Borsa nedir (Yeni yatırımcılar için özel araştırma)

Reklamlar


Borsa nedir Yeni yatırımcılar için özel dosya

Borsa nedir ne değildir, nasıl yatırım yapılır, nelere dikkat edilir işte tüm detaylarıyla, yeni yatırımcılara borsa bilgileri. Bir miktar birikiminiz var ve bu birikiminizi doğru şekilde değerlendirme düşüncesi taşıyorsunuz. Kuyumcuya giderek altın alıp evde saklamak size mantıklı gelmiyor ve döviz bürolarından döviz almak da size eski moda bir hareket gibi geliyorsa, artık bir borsa yatırımcısı olmalısınız diyebiliriz.

Yeni yatırımcılar için borsa nedir ne değildir

Borsa yatırımcısı olabilmek aslında çok kolay bir şey değil. Ancak günümüz imkanlarının kullanılması bu durumu kolaylaştırabilecek bir faktördür. Borsayı karmaşık bir piyasa gibi görebilir, söylendiği kadar iyi bir gelir elde edebileceğinizi düşünmüyor olabilirsiniz. Fakat bu şekilde düşünseniz bile, şayet doğru bir yol takip ederseniz borsa size kesinlikle yüksek kazanç sağlayabilecek bir piyasa olacaktır. Dünyanın en zengin kişilerinden biri olan Warren Buffett’ın 50 dolarlık bir yatırımı nasıl 400 milyon dolara çıkardığını internetten okuyup öğrenebilirsiniz.

Borsada yatırım yaparak para kazanmak herkesin amacı ve hayalini kurduğu bir şeydir. Burada önemli olan nokta, para kazanıp kazanmayacağınız belirleyecek olan atacağınız adımlardır. Borsa nedir, nasıl oynanır, nasıl kazanç sağlanır, sürekli bir kazanç nasıl elde edilir, alım satım işlemleri ve analizler nasıl yapılır, teknikleri nelerdir, strateji nasıl oluşturulur gibi birçok konuyu iyi bilmeli ve öğrenmelisiniz.

Mevcut birikimlerinizi değerlendirip ilerideki hayatınız için bir yatırım yapmak, çocuklarınızın daha iyi bir geleceğe sahip olmalarını sağlamak ya da emekliliğinizde rahat bir hayat sürmek gibi istekleriniz nedeniyle daha çok para kazanmak istersiniz. Yeni yatırımcılar için borsa ile ilgili en temel bilgileri vermeye çalışacağız.

Borsa nedir öğrenin

Borsa, ticarete konu malların alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği kurumsal bir finans piyasasıdır. Ticarete konu olan mallar dediğimizde altın ve gümüş gibi değerli madenler, alüminyum ve bakır gibi sanayi metalleri, mısır, pamuk ve buğday gibi tarım ürünleri, petrol ve doğalgaz gibi enerji ürünleri ve daha pek çok emtiayı kapsamaktadır. Bunların yanı sıra kıymetli evraklar dediğimiz hisse senetleri, tahviller ve bono gibi yatırım araçlarını da kapsar. Borsaların kurumsal bir yapıda olmasının nedeni, her borsanın kendine has yapısının ve kurallarının olmasıdır.

Borsa dendiğinde ilk aklınıza gelen şeyin hisse senetleri olmasının sebebi ise, borsanın ortaya çıkışının hisse senetleri alım satım işlemlerinin yapılması ile olmasıdır. Dünya deniz ticaretinde 15. yüzyılda yaşanan gelişmelerin ışığında, ticari işlemlere kıymetli evrakların ilklerinden olan poliçeler dahil oldu. Sonrasında hisse senetleri de ticari işlemlerde yoğun olarak kullanılmaya başladı. Yoğun bir şekilde hisse senetleri kullanılması işlem hacminin de artmasına neden oldu. Hisse senedi alım satım işlemleri sokaklarda ve kahvelerde yapılırdı. İşlem hacminin artmaya devam etmesiyle de kayıt altına alabilmek için daha güvenli ortamlarda işlem yapılması gerekliliği doğdu. İşlem hacminin yüksek olmasının anlamı yüksek miktarlarda paranın olduğunu belirtmektedir. Bundan dolayı dönemin önemli liman kentlerinden biri olan Belçika’nın Anvers’te ilk borsa binası hizmete girdi. Sonrasında da Amsterdam ve Avrupa’nın başka şehirlerine de yayıldı ve 17. yüzyılda dünyanın her yerinde işlemeye başladı.

Borsada yatırım nasıl yapılır?

Borsadaki işlemlerde alıcı ve satıcı olan kişiler fiziksel manada bir araya gelmemektedir. Bu işlemler aracı kurumlar vasıtasıyla yapılmaktadır. Borsadaki işlemlerinizi sizin yerinize aracı kurumlar gerçekleştirmektedir. Borsaya iletmek istediğiniz alım ve satım ile ilgili emirlerinizi aracı kuruma iletirsiniz. Alım satım emrini alan aracı kurumlar da bu işlemlerinizi yerine getirmektedir.

Borsada yatırım yapmak, herhangi bir malı en düşük fiyattan alıp yükseldiğinde satmak demektir. Gerçekleştirilen bu alım satım arasındaki farklardan da kar sağlanmış olur. Borsanın genel olarak basit bir yapısı olduğu görülmektedir. Ancak borsada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, fiyatların ne zaman düştüğü ve ne zaman yükseldiğidir.

Ticarete konu olan bir malın fiyatı arz talep dengesine bağlı olarak oluşmaktadır. Burada da önemli olan arz talebin neye göre değişiklik gösterdiği, nasıl oluştuğu ve nelerden etkilendiğidir. Bu durum ilk anda size karmaşık gelebilir, ancak okuyacağınız kaliteli makaleler size aslında bildiğiniz faktörlerden etkilendiğini ve oluştuğunu gösterecektir. Bunları öğrendikten sonra da malın fiyatının hangi yönde hareket edeceğini rahatlıkla tahmin edebileceksiniz.

Teknik analizler, borsanın devreye girdiği noktadır ve malın fiyat grafiklerinin okunmasını sağlamaktadır. Bu grafikler sayesinde herhangi bir malın geçmişte nasıl bir seyir gösterdiğini anlatan grafiklerdir. Analizler vasıtasıyla ileride de malın fiyatlarının hangi yönde be aralıkta seyredeceğini öngörebilirsiniz.

Borsada yatırım yapmak en basit anlatımıyla bu şekilde gerçekleşmektedir. Borsadan beklentilerinizi net bir şekilde tespit ederek buna uygun olarak yatırım stratejisi geliştirebilir ve ilerleyebilirsiniz.

Borsa bilgisi ve deneyimi kazanmak

Borsada birikimlerinizi değerlendirip kazanca dönüştürmek istiyorsanız, kesinlikle borsa hakkında bilginizin ve deneyiminizin olması gerekir. Günümüzde internet üzerinden borsa hakkında pek çok bilgiye ulaşma imkanına sahipsiniz. İnternette başarılı borsa yatırımcılarının yazdığı makaleleri okuyabilir, borsa ile ilgili blogları takip edebilir, aracı kurumlar vasıtasıyla sunulan ücretli veya ücretsiz eğitimlere katılabilirsiniz. Borsada başarıyı yakalayabilmek için edinebileceğiniz kadar çok bilgiyi edinmelisiniz. Bununla birlikte borsa nedir öğrenerek işlemler hakkında deneyim kazanmaya çalışmalısınız.

Online seminerlere katılabilir, e-kitaplardan faydalanabilir ve demo hesaplar kullanarak gerçek piyasa koşullarında sanal para kullanarak piyasa deneyimi edinebilirsiniz.

Borsada dikkat edilmesi gereken noktalar

Borsanın avantajları olduğu kadar bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Aracı kurumların aldığı komisyonları bir kenara koyarsak, diğer dezavantajlardan uzak durmak tamamen size kalır. Şayet yeterli bilgi ve deneyime sahip değilseniz, hırslı bir yatırımcıysanız ve aceleci hareket ediyorsanız bu noktalar direkt olarak sizi etkileyecektir. Mesela; Manipülasyon dezavantajını göremezseniz bu saydığımız özellikleriniz nedeniyle kayıp yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte borsa bilgi ve deneyimine sahip, psikolojisi işlem yapmaya hazır, kendi yatırım stratejisi olan bir yatırımcıysanız bu manipülasyon dezavantajından etkilenmezsiniz. Sonuç olarak borsada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bilgi ve deneyiminizin olduğundan emin olmanızdır.

Bilgi ve deneyiminiz olduğunda borsanın nasıl işlediğini bilecek ve hangi yolu izleyerek kazanç elde edebileceğinizi anlayabileceksiniz. Özellikle iyi bir piyasa takipçisi ve analiz yapabilme becerisine sahip olup, fiyat grafiklerini doğru okuyarak ihtiyacınız olan sinyalleri alırsanız dışarıdan gelen hiçbir tüyo sizi yolunuzdan çeviremez. Bu sayede de dezavantajlardan etkilenmeden rahatlıkla işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Başlıklar halinde sıralamak gerekirse;

Borsa bilginizin olması,

Kendi yatırım stratejinizi geliştirmeniz,

İyi piyasa takibi yapmanız,

İyi analiz etmeniz,

Tüyolara aldırış etmemeniz ve

Borsaya psikolojinizi hazırlamanız öncelikle dikkat etmeniz gereken noktalardır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir