Banka Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır

Reklamlar


Banka Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır

Hesap işletim ücreti geri alma yolları: Bankalar, kendi bünyelerinde vadesi hesap kullanan kişilerden belirli periyotlarda ( 3 ay veya 6 ay ) hesap işletim ücreti adı altında kesintiler yapmaktadırlar. Tam bir standartın olmadığı bu uygulamada bankadan bankaya ücret farklılıkları görülebilmektedir. Bazı bankalar bu hesap işletim ücreti kesintilerinde aşırıya kaçmaktalar ve bunun yanında da müşterilerin hesaplarından müşteri bilgisi olmadan otomatik olarak kesinti yapmaktadırlar. Durum böyle olunca pek çok kişi bu durumdan dolayı mağdur olmaktadır. Bankaların otomatik olarak tahsil ettikleri bu hesap işletim ücretleri belli başlı yöntemler uygulanarak geri alınabilmektedir. Bu yazımızda sizlere bu yöntemlerden bahsedeceğiz:

Hesap İşletim Ücretlerinin Geri Alınmasında İzlenmesi Gereken Adımlar:

  • Banka Dekontlarınızı Hazırlayın:

Vadesiz hesabınızdan hesap işletim ücreti kesildiğine dair banka dekontunuzu temin edin. Bu işlemi hem internet şubelerinizden hem de banka şubelerinden yapabilirsiniz.

  • İtiraz Dilekçenizi Yazın:

Bankanız tarafından vadesiz hesabınızdan kesilmiş olan hesap işletim ücretinin iade edilmesi gerektiği, aksi halleder yasal yollara başvuracağınız yönünde bir itiraz dilekçesi yazın ve bu dilekçenize kimlik fotokopinizi, banka dekontunuzu ekleyin. Yazdığınız dilekçeyi iadeli taahhütlü bir şekilde banka genel merkezine gönderin.

  • Tüketici Hakem Heyetine Başvurun:

Yazmış olduğunuz itiraz dilekçesi banka eline ulaştıktan sonra 30 iş günü içerisinde banka tarafından size olumlu ya da olumsuz bir cevap verilmesi gerekmektedir. Bankadan size gelecek cevap eğer olumsuz olursa bundan sonra yapmanız gereken şey Tüketici Hakem Heyetine başvurmaktır. Bulunduğunuz yerdeki Kaymakamlık binalarında bulunan tüketici hakem heyetine başvururken aşağıdaki evrakları da götürmeyi unutmayın:

  • Örnek Mahkeme Kararı ( Daha önce Banka Hesap İşletim Ücretlerinin haksız yere kesildiğini düşünen pek çok kişi yasal yollara başvurmuş ve bu davalardan tüketici lehine sonuçlar çıkmıştır. İnternet üzerinden konu ile ilgili kısa bir araştırma yaparak bu karar metinlerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. )
  • Hesabınıza Yapılan Kesintiye Ait Banka Dekontları
  • Bankaya Yolladığınız İade Dilekçesinin Fotokopisi
  • Bankanın size gönderdiği olumsuz cevap
  • Hesap işletim ücreti iadesi dilekçesi
  • Kimlik belgesi

Tüketici Hakem Heyetine yapmış olduğunuz başvuru sonucunda yaklaşık olarak birkaç ay içerisinde işlemleriniz sonuçlanacak ve sizden kesilen ücretler banka hesabınıza yatmış olacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken sadece son 10 yılda yapılmış olan hesap işletim ücretlerini geri alabilmektesiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir