Ayı ve boğa piyasa eğilimi nedir?

Reklamlar


Ayı ve boğa piyasa eğilimi nedir

Borsa ve forex piyasalarına yeni giren yatırımcıların ilk olarak karşılaşacakları terimler arasında ayı ve boğa piyasası terimlerini sayabiliriz. Finans piyasalarında “piyasaya boğalar hakim oldu”, “piyasa ayı eğilimi gösteriyor” ve “altın ayı piyasasına girdi” gibi ifadelere rastlanmaktadır.

Ayı ve boğa piyasası denildiğinde, piyasanın yönü ve trendinin ne olduğu belirtilmektedir. Bu terimler “bullish market” ve “bearish market” biçiminde de kullanılabilmektedir. Ayı piyasası, fiyatların kötümser seyrettiği ve fiyatların daha da düşeceğinin savunulduğu bir piyasa trendidir. Boğa piyasası da bunun tam tersidir. Fiyatların iyimser seyrettiği ve daha da iyi olacağı bir piyasa trendidir.

Piyasa trendi, piyasanın ilerlediği yönü ifade etmektedir. Yatırımcılar teknik ve temel analizleri kullanarak piyasanın ne yönde hareket edeceğini tahmin edebilirler. Bu sayede trend yorumlanabilir ve buna bağlı olarak da alım satım işlemleri gerçekleştirilebilir. Hisse senedi ve emtialarda sıklıkla kullanılan ayı ve boğa eğilimi fiyatların ileride hangi yönde ilerleyeceğini belirtmektedir. Örnek vermek gerekirse; Altın fiyatlarında 2013 senesinde olan performansa bakıldığında, 12 yıl süreyle sürekli bir fiyat artışı görülmektedir. Bu durum boğa eğilimidir. 2013 yılında yaşanan sert fiyat düşüşleri sonrasındaki trende bakıldığında da ayı eğilimi rahatlıkla gözlenebilmektedir. Yine aynı şekilde hisse senetlerinde yaşanan talep artışı ve bununla birlikte fiyat artışları Amerika ve Avrupa hisse senetlerinde boğa piyasası eğilimi görülmektedir. Bu eğilimlerin arz ve taleple ilişkili olduğunu söylemek yanlış olmaz. Fiyatların arz ve talep dengesine göre belirlendiğiniz düşündüğümüzde, talebin artması fiyatların yükselmesine, talebin azalması da fiyatların düşmesine yol açmaktadır. Tabi ki arz ve talebi etkileyen pek çok makro ekonomik veriler olduğunu düşündüğünüzde, piyasanın çok iyi takip edilmesi de gerekmektedir.

Ayı piyasası hakim olduğunda talepteki azalmaya da bağlı olarak fiyatlarda düşme yaşanacaktır. Ayı eğilimi etkisini sürdürdükçe kötümser hava hakimiyetini sürdürecek ve fiyatlar da düşmeye devam edecektir. Bununla birlikte piyasa satışları çoğunlukta olacak, yatırım aracının fiyat grafiğine baktığımızda da aşağıya doğru bir yöneliş görülecektir.

Piyasaya boğalar hakim olduğunda da fiyatlarda aşırı bir yükselme görülecektir. Uzun vadede yatırım yapan bir yatırımcıysanız, boğa eğilimi trendinde portföyünüzdeki hisse senetlerinde çok güzel karlar sağlayabilirsiniz. Boğa piyasası eğilimi, daha çok satın almaların olduğu bir trend olup, yatırım aracının fiyat grafiğine baktığımızda yukarı doğru bir hareket görülecektir.

Piyasalarda belirli zamanlarda boğa veya ayı eğilimleri görülmektedir. Bu eğilimlerin her ikisinin bir arada görülmesi olası değildir. Fakat balık eğilimi adı verilen yatay seyir süreçleri de oluşabilmektedir. Balık eğilimi denen süreçte sabit seyirli bir hareket bulunmaktadır ve fiyatlar aşırı bir şekilde oynamamaktadır.

Teknik analizlerde trend belirlenmesinde Dow Teorisi öne çıkmaktadır. Teknik analizlerin atası şeklinde tanınan ve hisse senedi piyasalarında adı en fazla geçen kişidir. 6 temel ilkeye dayanan Dow Teorisinden kısaca bahsetmemiz gerekirse;

Piyasada 3 temel trend vardır. Trendler kendisinden süre açısından daha büyük olan sonraki trendi düzeltmektedir;

1- Bir yıldan daha uzun süreli ana trenddir ve birincil hareketi temsil etmektedir.

2- Üç hafta ile Üç ay arasında olan trend ikincil hareketi temsil etmektedir.

3- Üç haftadan daha az süren trend ise küçük dalgalanmaları temsil etmektedir.

Ana trend üç aşamada meydana gelmektedir;

1- Deneyimli yatırımcıların bu süreçte alım gerçekleştirerek birikim yaptıkları fiyatların düşük olduğu bir aşamadır.

2- Fiyatların hızlı bir şekilde arttığı ve bu trendi takip eden yatırımcıların alım yaptığı boğa piyasası eğilimi aşamasıdır.

3- Fiyatların çok aşırı yükseldiği ve artık düşüşe geçeceğinin öngörüldüğü, deneyimli yatırımcıların satışa geçtiği ayı piyasası eğilimi aşamasıdır.

Piyasa göstergesi durumundaki endekslerle ortalamalardan elde edilen neticelerin birbirleriyle aynı ikazları vermesi gerekmektedir.

Trend ile işlem miktarları birbirlerine uyum sağlamalıdır. Yani boğa eğilimi döneminde işlem miktarında da artış yaşanması gerekmektedir.

Piyasada eğilimin değiştiği ile ilgili sinyaller alınmıyorsa, aynı trendin geçerliliğini devam ettirdiği düşünülmelidir.

Kısaca; Dow Teorisi ile piyasanın trendini belirleyerek, destek ve direnç noktalarını da belirleyip en doğru zamanda alım satım işlemi yapabilirsiniz. Piyasa eğilimleri ve işlem miktarları karşılaştırılarak fiyatlarla ilgili trendi de belirleyebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir