Başarılı yatırımcıların 5 sırrı

Reklamlar


başarılı yatırımcıların 5 basit sırrı

Başarıyı yakalamış yatırımcıların uyguladığı 5 etkili yöntem

Finans piyasasında yatırımcı olmak isteyenlerin amacı, birikimlerini kısa sürede kar elde edebilecek biçimde değerlendirmektir. Yatırım yapmak isteyenler, öncelikle geleceklerine yatırım yapmakta ve maddi anlamda ilerisi için kendilerini güvenceye almak istemektedirler.

Finans piyasalarında başarılı bir yatırımcı olabilmek için, öncelikle çok iyi bir bilgiye ve sürekli bu bilgileri güncellemeye gereksinim vardır. Ünlü yatırımcıların çoğu bu noktaya dikkat çekmekte, her zaman gündemi takip ettiklerini ve düzenli okuma alışkanlıkları bulunduğunu belirtmektedirler. Sürekli olarak yeni yatırımları için stratejiler geliştirerek popüler olması muhtemel alanları incelemektedirler. Bu yatırımcıların başarılı olabilmelerinin nedenleri de budur zaten. Çünkü bu şekilde para kazanabilecekleri ve yeni fırsatlar yakalayabilecekleri alanları belirlemekte tecrübelidirler. Yazımızda sizlere başarılı yatırımcıların 5 basit sırrını vermeye gayret edeceğiz.

1- İhtiyacınız olan planı belirleyin:

Finans piyasalarında yatırımlara başlamadan evvel sizin için en uygun planı belirlemeniz gerekmektedir. Plan hazırlayabilmek için yaptığınız yatırımdan ne beklediğinizi bilmek durumundasınız. Yapacağınız yatırımın ne tür bir yatırım olacağını ve nasıl para kazanabileceğinizi belirlemeli, hedefinize disiplinli bir şekilde ilerlemelisiniz. Planınızı uygulamada istikrarlı ve organize hareket etmelisiniz.

2- İşlem yapmak istediğiniz pazarı ya da pazarları tespit edin:

Ünlü yatırımcıların bir çoğu ilgi alanınıza giren ve hakkında iyi bilgiye sahip olduğunu alanlara yatırım yapılmasını öğütlemektedirler. Bu yönde hareket edip yatırımlarınızı gerçekleştirirseniz daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

3- Çeşitlendirilmiş portföy sahibi olun:

Bu tarz portföyler riskleri her zaman minimize etmektedir. Dolayısıyla da yatırımlarda karın da artmasını sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta farklı alanlar değil, birbirine yakın ya da alternatif alanlara yönelmektir. Mesela; altın yatırımı yapacaksanız portföyünüzde altın şirketlerinin hisselerini bulundurmalı, alternatif olarak da gümüş ve bakır hisselerini de bulundurabilirsiniz.

4- Devamlı olarak notlar alın:

Yatırımlarınızdaki işlemler sırasında karşılaştığını durumları sürekli not alın. Herhangi bir verinin açıklanması sonucu piyasada yaşana dalgalanmaları, yatırım araçlarına ve piyasaya olan etkilerini mutlaka kaydedin. Stratejiler ve kararlarınız karşısında oluşanları değerlendirin. Bunların hepsi ilerideki yatırımlarınızda sizin için bir başarı sırrı olarak rol alacaktır.

5- Sabırlı ve sakin hareket edin:

Yatırımcılığın kurallarından biri de sakin ve sabırlı olmak, aşırı hırs yapmamaktır. Yatırımcıların en fazla yaptıkları hatalardan biri de aceleci olmaktır. Bu başarı yerine zarar getirecek bir davranış biçimidir. her şeyden önce yatırım yapmadan önce sakin olmalı ve sakin şekilde kararlar almalısınız. Yatırım yapacağınız alanla ilgili tüm araştırma, inceleme ve analizlerin elinizin altında olmasına özen göstermelisiniz.

Finans piyasalarında fiyatların seyrine bakarak paniklerseniz, buna bağlı aceleci bir tavra girerseniz asıl gerçek fırsatları göremez ve hata yapabilirsiniz. Bunun önüne geçebilmek için sakin olmalı ve organize bir şekilde hareket etmelisiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir