Bekarım ve Borcumdan Dolayı Babamın Evine (Aileme) Haciz Gelir Mi?

Reklamlar


Bekarım ve Borcumdan Dolayı Babamın Evine (Aileme) veya ikamet gösterdiğim adrese Haciz Gelir Mi?: Bankalar finansal ürünleri müşterilerine sunarak kar elde eden kuruluşlardır ve bu gelirlerinin büyük bir bölümünü kredi kartları, kredi ürünleri ve para transferleri üzerinden gerçekleştirmektedirler. Buna bağlı olarak bankalardan aldığımız ve nakit ihtiyaçlarımızı karşılayan likit fonlar ile her türlü çeşitli ihtiyaçlarımızı kolaylıkla karşılayabiliyoruz.

Ancak banka borçlarını ihtiyacımız olduğunda kullanabildiğimiz gibi bu borçların ödenmesini bazı durumlarda geçekleştiremeyebiliyoruz, buna bağlı olarak kredi kartı borcu veya çeşitli kredi borçlarımızı zamanında ödeyemeyecek olursak bankalar hukuksal yollara başvuru gerçekleştirmekte ve buna bağlı olarak icra yoluyla alacaklarının tahsilini gerçekleştirmektedir.

Evli bireylerin banka borçları karşısında evlerine haciz gelebildiğini bilmekteyiz, ancak bazılarımız evli değil ve aileleriyle birlikte yaşamını sürdürmekte. Buna bağlı olarak bu vatandaşların bireysel borçlarına karşın aileleri de zor durumda kalabiliyor.

Yakın zamanda bir kaç kez karşılaştığımız ‘bekarım babamın evine haciz gelir mi?’ sorusuna karşın detaylı incelemeler gerçekleştirdik ve ulaştığımız bilgilere göre kişilerin anne, baba, teyze veya her hangi bir akrabanız olmasa bile bir yakınınızın yanında ikamet ediyor olması fark etmiyor. Burada önemli olan detay icraya konu olacak borcun sahibinin ikametgah adresidir. Yani nerede oturduğunuz fark etmeksizin icralık bir borcunuz bulunuyor ve bankalardan haciz geleceğini düşünüyorsanız haciz işlemlerinin ikametinizin bulunduğu eve geleceğini unutmamalısınız.

Aşağıda incelemelerini gerçekleştirmekte olduğumuz bekarların babalarının evinde borçlanmaları sonucu baba evine haciz gelir mi? Detaylarıyla birlikte inceleyelim;

Bekarım Babamın Evine Haciz Gelir Mi?

Bankaların ikametinizin bulunduğu adrese icra işlemleri uygulayarak hacize gideceğini belirtmiştik. Buna bağlı olarak ikametinizin bulunduğu adres kime ait olursa olsun bu eve bankalar tarafından haciz işlemi uygulanacak olursa evde bulunan eşyalar kime ait olursa olsun veya faturasız eşyalar bile olsa bankanın tüm değerli eşyalara haciz koyma yetkisi bulunmaktadır.

* Banka borçları sonucunda ortaya çıkacak icralık durumların kredi notunuzu doğrudan etkilediğini unutmamalısınız. Özellikle icralık olan borcun kapatılmış olması ve bankadan temiz kağıdı alınması da kredi notunun anlık olarak yükselmesini sağlamayacaktır. İcralık borçlarda kredi notunun yeniden normale dönmesi Merkez Bankası tarafından gerçekleşecek bir durum olduğu için borçlunun borç ödeme performansı takip edilir ve buna göre ortalama olarak 6 ay içerisinde kredi notu yeniden normale dönüşür.

Haciz Sürecinde Banka Nasıl Haciz Yapar?

* Bankalar haciz sürecini başlattıklarında ilk olarak kişinin maaşına haciz gelmektedir. Buna bağlı olarak sigortalı olarak çalışan kişilerin çalıştıkları işletmelere kağıt gönderilir ve maaş haczi gerçekleştiği bildirilir. Burada şirket maaşın bir kısmını bankaya yatıracak geri kalan kısmını ise işinin hesabına aktaracaktır. Yeni yasaya göre artık maaşlar banka üzerinden yatırıldığı için şirkete kağıt gönderildikten sonra banka üzerinden maaş kesintisi uygulanmaktadır.

* Bu aşamadan sonra karşımıza çıkan icra yolu ise krediyi alırken bankaya gösterilen gayrimenkullerin ipotek edilmesi sonucu bu gayrimenkullerin satışa çıkarılması ve borcun tahsil edilmesidir.

* Banka borçları sonucu gönderilen tebligat sonrası banka ile iletişime geçerek borcun yapılandırılmasını sağlayarak borcunuzu ödeyip bu sıkıntılardan kurtulmanız mümkün ancak yapılandırma işlemi gerçekleştirmezseniz bankaya ait kullandığımız kredi kartları ve hesapların dondurularak kullanılamaz hale gelmesi söz konusu olacaktır.

Haciz Sürecinde İkamet Ettiğim Eve Haciz Gelir Mi?

Haciz sürecinde bekar ve aileleri ile yakın çevreleriyle yaşayan bireylerin ikamet ettikleri adreslere haciz geleceğinden bahsetmiştik. Bu nedenle hacizlik borçlarınız olduğunda ailenizin eşyalarının haciz yoluyla kaldırılmasını önlemek için ya ikamet adresinizi değiştirmeli ve kendi ayrı evinizi açmalısınız, ya da avukatlar ile iletişime girerek borcunuzun yapılandırılmasını talep etmelisiniz.

İkamet edilen evde bulunan faturaların borçlunun üzerine olması icra işlemleri için avantajlı olacağı gibi borçlu için dezavantajlı bir durumdur.

* Buna ek olarak evde yer alan eşyaların faturaları bulunuyor ve bu faturalar borçlunun üzerine değilse haciz işlemlerini önlemiş olacaksınız. Bu gibi borçlu üzerine olmayan eşyaların avukatlar tarafından haciz edilmesi daha sonra mahkeme yoluyla bu eşyaların geri alınmasına olanak sağlayacaktır.

Ancak kişinin kendi maaş ve teminatları borcun karşılanmasında yeterli olmayacak olursa kişinin ikamet ettiği adrese haciz işlemleri uygulanacaktır.

Yukarıda incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz bekarken baba evine haciz gelir mi? Sorusu ile ilgili konuya eklemek istediniz her türlü soru, görüş ve öneriyi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

One Response

  1. fatih

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir