Beş adımda Kredi ile ev nasıl alınır?

Reklamlar


Kredi ile ev nasıl alınır 5 temel süreç

Ev kredisi veya daha yaygın bilenen adıyla konut kredisi ile ev nasıl alınır işte detaylar. Kredi kullanarak konut alabilmek için izlenmesi gereken bazı yollar ve başvuru süreciyle ilgili detayları aşamalar halinde anlatmaya çalışacağız. Kredi ile ev nasıl alınır? Tüm süreçlerini adım adım öğrenin.

Bir konut sahibi olmak herkesin hayalidir ve kira öder gibi kendi evinde oturmak amacındadırlar. İnsanların bu hayalini sağlayacak bir yol bulunmaktadır. O da konut kredisi. Yazımızda kredi ile ev almak için izlenecek 5 temel adımı anlatacağız.

1- Uygun banka araştırması:

En öncelikli ve en önemli adımlardan biri konut kredisinin alınacağı bankanın belirlenmesidir. Konut kredisini alacağınız bankayı taksitleri, erteleme ve dosya masrafları gibi kriterlere göre değerlendirmeli ve en uygun bankayı bularak anlaşmalısınız.

2- Başvuru evraklarının tamamlanması:

En uygun bankayı bulduktan sonra, bankadaki yetkililer sizleri yönlendirecektir. Bu aşamada başvuru için gereken belgeleri tamamlayıp bankaya vermeniz gerekmektedir. Tamamlamanız gereken evraklar kredi ile satın alacağınız evin tapu fotokopisi, nüfus cüzdanı, gelir belgesi veya maaş yazısı gibi evraklardır.

3- Kredi başvurusu, kredi onayı ve ekspertiz aşamaları:

Banka tarafından istenen evrakları hazırlandığınızda kredi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Konut kredisi başvurularınız bankanızca incelenir ve kredinizin onaylanıp onaylanmadığı size bildirilir. Konut krediniz onaylandıysa takip eden iki iş günü içinde banka ekspertiz sürecini başlatır. Ekspertiz ile evin değeri hesaplanır ve alabileceğiniz maksimum kredi miktarı belirlenir.

4- Ödeme planının hazırlanması:

Bankanın yaptırdığı ekspertiz işleminden sonra maksimum çıkan kredi tutarı tarafınızdan kabul edilirse, gerekli belgelerin imzalanması ve ödeme planının belirlenmesi için bankanıza gitmeniz gerekecektir. Bu süreçte kredinin ödeme planı gelirinize uygun olarak hazırlanır ve onaylayacağınız bir ödeme planı tarafınıza sunulur.

5- İpotek işlemleri:

En son adım, kredi kullanarak satın alacağınız konutun tapu müdürlüğünden bir randevu almanız gerekmektedir. Krediyi veren bankanın yetkilendirdiği personel ile randevu saatinde tapu müdürlüğünde buluşarak satış işlemleri tamamlanır. Bütün sürecin hepsi bu kadardır.

Konut kredisi kullanarak konut alımında peşinat

Kredi kullanarak sahip olacağınız evin ilk önce değerini bilmelisiniz. Bunun nedeni, kullanabileceğiniz kredinin evin değerinin maksimum %75’i ile sınırlı olmasıdır. Yani %25’lik bir kısmı için peşinatınızın olması gerekecektir. Örneğin, kredi kullanacağınız evin değeri 100.000 TL’dir. Maksimum kredi miktarı da evin %75’i olduğuna göre 75.000 TL kredi kullanabileceksiniz. Aradaki fark ise elinizde olması gereken 25.000 TL’dir ve peşinat olarak ödenmesi gerekmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir