Borsa Ne Zaman Yükselir? Neden ve Ne Kadar Yükselir?

Reklamlar


Borsa ne zaman çıkar Neden ve ne kadar yükselir

Borsa Ne Zaman Yükselir? Neden ve Ne Kadar Yükselir: Borsa, arz ve talep üzerine kurulu olan bir piyasa olup, hem ekonomik hem de siyasi gelişmelere bağlı olarak yatırım araçlarını fiyatlandırmaktadır. Ülkelerin ekonomileri ve siyasi olaylar, yatırımcıları etkilediği gibi arz ve talebi de etkileyerek borsanın yükselmesine sebep olmaktadır. Bundan dolayı makro ekonomik verilerle birlikte ülkelerin siyasi durumları ve siyaset adamlarının açıklamaları takip edilmelidir.

ABD gibi güçlü ekonomiler borsaları hem olumlu hem de olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Borsada yatırım işlemlerinde başarı sağlamak ve anlık dalgalanmaları yakalayarak kar edinmek isteyen yatırımcıların, her zaman dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekmektedir. Bir örnek vermek gerekirse; 2013 senesinde ABD ekonomisindeki iyileşme sebebiyle FED varlık alımlarını sonlandırmaya karar verdi. Bu kararın ardından dolar değer kazandı, ancak altın gibi yatırım araçlarında önemli değer kayıpları yaşandı.

Amerikan dolarının değerlenmesiyle birlikte, ABD ve AB hisse senetlerinde yükselişler yaşandı. ABD borsalarında yükseliş meydana gelirken, Asya ve Avrupa borsalarında düşüşler oldu. Kısaca olumlu bir gelişme de borsaları yükseltebilir de düşürebilir de… Bundan dolayı yapılan açıklamaların en doğru şekilde yorumlanması önemlidir. Borsadaki yükseliş ekonomik büyümeyle doğrudan ilişkilidir. Ancak borsada yaşanacak düşüşler yükselişlere nazaran çok daha kolay olmaktadır. Devlet büyüklerinin yapacağı bir açıklama öncesinde yatırımcıların işlem yapmaktan kaçınmaları, birçok yatırım aracının da düşmesine sebep olmaktadır. Yapılan açıklamaların olumlu olması durumunda yatırım araçları ani bir yükselişe geçebildiği gibi, kalıcı olmayan yükselişler şeklinde de olabildiği için yeni ve deneyimsiz yatırımcılar ciddi kayıplarla karşı karşıya kalabilirler.

GSMH ( Gayri Safi milli Hasılsa ), faizler, enflasyon oranları, istihdam rakamları ve işsizlik oranları gibi ekonomik göstergeler yakından takip edilerek borsada olabilecek yükselişler evvelden öngörülebilir. Borsanın yükselmesi, öncelikle ülke ekonomisinin iyi şekilde işliyor olması neticesinde gerçekleşecektir. Ekonomik veriler ve açıklamalar sayesinde borsada yükselme olabileceği gibi, tepki alımları sebebiyle kısa süre içinde düşüşler de yaşanabilir.

Borsadaki yükselişin kalıcı mı yoksa geçici mi olduğunu anlayabilmek için, etkili bir şekilde piyasa takibi yapılabilmeli ve çok iyi bir analist olunmalıdır. Borsanın düşmesine etki eden faktörlerde yaşanan olumlu gelişmeler borsanın iyimser bir havaya bürünmesine yol açabilir. Ancak her olumlu verinin borsada yükselişe neden olabileceğini düşünmek de hatalı olacaktır. Verilerin olumlu olmasına bağlı olarak yatırımcılar emtialara ve dövize yönelebilmektedirler. Borsanın göstergesi olan hisse senetleri ve endeksler borsanın seyrinde değişiklik yaratmayabilir. Bunu değerlendirebilmenin en etkili yolu ise teknik analiz bilgisinin iyi olmasıdır. Piyasadaki fiyat grafikleri analiz edilerek trend ile ilgili bilgi edinmek mümkün olabilir. Piyasa verileri de doğru yorumlanarak bu verilerin doğruluğu hakkında bir karar verilebilir. Borsa hakkında en doğru ve geçerli bilgileri çok iyi bir piyasa takibi yaparak sağlayabilir, yeterli analiz bilgisine sahip olunduğunda piyasanın ve ekonomik verilerin doğru yorumlanması sağlanabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir