Asgari Ücrete Ne Kadar Kredi Verilir

Reklamlar


asgari ücret kredisi

Asgari Ücrete Ne Kadar Kredi Verilir: Asgari ücretle çalışan birine kredi çıkar mı, ne kadar kredi çekebilir, asgari ücretliye kredi limiti gibi merak edilen soruları sizler için cevapladıkdetaylar konunun devamında. Asgari ücretle çalışan kişiler, günlük yaşamlarını zor bir şekilde sağlamakta ve bu nedenle ay sonunu zor getirmektedir. Asgari ücret alan kişiler, maddi olarak zorlandığı durumlarda ihtiyaçlarını karşılama adına bankadan kredi alma yoluna başvuruyor.

Durum böyle olunca akıllarda da tek bir soru yatıyor. Asgari ücrete ne kadar kredi verilir? Sorusu asgari ücretle çalışanların en merak ettiği sorulardan birisidir. Bankalar, verdikleri kredide kişilerin gelir durumuna büyük önem verdiğinden, gelir durumunuza göre belirli miktarlarda kredi alabilirsiniz. Asgari ücretli çalışanlara ise bankalar, aylık gelirinin %60’ı oranında kredi vermektedir.

Asgari ücretle çalışanların aldığı net ücretin %60’ı 1300 TL üzerinden hesap ettiğimizde 780 TL civarı olmaktadır. Bazı bankalarda %60’lık rakam daha düşük veya daha yüksek olabilmektedir. Ancak ortalama olarak uygulanan oran bu civardadır. Bankaların belirlediği oranlara göre 36 aya varan vadelerle kredi alabilirsiniz. Bankaların uyguladıkları faiz oranları ve masraflara göre alınan kredinin toplam maliyeti hesaplanmakta ve aylık olarak ödenecek olan miktar ortaya çıkmaktadır. Asgari ücrete ne kadar kredi verilir? Sorusuna ise miktar olarak tam net bir şey söylememiz zordur. Bankalardan bankalara bu miktar değişim gösterebilmektedir. Ayrıca, aldığınız asgari ücretin dışında farklı gelir kaynaklarınız varsa eğer, bu da alacağınız kredinin miktarını artıran sebepler arasındadır.

Hangi Gelir Kaynakları Kredi Miktarını Artırır?

Asgari ücretle çalışanlar, ev, arsa ya da dükkân gibi mülklere sahipse eğer, ipotek ettirerek yüksek miktarlı kredi fırsatlarından yararlanabilmektedir. Ya da bu mülklerden kira geliri varsa eğer, bu durumu gösteren belgelerle beraber bankaya başvuruda bulunduğunda kredi miktarı artırılmakta aynı zamanda kredi başvurusunun onaylanma ihtimali de kuvvetlenmektedir. Herhangi bir gayrimenkulü olmayanlar ise kefil göstererek kredi miktarını artırabilmektedir. Kefil olarak gösterilecek kişilerin bankalarla ilişkisi kuvvetli olmalıdır. Sicili bozuk olan ve kredi ödemesi için riskli bulunan kişilerin kredi kabul edilmemektedir.

Asgari ücretliler için Kredi Notunun Önemi Nedir?

Asgari ücretli kişiler, bankacılık ürünlerinden ve kredilerden faydalanmak için kredi başvurusu yaptığında kredi notuna bakılmaktadır. Kişilerin aldığı asgari ücretli maaş ve ek gelir kaynakları varsa eğer değerlendirilmekte, aynı zamanda kredi puanına bakılmaktadır. Geçmiş dönemlerde kullandığı kredi ya da kredi kartlarının ödemesini düzenli olarak yapan kişilerin kredi puanı yüksek olmaktadır. Bu kişilerin yaptığı kredi başvuruları yüksek ihtimalle kabul edilmektedir. Asgari ücretli çalışanların kredi notu yüksekse eğer, yaptığı kredi başvurularının limiti düşük olsa da kredisinin kabul edilmesi yüksek ihtimallidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir