Bireysel emeklilik sistemi (BES) nedir?

Reklamlar


Bireysel emeklilik sistemi (BES)

Bireysel emeklilik sisteminin kısaltılması olan BES, sıklıkla önümüze gelen bir olay oldu. Pek çok gazete ve sosyal medyada sürekli olarak konuşulan BES, aslında emeklilik döneminde ihtiyaç olan ek harcamaların karşılanması için kurulan bir sistemdir. İşte, BES bireysel emeklilik sistemi;

Bireysel emeklilik sistemi (BES) nedir?

BES, emeklilik döneminde ek harcamalar ve ihtiyaçlar için kullanılacak olan özel emeklilik sistemine verilen isimdir. Sosyal güvenlik sistemine tamamlayıcı olan bu sistemde, birikim yapmaya teşvik etmek, güvence altına almak ve bireylerin istekleri doğrultusunda tasarrufların yönlendirilmesini içermektedir. Daha sonra emeklilik hakkı kazanıldığında istenilirse aylık maaş, toplu para veya hem toplu para hem de maaş olarak kişiye ödeme yapılır.

BES sayesinde sağlanan haklar

BES sayesinde pek çok hak kazanılır. Herkes BES sistemine dahil olabilir. BES ile emekli olmak için 10 yıl pirim ödemek ve 56 yaş doldurulması gerekmektedir. Yılda 4 kez değişiklik yapılarak BES birikimi, yapılır. İlk primlerin ödenmeye başlamasından 1 yıl sonra, birikimler başka şirkete aktarılabilir. Ödemelere ara verilebilir. Emeklilik öncesi, sistemden ayrılma yapılabilir. Emeklilik kazanıldıktan sonra, sürekli maaş, toplu para veya hem toplu para hem de maaş olarak BES birikimi alınabilir.

BES yani bireysel emeklilik sisteminde devlet katkı payı vergiden düşülüyordu. Yapılan düzenlemeler ile vergi mükellefi olmayanlarda bu avantajdan yararlanabiliyor. Devlet hemen hemen her kişiye %25 katkı payı veriyor. Bireysel emeklilik sisteminde, üç tür emeklilik sözleşmesi yapılmaktadır. Ayrıca 18 yaşını dolduran her kişi bireysel emeklilik sistemine dahil olabilir.

Bireysel emeklilik sistemine hemen başlamak gereklidir. Bu sisteme girildiğinde kendi bütçeniz kadar ödeme düzeni ayarlaması yapılabilir. Bu sayede devletin %25 katkısından da yararlanılır. Yapılan ödemeler ile yatırım fonu alınır ve bu fonlar bireysel emeklilik hesabında değerlendirilir.

En önemli avantaj, 100 TL yatırdığınızda devlet tarafından 25 TL ek ücret almanızdır. Dilediğiniz zaman ödemelere ara verilip, tekrar başlanabilir. Sisteme erken girmek her zaman çok avantajlıdır.

Bireysel emeklilik sisteminden istediğiniz an ayrılabilirsiniz. Ya da emekliliğe hak kazandığınızda devam ederek, birikimleri arttırabilirsiniz. BES’de biriken parayı maaş olarak almaya başlayınca üzerine ek para yatırmak zorunda değilsiniz. Üstelik farklı şirketlere açılmış birden fazla BES hesabınız olabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir