Banka kredi hesaplaması

Reklamlar


banka kredi hesaplama

BANKA KREDİ HESAPLAMA: Bankaların kredi hesaplamalarını nasıl yaptığı ile ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. Kredi hesaplamaları her bankaya göre bazı ufak tefek farklılıklar gösterse de genel olarak aynı hesaplama mantığı ile yapılmaktadır.

Banka kredi hesaplaması nasıl yapılır?

100 TL’lik bir krediyi 12 ay vadeli ve aylık %1 faiz oranıyla aldığınızı düşünelim. Aylık kredi taksitleriniz 8,88 TL olmaktadır. Kredi kullanımını takip eden bir ayın sonunda 100 TL’nin %1’ine tekabül eden 1 TL sizin faiz borcunuz olmaktadır. Ödeyeceğiniz ilk taksitiniz olan 8,88 TL’nin 1 TL’si faizdir. Bakiye 7,88 TL’lik kısım da ana para borcunuzdan düşülmektedir. Sonuç olarak ilk ay sonundaki ödemenizden sonra; 100 TL – 7,88 TL = 92,12 TL toplam borcunuz kalmış olacaktır.

Kredinizin ikinci taksitinde kalan 92,12 TL’lik borcunuza 0,92 TL faiz tahakkuk ettirilmektedir. 8,88 TL’lik taksitinizin o,92 TL’si faizdir. Faiz düştükten sonra kalan 7,96 TL anaparadan düşülmektedir. Toplam kalan borcunuz ise; 92,12 TL – 7,96 TL = 84,16 TL olmaktadır.

Banka kredi hesaplamalarında en kolay ve yaygın ödeme tablosu çeşidi eşit taksitli ödeme planlarıdır. Kredinin miktarı, vadesi ve faiz oranı belli olduğu için hesaplanması gereken şey aylık taksitlerdir.

Türk bankacılık sisteminde kredinin türüne bağlı olarak ödenmekte olan faiz bedeli üzerinden vergi tahakkuk ettirilebilmektedir. Dolayısıyla, kredi hesaplamasının doğru olabilmesi için tahakkuk ettirilen vergilerin faiz oranına eklenmesi gerekmektedir. İhtiyaç kredilerinde ve taşıt kredilerinde ödenecek faizler için %15 KKDF ve %5 BSMV alınmaktadır. Mortgage kredilerinde ise vergi tahakkuku yapılmamaktadır.

Taksitleri eşit olarak hesaplanan krediler sizin için her zaman uygun olmayabilir. Üç ayda bir ikramiye geliri elde ediyorsanız, üç ayda bir daha fazla ödeme yapma imkanınız vardır diyebiliriz. Ya da belli bir süre sonra elinize toplu bir para geçecektir ve kredi borcunuzu daha çabuk bitirme imkanınız vardır. Bu şekilde zamanı belli olan toplu paralarınız varsa, ara ödemeli, azalan ödemeli, artan ödemeli ya da balon ödemeli gibi kredi hesaplama imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Bazı bankaların kredi hesaplama araçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yapı Kredi kredi hesaplaması için buraya tıklayın. 

Garanti kredi hesaplaması için buraya tıklayın. 

İş bankası kredi hesaplaması için buraya tıklayın. 

Akbank kredi hesaplaması için buraya tıklayın. 

Ziraat bankası kredi hesaplaması için buraya tıklayın. 

TEB kredi hesaplaması için buraya tıklayın. 

HSBC kredi hesaplaması için buraya tıklayın. 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir