Birikim Yapmak İçin Bireysel Emeklilik mi Altın mı?

Reklamlar


Birikim için altın mı, bireysel emeklilik mi

Bugünlerde birikim için altın mı, bireysel emeklilik mi daha avantajlıdır? Sorusu en fazla tartışılan konular arasında yer almaktadır. İlk önce belirtmek istediğimiz şey, ne şekilde olursa olsun yeter ki birikim yapın. Eğer birikim yapmak istiyorsanız altın ya da bireysel emeklilik olsun, uzun vadede bu iki araç da  altın ya da bireysel emeklilik olsun, uzun vadede bu iki araç da  büyük katkı sağlayacaktır.

Bireysel emeklilik sistemi – BES

Bireysel emeklilik sisteminin cazip bir birim aracı olmasının en başta gelen nedeni, devletin ödenen primlere sağladığı katkıdır. Bu durum çok büyük bir avantajdır. Örneğin; yatırdığınız her 100 TL için devlet %25 katkı sağlamaktadır ve paranız 125 TL olur. Eğer 10 yıl boyuna sistemden çıkmaz ve primlerinizi öderseniz, bu süre sonunda ciddi bir birikim yapmış oluyorsunuz.

Bireysel emekliliğin dezavantajı olarak, kişi sistemden 10 yıl dolmadan ayrılmak isterse devletin sağladığı %25’lik katkısında kesintiler ve bazı vergilendirmeler yaşanmaktadır. Örnek vermek gerekirse; Sistemdeki ilk 3 yılınızda ayrılmak istediğinizde devlet katkısından yararlanma imkanınız yok. 10 yıl boyunca sitemde kalmayıp emeklilik yaşınızı da doldurmamanız halinde, ödemiş olduğunuz primlerdeki devlet katkısı kesintiye maruz kalmaktadır. Yapılan kesintiler sonrasında da katkı payının belirli bir kısmından faydalanabilmektesiniz. Detaylandırmak gerekirse;

İlk 3 yıllık süreçte sistemden çıkarsanız devlet katkısı alamazsınız.

3. yılı tamamladıktan sonra sistemden çıkarsanız devlet katkısından %15 oranında,

6. yılı tamamladıktan sonra sistemden çıkarsanız devlet katkısından %35 oranında,

10. yılın sonunda sistemden çıkarsanız devlet katkısından %60 oranında,

Eğer 10 yılı bitirip emeklilik yaşınız dolduğunda sistemden çıkarsanız da devlet katkısından %100 oranında faydalanabiliyorsunuz.

Bu tabloya bakıldığında BES’in en önemli avantajının devlet desteğinden faydalanabilmeniz ve karlı olabilmeniz için, 10 yılı doldurup emeklilik yaşınızı beklemeniz gerekmektedir.

Sistemden ayrılarak yukarıda bahsettiğimiz oranlardan faydalanabilirsiniz, ancak sistemden çıkış yaptığınızda işin içine %15’lik bir kesinti dahil olduğunda büyük bir dezavantaj oluşmaktadır.

Altın birikimi

Bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi, altın da uzun vadede değerlendirilmesi gereken bir yatırım aracıdır. Altındaki son 10 yıllık fiyat değişimlerine bakıldığında, altının bu süreçte başlangıcından başlayarak kazandırdığı görülür. Dolayısıyla altının uzun vadede her zaman yatırımcısına kazandırdığını söyleyebiliriz.

Bireysel emeklilik sisteminden erken dönemde ayrılma sonucunda yaşanan kesintilerin olmaması önemli bir avantajıdır. Ayrıca altın fiyatlarının yükseldiği dönemlerde dilediğiniz zaman nakde çevirebilmeniz de avantaj olarak değerlendirilebilir.

Altın mı, bireysel emeklilik mi daha avantajlıdır? aslında bunu ilerideki düşünceleriniz belirleyecektir. Emekliliğiniz için birikim yapmak istiyorsanız, BES’i tercih etmeniz çok daha avantajlıdır. Ancak 10 yıldan daha az bir süreçte kayıpsız bir birikim yapmak düşüncesindeyseniz altın birikimi yapmanız daha avantajlı olacaktır.

Hem BES, hem de altın

BES’te devletin katkı payı büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bireysel emeklilik sisteminde dilerseniz aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık bazda prim ödemeleri yapabiliyorsunuz ve üst limit de tarafınızdan belirlenebiliyor. Aylık olarak minimum 100 TL prim ödemesi yaptığınızda devletin sağladığı %25’lik destekten yararlanabilmektesiniz.

Birikimlerinizi isterseniz hem altında hem de BES’te değerlendirebilir, uzun vadede her iki şekilde de kazanç sağlayabilirsiniz. Aylık 150 TL’lik bir birikim yapabilecek bütçeniz varsa bunun 100 TL’siyle bireysel emeklilik sistemine ödeme yapabilir, kalan 50 TL’lik kısmıyla da gram altın alarak birikim yapabilirsiniz. Bu sayede her iki yatırım aracının da avantajlarından faydalanmış olursunuz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir