Borsa yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli?

Reklamlar


Borsa yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli

Borsa yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli: Borsada hisse senedi alarak birikimlerini değerlendiren birçok yatırımcı bulunmaktadır. Bu yatırımcıların bir kısmı bu yatırımlarından yeterli kazancı sağlarken, bir kısmı da bütün birikimini kaybetmektedir. Borsada parasını kaybedenler için kumar oynadığı ve dolandırıldığı gibi değerlendirmeler yapılmaktadır. Halbuki, bu konudaki örneklerin tamamının yatırımcı hatalarından kaynaklandığı bilinmektedir.

Borsa yatırımlarında aceleci hareket eden ve bir an evvel çok para kazanmak isteyenlerin kayıp yaşadığı bir gerçektir. Çünkü para kazanma hırsları onların hata yapmasına yol açarak, nereden geldiği belli olmayan duyumlara göre işlem yaparak kayıplar yaşamaktadırlar. Borsa yatırımı yaparken ilk dikkat edilmesi gereken nokta, sabırlı olmak aceleci davranmamak ve kendi kararlarınızla hareket etmektir. Bu konularda doğru hareket edebilmek için de çok iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine gerek vardır.

Borsada yatırım yaparak kazanç sağlamak hedefiniz varsa, öncelikle iyi bir borsa bilgisi edinmelisiniz. Borsa ile ilgili bilgilere günümüz şartlarında internetten ulaşabilme imkanınız bulunmaktadır. İnternet üzerindeki bilgiler borsa hakkındaki deneyimlerini ve tecrübelerini paylaşan kişilerin makaleleri olabilir ya da borsa aracı kurumlarındaki uzmanlarca hazırlanan yazılar da olabilir. Ayrıca internette borsa aracı kurumlarının hazırlayıp yayınladığı e-kitaplardan da detaylı bilgiler edinebilmektesiniz.

Borsayla ilgili bilgilerinizi pekiştirdikten sonra, para kazanma yollarını ve stratejilerini de biraz da olsa anlayabilirsiniz. Edindiğiniz bilgileri devamlı olarak güncellemeli, demo hesaplar kullanarak piyasayla ilgili deneyim kazanmalısınız. Demo hesaplar size gerçek piyasa koşullarında sanal para kullanarak işlem yapabilme imkanı sağlamaktadır. Bu şekilde de borsanın nasl bir piyasa olduğunu, nasıl yatırım yapılacağını, yatırımlarınızdaki risklerin neler olduğunu ve riskleri nasıl minimize edebileceğinizi öğrenebilmektesiniz.

Borsada yatırım işlemi gerçekleştirirken bilinmesi gerekli olan konuların başında ülke ve dünya ekonomilerinde meydana gelen gelişmeler ve olaylardır. Ülkelerin açıkladığı ekonomik verileri takip etmeli ve bunları yorumlayabilmelisiniz. Ülke ekonomilerindeki büyüme o ülkedeki şirketlerin karlılığının artması, sonucunda da alım satımını yapacağınız hisse senetlerinin değerlenmesi demektir. Sonuç olarak ülke ekonomilerinin büyümesine etki eden verileri takip ederek öğrenmeli, buna bağlı olarak da yatırımlarınızı hangi yönde yapmanız gerektiği, hangi şirketlerin değer kazanacağını yorumlayabilir olmalısınız.

Hangi yatırım araçlarına yatırım yapmanız gerektiğine önceden karar vermiş olmalısınız. Borsada dilediğiniz miktarda parayla yatırımlar yapabilirsiniz. Burada önemli olan paranızla hangi yatırım araçlarına yatırım yapmak, nasıl hareket etmek ve para kazanmak istediğinize karar vermektir. Bununla birlikte paranızı bir tek yatırım aracına değil, çeşitlendirerek portföy meydana getirmelisiniz. Oluşturacağınız portföyü ise borsadan kendi beklentileriniz neyse buna göre oluşturmaya çalışmalısınız.

Borsa hakkındaki bilgilerinizi sürekli geliştirerek kendinize özgü stratejiler belirlemelisiniz. Borsada yatırım yapan yatırımcıların çoğunluğu bu konuda hemfikirdir. Başarılı olabilmek için başkalarının düşüncesine göre değil, kendi bilgi, deneyim ve tecrübeleriniz ışığında belirlediğiniz stratejilere göre işlem yapılmalıdır. Uzman borsa yatırımcılarının yatırımlardaki bazı püf noktalarını sizlerle paylaşalım;

Borsada uzun vadeli, güvenli ve düşük maliyetli yatırımlara yönelmelisiniz.

İlginizin ve bilginizin olmadığı alanlara yatırım yapmayın.

Finansal anlamda okuryazarlığınızı geliştirmelisiniz.

Borsada herkes alıyor diye almayın, herkes satıyor diye de satmayın.

Hemen zengin olma düşüncesinden uzak durun.

Fiyatlar düştüğü zaman alım yapın, yükseldiği zaman da satın.

Disiplini elden bırakmayın.

Alım satım kararlarınızda istikrarlı olun.

Piyasaları her zaman takip edin.

Piyasa bilginiz eksikse alım satım kararı vermeyin.

Duygularınızı yatırımlarınıza karıştırmayın.

Tepe ve dip noktalarından işlemler gerçekleştirmeyin.

Yatırımlarınızı borçlanarak yapmayın.

Son söz olarak sizlere borsada yatırım yaparken kendi bilginiz, deneyiminiz ve geliştirdiğiniz stratejilerinizle hareket etmenizi tavsiye ederiz. Bunu başarabilmek için de her zaman okumalı, araştırmalı, piyasaları takip etmeli ve her haberi incelemelisiniz. Elde ettiğiniz bilgi ve deneyiminiz, borsada yatırım yaparken sizin sakin, akılcı ve tutarlı işlemler yapmanıza katkıda bulunacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir