Banka İpotek Kaldırma Yazısı Nedir?

Reklamlar


Banka İpotek Kaldırma Yazısı Nedir: Bankalardan özellikle kredi kullanan kişiler kredi kullanabilmek adına teminat olarak evini, aracını veya arsasını gösterebilmektedir. Teminat gösterildiği zaman da borç bitene kadar kişinin gayrimenkulleri bankanın ipoteği altında bulunmaktadır.

Kişinin borcu bittiğinde ise evini, aracını ya da arsasını kendi üzerine alabilmesi için ipotek kaldırma fek yazısı alması gerekmektedir. Peki ipotek fek yazısı, diğer adıyla ise ipotek kaldırma yazısı nedir?

İpotek fek yazısı, borç sahibinin borcu bittikten sonra banka tarafından hazırlanmakta olan bir yazıdır. Bankanın hazırladığı bu yazıda gayrimenkul üzerindeki borç tutarının ödendiği ve bittiği belirtilmektedir.

Bankadan alınmış olan fek yazısıyla birlikte tapuya gidilerek ipotek kaldırılmaktadır. İpotek fek yazısı banka tarafından hazırlandığı ve noter onaylı yetki belgesi gibi işlemlerden kaynaklı olarak masraf da oluşturmaktadır.

Bankalar, oluşan bu masrafları borç sahibinden talep etmektedir. Bankalardan alınan ipotek fek yazısı ücreti ise bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Özellikle, kredi sözleşmenizde ipotek fek yazısı ile ilgili bir maddenin olup olmadığını kredi kullanmadan önce sorgulayabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir