Asgari Ücretli Konut Kredisi Çekebilir mi?

Reklamlar


asgaru-ucretliye-ev-kredisi

Asgari Ücretli Konut Kredisi Çekebilir mi: Asgari ücretle ev almak biraz zor olsada, Ülkemizde çalışanların büyük bir kısmı asgari ücret üzerinden kazanç elde etmekte ve sigorta primleri de asgari ücret üzerinden yatmaktadır.

Durum böyle olunca, asgari ücretli kişilerde bankalardan kredi kullanıp kullanmayacağını merak etmektedir. Özellikle, asgari ücretli kişiler konut kredisi alıp almayacağı konusunda bankalara başvuruda bulunmaktadır. Peki, asgari ücretli ev kredisi alabilir mi? Bankalar, kredi kullandırırken birçok hususu değerlendirdiğinden, asgari ücretli kişilerinde şartları karşılaması durumunda bankalardan ev kredisi alabilmesi mümkündür.

Bankalara yapılan kredi başvurularında, bankalar ilk olarak kredi notuna bakmaktadır. Geçmiş dönemlerdeki bankacılık ürünleri üzerindeki ödeme alışkanlıklarınız düzenliyse kredi notunuz yüksek olmaktadır. Ödemelerini aksatan ve ödemeyen biriyseniz kredi notunuz düşük olmaktadır. Bankalar, kredi notu yüksek olan kişilere kredi verme konusunda olumlu yaklaşmaktadır.

Kredi notunuz iyi, fakat asgari ücretli olarak çalışıyorsanız, banka bu durumda hane halkının tüm gelirine bakmaktadır. Evinizde en az iki kişi çalışıyor ve aylık taksit ödemesi yapabilecek bir durumunuz varsa banka kredi verme konusunda olumlu tavır izleyebilmektedir.

Asgari ücretli çalışanların, her konut kredisi almak isteyen kişilerde olduğu gibi bir peşinatı olması gerekmektedir. Banka, satın alınacak olan evin değerini ekspertizler aracılığıyla belirlemektedir. Yeni yasaya göre ev değerinin %80’ine kadar bankalar kredi vermektedir. Bu sebeple, evi satın alabilmek için geri kalan %20’lik miktara sahip olmanız gerekmektedir. Örneğin; 125 bin TL değerindeki bir ev için banka 100 bin TL kredi vermektedir. Kalan 25 bin TL’lik tutarı ise sizin ödemeniz gerekmektedir.

Belirli bir ev peşinat tutarına sahip olduktan sonra bankalara ev kredisi için başvurunuzu iletebilirsiniz. Eğer, evinizde tek çalışan sizseniz ve asgari ücretle geçiniyorsanız eğer, bankalar bu durumda kredi verme konusunda olumlu yaklaşmayabilir.

Ev kredilerinin aylık ödenecek olan taksit tutarları genel olarak yüksek olduğundan, bankalar kişinin maaşının belirli oranının kredi ödeyebilecek bir durumda olmasını incelemektedir. Fakat aile içinde farklı çalışanlar ve gelirleriniz varsa bu durumda kredi alabilmeniz daha mümkün hale gelmektedir.

Bankalar, konut kredilerinde alacağınız evin borcu bitene kadar evi ipotek ettiğinden, kendisini garanti altına almaktadır. Bu sebeple, konut kredileri en çok verilen krediler arasında bulunmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir