Bireysel emeklilik sistemi tam olarak nedir?

Reklamlar


Bireysel emeklilik sistemi nedir

Emeklilik dönemi süresinde ek gelir sağlamayı hedefleyen özel bir birikim ya da yatırım sistemine Bireysel emeklilik sistemi (BES) denir.

Mevcut yaşam standardınızı devam ettirebileceğiniz, maddi kaygılardan uzak kalıp mutlu ve huzurlu bir emeklilik sürdürmek istemez misiniz? Kesinlikle cevabınız evet olacaktır. Ancak bireysel emeklilik üyesiyseniz bu söylediklerimize kavuşmanız hayal değil, şayet üye değilseniz bunu sağlamak için geç kalıyor da olabilirsiniz.

Siz de erkenden bireysel emeklilik sistemine katılıp, emekliliğiniz için küçük birikimler yaparak rahat ve mutlu bir emeklilik hayaline kavuşabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemi ile emekliliğiniz için tasarruf ve yatırım yapma imkanı sağlarsınız. Tasarruflarınızı nasıl, ne şekilde ve ne zaman değerlendireceğinize kendinizin belirlediği özel bir emeklilik sistemidir.

Bireysel emeklilik sisteminde devletin %25’lik bir katkısı bulunmaktadır. Bu sayede yatırdığınız her 100 TL için devlet de adınıza 25 TL katkı yapmaktadır. Yani sisteme yatırdığınız her 100 TL’niz 125 TL olmaktadır. Bu birikimlerinize fon gelirlerini de eklerseniz, emekliliğiniz adına en doğru ve karlı yatırımı gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bireysel emeklilik sistemine kimler katılabilmektedir?

Bireysel emeklilik sistemine 18 yaşını doldurmuş olan her T.C vatandaşı katılabilmektedir. SGK’nızın olup olmaması da önemli değil.

Sisteme ne zaman katılmalıyım?

Bireysel emeklilik sistemine, gelir durumunuz ne olursa olsun hemen girmeniz ve birikim yapmaya başlamanız en doğru zamandır. İş hayatına yeni girmiş olsanız bile, daha gencim diyerek ertelemek yerine bugünden başlayarak birikim yapmanız geleceğiniz için en önemli adımlardan biri olacaktır. İlerisi için ne kadar erken yatırım yapmaya başlarsanız o kadar kazançlı olursunuz.

Bireysel emeklilik sistemi neden akıllıca bir yatırımdır?

Bu sistem sayesinde geleceğiniz için bugünden yatırım yapmaya başlarsınız. Bunu da gelirinize ve bütçenize göre kendiniz belirleyebilmektesiniz. Ayrıca devletin sağladığı %25’lik katkı da en avantajlı yönüdür.

Bireysel emeklilik sistemi nasıl işlemektedir?

Yatırdığınız paranızın nerede değerlendirildiğini merak ediyorsanız, merak etmenize gerek yok, çünkü birikimleriniz emin ellerde. Sistem ile ilgili bütün faaliyetler, devlet kurumlarınca devamlı olarak denetlenmekte ve gözetim altında tutulmaktadır. Yatırdığınız paralarla tercih ettiğiniz emeklilik yatırım fonları alınmakta, bunlar da sizin emeklilik hesabınızda değerlendirilmektedir.

Sistemin en önemli avantajı nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, hiçbir yatırım aracında olmayan devletin katkı sağladığı bir sistemdir. Emeklilik sistemine yatırdığınız paranıza %25 devlet katkısı sağlanmaktadır. Her 100 TL’lik ödemeniz için devlet size 25 TL katkı yapmaktadır.

Bireysel emeklilik sisteminin diğer avantajları nelerdir?

1- Herkesin bütçesine uyabilecek değişik planları seçebilmektesiniz.

2- Ödeme periyodu; Aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak tarafınızdan seçilebilmektedir.

3- Ödemelere istediğiniz zaman ara verebilirsiniz ve dilediğiniz zaman kaldığınız yerden tekrar ödeme yapmaya başlayabilirsiniz.

4- Rahat bir emeklilik için, mevcut gelirinize, bütçenize ve isteğinize göre planlama yapmış olursunuz.

5- Bireysel emeklilik sistemine ne kadar erken katılımda bulunursanız, o oranda da avantajlı olursunuz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir