Bankaların Kredi Hesaplama Makinesi

Reklamlar


kredi hesaplama makinesi

Kredi Hesaplama Makinesi: Kredi başvurunuzu gerçekleştirmeden önce kolaylıkla tüm bankaların kredi faiz oranları ve diğer masraflarını hesaplatabileceğiniz Kredi Hesaplama Makinesi sayesinde kolaylıkla kredi bütçe hesaplamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi alırken geri ödeme aşamasına geldiğinizde genellikle üç aşamalı bir plan doğrultusunda geri ödemeler gerçekleşiyor. Burada faiz oranı hesaplamaları, vade süresine göre faiz oranının değişime uğraması ve kredi türünün seçilmesi ok önemli bir yer tutuyor.

Kredi hesaplama makinesi ile yapacağınız hesaplamalarda geri ödemelerin aşağıda yer alan maddelere göre hesaplaması yapılmaktadır. Birlikte inceleyelim;

Faiz Oranlarının Hesaplanması

Bankaların en önemli gelir kaynağı kredilerdir ve kredilerin en önemli kar derecesi faiz oranları ile karşımıza çıkmaktadır. Genellikle kredi başvuruları yaparken dikkat ettiğimiz en önemli noktalardan bir tanesi faiz oranlarıdır. Faiz oranları ne kadar uygun olursa bizim için o kadar iyidir ancak kredilerde faizler haricinde dosya masrafları, harçlar ve diğer masraflar adı altında ödemeler alınmaktadır.

Kredi hesaplama makinesi olan programlar ile her bankanın almış olduğu masraf bedelleri tanımlanmış olduğu için kolaylıkla tüm hesaplamalar yapılabilmektedir.

Vade Süresinin Belirlenmesi

Kredinin geri ödenme süresine vade denilmektedir, vade süresi ne kadar uzayacak olursa kredinin faiz oranları da o oranda artış gösterecektir. Özellikle kredi hesaplama makinesi konut kredileri gibi yüksek faizli kredilerin hesaplanmasında çok büyük önem taşımaktadır.

Çekeceğiniz Kredi Türünün Belirlenmesi

Burada Kredi hesaplama makinesi için son derece önemli olan bir diğer unsur çekeceğiniz kredi türünün belirlemesi olacaktır. Bankaların satışa sundukları kredi ürünlerinin faiz oranları ve masraf giderleri birbirinden farklı olacağı için seçilecek kredi türüne göre ödenmesi gereken geri ödeme miktarı son derece farklılık gösterecektir.

İhtiyaç Kredisi Hesaplamada Nelere Dikkat Edilmeli?

* Burada hesaplama yaparken sadece faiz oranlarını göz önünde bulundurmamalısınız, buna ek olarak diğer masraflar, harçlar ve dosya masrafları da tahsil edilmektedir. Birlikte İnceleyelim; Kredi hesaplama makinesi bu diğer giderleri bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte hesaplama özelliği bulunmaktadır.

Dosya Masrafı: Bankalar kredi başvurularında dosya açılış ücreti adı altında bir ücret talep ederler, buna göre kredi geri ödemelerinizde yaklaşık olarak % 5’lik oranda bir artış olmaktadır.

Hayat Sigortası: Bankalar yeni çıkan kanunlara göre hayat sigortası adı altında çeşitli sigorta poliçeleri ile kredilerin gei ödenmesini garanti altına almaktadır. Buna göre kullanacağınız kredinin geri ödemeleri sırasında hayatınızı kaybedecek olursanız, kredinin geri ödemesi sigorta şirketleri tarafından karşılanıyor.

Konut Kredisi Hesaplamasında Maliyet Giderleri Nelerdir?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi konut kredilerinde de faiz oranlarının yanı sıra pek çok farklı kalemden ekstra ücretler talep edilmektedir. Bunları birlikte inceleyelim;

Dosya Masrafları: Kullanılan kredi oranının % 5’lik bir kısmı kadar olan dosya masrafları genellikle konut kredilerinin tamamında istisnasız olarak talep edilmektedir. Sadece araç kredilerinde yıl sonu kampanyalarında bu bedel talep edilmeyebilir.

Ekspertiz Ücretleri: Burada söz konusu olan konutun bedelini net olarak belirleyebilmek için bağımsız bir gözün bu gayrimenkule bir değer biçmesi ve bu değer üzerinden kredi kullanım hakkı verilmesi söz konusu olacaktır. Burada 300 TL ile 700 TL arasında bir bedel ile satışa söz konusu olan gayrimenkulün ekspertiz işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Komisyon Bedelleri

Bankacılık denetleme ve düzenleme kurulu tarafından çeşitli yaptırımlarla kontrol altında tutulan ve kotası olan bazı komisyon bedelleri talep edilmektedir.

Dask

Doğal afet sigortası olarak bilinen DASK genellikle konut kredisi ile alınan ve ipotek konulan evler dahil tüm evlere uygulanmaktadır.

Hayat Sigortası

Hayat sigortası son dönemlerde en revaçta olan sigorta poliçeleri arasında yer alıyor. Bunun nedeni pek çok bankanın hayat sigortalarını zorunlu hale getirerek krediyi kullanan bireylerin vefat etmesi durumunda krediyi ödeyememesi söz konusu olursa kredilerin sigorta şirketleri tarafından güvenceye alınarak ödenmesidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir