Borsa yatırım fonu (ETF – Exchange Traded Fund) nedir?

Reklamlar


Borsa yatırım fonu (ETF) nedir

Borsa yatırım fonu (ETF – Exchange Traded Fund) nedir: Borsa yatırım fonu yani ETF, hisse senedi, tahvil bono gibi yatırım ürünlerinin bulunduğu yatırım fonlarına verilen isimdir. Borsa yatırım fonu, hisse senedi gibi alınıp satıldığından diğer yatırım fonlarından farklı tutulurlar.  Borsa yatırım fonları, banka ve yetkili kurumlardan borsa seansları arasında alınır.

ETF, piyasada çok tercih edilen bir yatırım fonudur. Çünkü, diğer fonlara göre çok daha kolay alınırlar çünkü fiyatları düşüktür. ETF, borsada anlık işlem görür ve hangi ülkede işlem görüyorsa o ülkede kredi teminatı olarak kabul edilirler.  Dünyada borsa ile ilgilenen ve çok zengin olan kişiler bile bu fonlara yönelmektedir. Özellikle Amerikan Borsasında ETF önemli bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır.

ETF nasıl kazandırıyor?

Borsada, diyelim ki altın borsasında ETF’niz olsun. Bu endekste, fiyat gün içinde yükselirse ETF’nizin de fiyatı yükselecektir. Arz ve talep ilişkisi ile fiyat belirleme olmaz. ETF’lerde fiyat, endeksler ile oluşur. Bu sayede de ETF kazandırır.

ETF borsa yatırım fonu işlemleri nasıl yapılır?

ETF yani borsa yatırım fonu, aracı kurumlar ve yetkili bankalarla alınabilir. Türkiye’de fon satışı yapan bankalar vardır. ETF satışı yapan bankadan fon almak için o bankada bir yatırım hesabı açmanız veya olması gerekmektedir. BIST, Oslo Stock Exchange, NYSE ve Deutsche Börse gibi pek çok borsada ETF alım ve satımı yapılmaktadır.

Borsa yatırım fonu avantajları nelerdir?

Borsa yatırım fonları, borsada işlem gören hisse senetleri gibi alınıp satılır. Bu nedenle borsanın açık olduğu zamanlarda ETF’lerde işlem görmektedir. Kolayca paraya çevrilebilirler bu da ciddi avantaj sağlar.

İşlemlerinin çok kolay olması, hisse senedi gibi alınıp satılmaları, vade sorunlarının olmaması ve uzun süre alınıp satılmaları,

Tüm dünyada popüler olmaları ve yaygındır. Düşük maliyetle işlem gördüklerinden tercih edilirler,

Çok kolay bir şekilde takip edilirler,

Yetkili kurumlardan alındıklarından, diğer fonlarla birlikte Takasbank’ta saklanırlar bu nedenle çok güvenilirler,

Borsa yatırım fonlarının, İstanbul Borsasında işlem yapıldığı sürelerde sürekli olarak net aktif değerlerinin açıklaması vardır. Ayrıca hisse senedi fiyatları, fonun net aktif değerleri, piyasa koşulları takibi rahatlıkla yapılmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir