Bitcoin Hangi Durumlarda Düşer ve Yükselir

Reklamlar


Bitcoin

Bitcoin Hangi Durumlarda Düşer ve Yükselir: Bitcoin nedir, neden yükselir, bitcoin neden düşer ve nelerden etkilenir, bitcoin değer kaybedermi bitcoin piyasası nelerden etkilenir, işte tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık, işte detaylar. Hiçbir aracı kuruma bağlı olmayan, kimlik açıklaması yapmadan para transferi yapılan sanal paraya Bitcoin (BTC) deniliyor. 2009 yılında ortaya çıkmasına rağmen dünyada 2013 yılında sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.  Ülkemizde çok az kullanılsa da, ABD ver Çin’de sıklıkla kullanılmaktadır. Bu para biriminin bir sahibi ya da aracı kurumu yoktur. Kişiler rahatlıkla kimlik vermeden para transferi yapabilir.

Bitcoin Neden Düşer, Bitcoin Neden Yükselir?

Bitcoin para hiçbir ülkeye veya kurumun merkez bankasına  ait olmadığından, ülkelerde oluşabilen ekonomik krizlerden etkilenmez diye düşünülürken yapılan araştırmada, 1 BTC 320 dolardan, 6 ay içinde 214 dolara kadar düşüyor.  Bitcoin piyasasında bir değişim olmamasına rağmen, Rusya krizi, ABD’de alınan kararlar Bitcoinde düşüşler yaşanmasına neden oldu. Dalgalanmanın bu kadar çok olduğu Bitcoin piyasası, olumlu ya da olumsuz tüm haberlerden etkileniyor.  Bu nedenle de çok fazla dalgalanma ortaya çıkıyor.

Bitcoin’in yükselmesi, 2013 yılında Güney Kıbrıs’ta bankaların para çekme limitini günlük 300 Euro ile sınırlandırması ile başlamıştır. Ekonomik kriz nedeni ile oluşan bu durum, burada yaşayan insanların yurt dışına para göndermek için Bitcoin kullanmasına neden oldu. 2013 yılında 1 BTC, 100 dolarken bir anda 1000 dolara çıkmıştır. Bu durumda ortaya çıkan şey, talep olunca Bitcoin para biriminin yükselmesidir. Özetle, arz ve talep piyasayı belirlemektedir.

2013 yılında,  Çin’de Bitcoin’in yasaklanacağı yönünde olan bir iddia ortaya çıkmıştır. Bu arada,  pek çok banka halka sanal paralar hakkında dikkatli olması gerekliliğini söyler. Bu durumda Bitcoin hızla düşmeye başlar ve ciddi manada geriler. 2014 yılında ise sanal para birimi olan Pay Pal Bitcoin’i destekleyeceğini duyurunca bir anda Bitcoin hızla yükselişe geçer. Özetle, Bitcoin piyasada olan değişimlere göre arz ve talebe girmektedir. Bu nedenle  Bitcoin, geleceği öngörülebilen bir sanal para olarak kabul edilmemektedir.

Bitcoin nasıl kullanılır?

Bitcoin kullanmak için, sanal bir cüzdan yaratılır. Bu cüzdan, cep telefonu, bilgisayara yüklenebilir. Cüzdan oluşturulurken kişi başına bir sınırlama yoktur. Cüzdan oluşturulurken özel bilgi verilmiyor ve para yatırılabiliyor, para gönderilebilir. Bitcoin ile ödeme yapıldığında, adrese şifrelenmiş ve imzalanmış olarak gider. İleri teknoloji ile sistem çalıştığından hızlı ve güvenilir bir sistemdir. Satın alınan Bitcoin, internetten harcanır veya alışveriş yapılır. Bizim ülkemizde olmasa bile dünyada Bitcoinle alışveriş yapılan pek çok mağaza ve marka vardır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir