Bireysel finansman kredisi veya İpotekli ihtiyaç kredisi nedir

Reklamlar


İpotekli ihtiyaç kredisi veya bireysel finansman kredisi nedir

İhtiyaç kredilerinde kişilerin kullanabileceği en yüksek kredi miktarı bankalara, ihtiyaca ve gelire göre farklılık gösterebilmektedir. İpotekli ihtiyaç kredisi yüksek tutarlı ve daha uzun vadeli kredi almak isteyenler için en uygun alternatiflerden biridir. Adınıza kayıtlı bir gayrimenkulünüz varsa ve teminat olarak göstermekten çekinmiyorsanız, kredinizi çok avantajlı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bireysel finansman kredisi nedir?

Diğer adıyla ipotekli ihtiyaç kredisi değişik nedenlere bağlı olarak yararlanabileceğiniz bir kredi çeşididir. Kredi başvurusu yapmadan önce sorununuzu net olarak belirlemeli, başvuru sırasında düzgün bir planlama yapmış olmalısınız. İpotekli ihtiyaç kredisine hangi hallerde başvurabileceğinizi sizin için derlemeye çalıştık.

1- Borçların bir yerde toplanması ve faizleri düşürmek için.

Farklı bankalarda birikmiş olan kredi kartı veya kredi borçlarınız bulunuyorsa, ipotek vererek tek bir kredide toplamak, borcunuzu daha uzun vadede ödemenizi ve uygun faiz oranlarından yararlanmanızı sağlar.

2- Konut kredisinde peşinat için.

Adınıza kayıtlı olan bir eviniz var ancak ikinci bir ev almak istiyorsunuz. Burada konut kredileri evin değerinin %75’ine kredi kullandırdığı için kalan %25’lik kısmı nereden karşılayacağınızı düşünüyorsunuz. Bu durumda %25’lik bölümü karşılamak adına mevcut evinizi ipotek vererek kredi kullanabilirsiniz.

3- Yüksek tutarda kredi gerektiğinde.

İhtiyacınız olan para standart ihtiyaç kredisi ile karşılanamayacak kadar fazla olursa, ipotekli ihtiyaç kredisi veya bireysel finansman kredisi kullanabilirsiniz. Acil olarak yüksek miktarlarda nakde ihtiyacı olan kişilerin bazısı ya evlerini ya da arabalarını satarak bu ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırlar. İpotekli kredi kullanarak evinizi satmanıza gerek olmadan, evin değerinin %50’sine kadar kredi kullanabilirsiniz.

4- Krediyi daha uzun vadede ve düşük taksitlerle ödemek istediğinizde.

Normal ihtiyaç kredileri maksimum 60 aya kadar vadelendirilmektedir. İpotekli ihtiyaç kredisi ise 60 aydan başlayıp 120 aya kadar vadeli olabilmektedir. Bu şekilde uzun vadede düşük taksitle geri ödeyebileceğiniz bir kredi kullanmış olursunuz.

5- Konut kredisi öderken zorlandığınızda.

Önceden kullandığınız konut kredisi taksitleri sona yaklaşırken taksitlerinizi aksatmaya başladıysanız ya da zorlanmaya başladıysanız, borcunuzu yapılandırmak için ipotekli ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Taksitlerinizi aksatırsanız kredi notunuzun düşmesine neden olabilirsiniz. Bundan dolayı bankalar kredi transferine pek sıcak bakmayabilir, ancak evinizi ipotek vererek kredinizi kapatabilir, borcunuzu da uzun vadede düşük taksitlerle ödemeye başlayabilirsiniz.

İpotekli ihtiyaç kredisi ile standart kredi arasındaki farklar:

1- Daha düşük faiz oranı

Standart ihtiyaç kredisi teminatsız olduğu için daha yüksek faiz oranlıdır. İpotekli ihtiyaç kredisi ise müşterinin ödeme kapasitesiyle birlikte teminat sayesinde banka tarafından daha az riskli görülür ve faiz oranı daha düşük olur.

2- Daha düşük vergi ödemesi

Standart kredide tutarın %15’i kadar KKDF ve %5’i kadar BSMV kesintisi yapılır. İpotekli ihtiyaç kredisinde ipotek vereceğiniz ev kendinizin ise BSMV kesintisi yapılmaz ancak KKDF oranı aynıdır.

3- Daha yüksek miktarda borçlanma imkanı

Standart ihtiyaç kredilerinde bankalar kredi tutarını 20-30 bin TL dolaylarında tutmaktadır. Bunun nedeni de teminatsız bir kredi türü olmasıdır. İpotekli ihtiyaç kredisinde ise teminat olarak ev verildiği için, evin değerinin %50’si kadar kredi kullanabilirsiniz. Evin değeri 400 bin TL ise 200 bin TL’lik bir kredi kullanabilmektesiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

4 Yorum yapılmış

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir