Bireysel emeklilik sistemi ve bilmeniz gerekenler

Reklamlar


Bireysel emeklilikte bilmeniz gereken yenilikler

Bireysel emeklilik sistemi ve bilmeniz gereken yenilikler

Bireysel emeklilik sistemi yani bilinen adı ile BES, başladığından bu yana ciddi talep alan bir sigorta uygulamasıdır. 2016 yılı ile birlikte BES’te çok önemli değişiklikler meydana geldi. Asgari ücretin son kararla artması, BES’e verilen %25’lik devlet katkısının da artmasına neden oldu. BES’e giren her kişinin sistemden devletin çıkacağı ve katkıyı kaldıracağını söylese de son yapılan açıklamalarda sistemde bu yönde bir değişim de yoktur.

BES sisteminde olan değişimler nelerdir?

BES’de yani bireysel emeklilik sisteminde, 2016 yılında üst katkı sınırı artışı yapılmasından sonra yeni değişikliklerde uygulanmaya başlandı. BES’e 1 Ocak 2013 tarihi ile giren kişiler, devlet katkısının %15’ini almaya hak kazandılar. 2013 yılından önce sisteme girenlerse devlet katkısı hak ediş süreleri eklendi. Sisteme katılım yapanlar, kaldıkları süre 3-6 yıl olanlar, devlet katkısının %15’ine, 6-10 yıl içinde olanlar %60’ına hak kazanıyor. Sözleşme emeklilik yaşının gelmesi, vefat ve maluliyet nedeni ile sonlandığında devlet katkısının %100’üne hak kazanmış oluyor.

Fakat, enflasyonda olan artışlar BES fonlarını erittiğinden değer kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenle, BES fonlarının gelişimi için her yıl ihale ile fonlar şirketlere verilecek.

BES’e neden girmek lazım?

Normal ve sağlıklı yaşayan 2 kişilik bir ailenin SSK’dan aldığı emeklilik maaşı ile geçinmesi bu zamanda imkansızdır. Bireysel emeklilik sistemi ile ek gelir sağlanır işte bu nedenle SSK’nın destekleyici kısmıdır.

18 yaşında olan herkes bu sisteme girmeye hak kazanır. En az 10 yıl prim ödemek ve 56 yaşı doldurmak emekliliğe hak kazanmayı sağlar. Birikimler, istenilirse toplu, aylık maaş, bir kısım toplu para kalanı maaş olarak alınabilir.

BES; tamamen denetim altında olan bir sistemdir. Bu nedenle, birikimler güven altındadır. Size verilen şifrelerle internetten bireysel emeklilik hesabınızda olan para günlük takip edilir.

 

Bireysel emeklilik konusunda en iyi 5 şirket


Bireysel emeklilikte
devlet size her ay %25 katkı payı verir. Devlet katkısı hesabınıza direk girer.

Herhangi bir fon dağılımı tercihiniz olursa birikimleriniz, kurum görüşü alındıktan sonra o yöne yönlendirilebilir. Bu durumda söz hakkınız daima vardır.

Mali durumunuzda olan çeşitli dalgalanmalarda ödemelere ara verilerek, bir süre sonra tekrar başlayabilirsiniz.

Emeklilik sistemine başladıktan 2 yıl sonra birikimler, başka şirketlere aktarılabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir