Banka Kara liste sorgulama

Reklamlar


kara liste sorgulama

Banka Kara liste sorgulama: Kara liste, bankaların müşterileri hakkında hazırladıkları olumsuz görüş niteliğinde olan bir çeşit uyarı sistemine verdikleri genel ismin adıdır kara liste. Kara listeden çıkmak için bir çok sebebiniz var bunları yazının devamında bulabilirsiniz, Bankalar kredi kullanmış ve ödememiş ya da bankayı dolandırmış kişileri bu havuza aktarır,  bu havuzda, sadece borcunu ödememiş/ödeyememiş veya bankayı dolandırmış kişiler bulunur.

Diğer bankalarda bu listeyi görebildikleri için sorunlu müşteri herhangi bir bankadan kredi kullanmak istediğinde, doğrudan bu ekrana takılırlar ve kara liste sayesinde banka krediyi kullandırmadan müşterinin kredi geçmişine göre hareket ederek söz konusu banka ürününü kullandırmaktan vazgeçer ve olumsuz sonuç verirler.

Peki kara listeden nasıl çıkarım

Kara listeden çıkmak için merkez bankasına başvurmanız gerekiyor çünkü ödemesi düzgün olmayan şahısları bankalar doğrudan merkez bankasına yönlendirir ve sorgulama içlemini merkez bankası gerçekleştirmiş olur,  ama öncesinde her hangi bir şekilde bankalardan kullanılan kredi borcunuzun olmaması gerekmekte, aksi taktirde kara listeden çıkamazsınız.

Kara listeden çıkmak için, öncelikle sizi kara listeye girmenize sebep olan nedeni bulun, ardından borcunuz olan tutarı ödeyince kara listeden çıkma olasılığınız çok yükselir.

Peki kara liste de olup olmadığımı nasıl anlarım?

Herhangi bir bankadan kredi talep ettiğiniz de, şayet kara listedeyseniz, banka size kara listede olduğunuzu, bu sebeple kredi veremeyeceklerini belirtir, bu şekilde kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Kara liste de olup olmadığınızı öğrenmenin bir başka yolu ise, Türkiye cumhuriyeti merkez bankası Ankara’daki genel müdürlüğüne bir dilekçe göndermeniz, ancak bu biraz zaman alabilir. Adres:  İstiklal Cad. 10 Ulus 06100 –  Ankara

Kara listede olup olmadığınızı anlamanın en kolay ve basit yolu findeks risk raporu sayesinde gerçekleşiyor, önceden böyle bir şey mümkün değil di, ancak findeks.com.tr ile birlikte, kredi risk raporu ve kara liste sorgulama işlemi basit ve anında gerçekleşiyor..

 

Kara listeden çıkmazsam ne olur?

Kara listede isminiz bulunmaya devam ederse, hiç bir bankadar kredi kartı, kredi ve bankaların sunmuş olduğu kredi ürünlerinden hiç bir şekilde faydalanamazsınız.

Banka kara liste sorgulama yapmak için buraya tıklayın

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

5 Yorum yapılmış

  1. Gökhan
  2. nimet06
  3. talat
    • hüseyin
  4. Selim

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir