Borsa Emirleri Nedir

Reklamlar


Borsa emirleri

Borsa Emirleri Nedir: Borsa emirleri, diğer finans piyasalarına nazaran borsa piyasasına daha farklı iletilmektedir. Borsada alıcı ve satıcıların emirleri iki aşamada iletilir. Aracı kurumlara alıcı ve satıcıların ilettikleri emirler müşteri emri, aldıkları emirleri borsaya ileten aracı kurumların emirlerine de borsa emri denmektedir. Alıcı ve satıcılar, alım satım emirlerini aracı kurumlara iletmekte, aracı kurumlar da bu emirleri borsaya iletmektedir.

Aracı kurumlara iletilen alım satım emirleri müşteri tarafından yazılı olarak verilebildiği gibi sözlü olarak da verilebilmektedir. Bugün internetin sağladığı olanaklar sayesinde emirler çok daha hızlı iletilebilmektedir. Borsa emirleri, müşteri emirlerinin borsa yönetmeliklerine bağlı olarak düzenlenen şeklidir. Bu emirler borsaya hitaben düzenlenmekte ve borsa görevlisi olan kişilere iletilmesi anlamına gelir. Aracı kurumların verdiği borsa emirleri de yazılı şekilde borsaya iletilir.

Borsa emirleri nelerdir?

Borsa İstanbul ve dünyadaki diğer borsalarda en sık kullanılan emirler şu şekildedir;

1- En iyi fiyatla emir,

2- Limitli emir,

3- Açılış fiyatı ile emir.

En iyi fiyatla emir: Bu emirlerde herhangi bir fiyat kaydı yapılmadığı gibi borsa üyelerine davranış özgürlüğü sağlanmıştır. En iyi fiyatla emir seans başlangıcından önce geldiyse, hiç beklemeden ilk kayda geçen fiyat ile ya da açılış fiyatıyla gerçekleştirilir. Seans başladıktan sonra geldiyse, geldiği andan itibaren ortaya çıkan olanaklarla gerçekleştirilir.

Limitli emir: İşlemin gerçekleştirileceği fiyatlar yatırımcılar tarafından belirtilir. Belirtilen fiyat satın almalarda en yüksek, satış işlemlerinde de en düşük fiyat manasına gelir. Alımlarda, borsada oluşan fiyat istenen fiyatın altında ya da eşitse gerçekleşmektedir. Satış işlemlerinde ise, oluşan fiyat istenen fiyatın hemen üzerinde ya da eşitliğinde gerçekleşmektedir.

Satışta limitin çok yüksek, alımda da çok düşük belirtilmesi durumunda, emirdeki fiyata ulaşılmasına az bir miktar kala seans bitebilir ya da borsanın havası değişebilir. Bu aşamada müşteri ve borsa üyesi arasındaki güven ilişkisi öne çıkmaktadır. Müşteri, aracılık yapan kişiye esnek hareket etmesini söyleyerek aracıya buna göre davranması için izin verebilir. Satışa yazılan fiyat aşağıya, alıma yazılan fiyat yukarıya doğru hafif bir şekilde değiştirilip iyileştirme sağlanabilir.

Açılış fiyatı ile emir: Bu emirler özel açılış seansı uygulanmakta olan borsalarda kullanılır. Belirli kurallara bağlı olarak toplu alış ve toplu satış emirleri karşılaştırılarak açılış fiyatı denen tek bir fiyat belirlenir. Pek çok alım satım emri belirlenen bu tek fiyat üstünden yapılır.

Emir tipleri, Borsa İstanbul’da piyasalara göre ayrılarak fiyat marjlarıyla belirtilmiştir. Bu piyasalar;

1- Pay piyasası,

2- Gelişen işletmeler piyasası,

3- Borçlanma araçları piyasası,

4- Vadeli işlem ve opsiyon piyasası olarak ayrılmıştır.

Borçlanma araçları piyasasında kesin alım ve satım pazarı, pay senedi repo pazarı, repo ve ters repo pazarı, nitelikli yatırımcı için ihraç pazarı ve menkul kıymetler tercihli repo pazarı olarak gruplara ayrılmıştır.

Pay piyasası emir tiplerinde, normal emirler ve özel emirler bulunur. Normal emirler, işle birimi 1 lot ve katlarından meydana gelen emirlerdir. Normal emirler kendi içinde 4 gruba ayrılmaktadır;

1- Limit fiyatlı emirler, miktarın ve fiyatın belirtilmiş olduğu emirler,

2- Kalanı iptal et emirleri, miktarın ve fiyatın belirtilmiş olduğu ancak hiçbir işlem görmediği zaman hepsinin ya da işlem görmeyen bölümün iptal edildiği emirler,

3- Özel limit fiyatlı emirler, sadece fiyat verilmiş olan ve emir miktarı sıfır olan emirler,

4- Özel limit değerli emirler, Belirli bir tutar sınırı konulan emirlerdir. Fiyat belirtilmiştir ancak miktar yine sıfırdır.

Özel emirler; Menkul kıymetler baz alınarak belirlenmiş olan ve pay sayısını aşan, başka bir özel emirle eşleşen Borsa İstanbul yetkilisine onay için sunulan bölünmez bir bütün şeklinde işlem gören emirlerdir.

Gelişen işletmeler piyasası emirleri, pay piyasası emir tipleriyle aynıdır. Vadeli işlen ve opsiyon piyasasındaki emirlerde iki fiyat belirleme şeklinden birinin seçilme mecburiyeti bulunmaktadır. Fiyat belirleme şekilleri;

1- Limit (LMT): Belirlenmiş olan fiyat düzeyine dek işlem yapmak için kullanılmakta olan emir yöntemidir.

2- Piyasa (PYS): Emrin girildiği andan itibaren piyasadaki en iyi fiyatlı emirlerden başlayıp, emrin karşılanmasına yönelik kullanılmakta olan emir yöntemidir.

Borsa emirleri nasıl verilmektedir?

Günümüzde artık internetten geçmiş döneme nazaran çok rahat ve kolaylıkla verilebilmektedir. İnternette borsa yatırım hesabına giriş yapıp, dilediğiniz yatırım aracı ile işlem gerçekleştirmek için emir verebilmektesiniz.

Borsa emirleri iki aşamada piyasaya iletilmektedir. Yatırım araçlarından herhangi birini satın almak adına vermiş olduğunu emir aracı kuruma ulaştırılır. Bu müşteri emridir ve aracı kurumunuz bu emri borsaya iletir. Bu emirlerinizi borsaya ileten aracı kurum olduğundan güvenilir bir kuruluş olması önemlidir. Aracı kurumunuz emri borsaya uygun duruma getirmesi ile borsa emrine dönüşmektedir. Gerçekleştirmek istediğiniz işlemleriniz bu şekilde yerine getirilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir