzerine borç karşılığında konulan teminata araç ipoteği denir.

Araç İpoteği Neyi Doğurur?

Araç üzerine konulan ipotek ile araç sahibi aracı kullanmaya devam edebilir. Ancak borç kapanmadığı müddetçe araç satışına giremez. Araç ipoteği araca durduk yere el konulmasını doğurmayacaktır. Ancak borcun ödenmemesi halinde araca el konularak araç haczedilebilir ve alacaklının zararı buradan karşılanabilir. Borcun ödenmesi halinde ipotek sizi hiçbir hasara uğratmayacaktır.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir