Borsa Neden yükselir Neden Düşer?

Reklamlar


Borsa neye göre düşer ya da yükselir

Borsa neye göre düşer neye göre yükselir? Borsanın yükselmesi ve ya düşmesi neye göre gerçekleşir, işte detaylar. Borsa, birçok piyasada olduğu gibi arz talep üzerine kurulu olan bir piyasa olup, büyük şirketlerin hisse senetlerinin alım satım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Borsadaki arz talebi etkileyen faktörlerin en başında siyasi ve ekonomik sebepler gelmektedir.

Yaşanan ekonomik ve siyasi sebepler, borsada işlem gören hisse senetlerinin düşüş ve yükselişinin de nedenlerindendir. Bu durumun pek çok nedeni de olabilmektedir. Mesela; hisse senedini alacağınız şirketteki kar zarar durumu, yeni iş yatırımları, faaliyet artırımları ve kar payı oranları bu nedenlerden sadece bazılarıdır. Bütün bu hisse senetlerinin gün sonu hesaplarına baktığınızda, hisse senetlerinin yükseldiğini veya düştüğünü görürsünüz. Borsadaki yükseliş ve düşüş nedenlerine baktığımızda, özellikle ABD gibi büyük ekonomik güce sahip ülkelerdeki yaşanan finansal gelişmeler de etki eden faktörler arasındadır. Borsada işlem yapan yatırımcılar, öncelikle yükselişteki şirketlerin hisselerine yönelirler.

Sürekli büyüyen ve gelişen bir ekonomiye sahip ülkeler, yatırım yapmaya uygun, tüketimin artış gösterdiği, üretimin ve genç nüfusun arttığı ülkelerde borsaların yükselme eğiliminde olması olağan bir durumdur. Bu etkenlere bağlı olarak faaliyetteki şirketlerin değer kazanması borsanın yükselmesine imkan sağlamaktadır. Borsalardaki düşüşlerde gelir ve gider dengesindeki bozukluklar, elde edilen gelirden daha fazla harcamalar yapılıyorsa, borçlanmada artış varsa ve üretim tüketimden daha az ise ülkenin değerinin düşmesi gibi bir sonuç doğar. Ülke değerinin düşmesinin neticesi olarak, ülkede faaliyet gösteren şirketler de olumsuz etkilenir. Buna bağlı olarak borsada düşme riski doğar. Kısaca borsadaki düşüş ve yükselişler yaşadığımız ortamlarla yakından ilişkilidir diyebiliriz.

Daha önce değindiğimiz gibi, ekonomik ve siyasi nedenler borsalardaki negatif ve pozitif yönlü hareketleri doğuran faktörlerdir. Hangi hisse senetleri para kazandırır? diye bir soru sorulacak olursa; Borsada bu hisse senedi kazandırır, şu hisse senedi kaybettirir gibi bir yatırım modeli bulunmamaktadır. Bu sorunun kesin ve net bir cevabı da yoktur dolayısıyla…

Hisse senedi demek, bir şirkete ortak olmak demektir. elinizde bir hisse senedi varsa, o şirketin neler yaptığını, kar zarar durumunu ve şirket ile ilgili açıklamaları ya da raporlamaları takip etmenizde fayda vardır. Buna örnek vermek gerekirse; Apple hisse senetleri 2001 yılında 7 dolarken, akıllı telefonları ilk çıkarmaya başladığında 50 dolar olmuş, şimdi ise 650 dolarlık bir değere ulaşmıştır. Bu örnekten de anlaşılacağı gibi, şirketlerin neler yaptığı ve ne durumda oldukları borsada para kazanmanın püf noktalarını oluşturmaktadır.

 

Borsa neye göre yükselir neye göre düşer özet video

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir