Borsada alım satım işlemi nasıl yapılır?

Reklamlar


Borsada alım satım nasıl yapılır

Borsada alım satım işlemleri nasıl yapılır: Birikimlerinizi borsada değerlendirmeye karar verdiğiniz halde, ne şekilde bir yol izleyeceğinizi, nasıl alım satım işlemi yapabileceğinizi bugünün imkanları sayesinde kolayca öğrenme imkanına sahipsiniz. İnternette ücretli ya da ücretsiz eğitimlerden faydalanabilir, demo hesapları kullanarak sanal parayla gerçek piyasa şartlarıyla deneyim kazanabilirsiniz.

Borsada alım satım işlemleri yapabilmek için öncelikle resmi bir yatırımcı kimliği kazanmalısınız. Bunun için bir aracı kurumla anlaşmalı ve yatırım hesabı açmalısınız. Bu noktada en çok ne kadar parayla borsaya girilir sorusu öne çıkmaktadır. Ancak burada asıl karar vermeniz gereken nokta ne kadar parayla girmek istediğinizdir. Yani, paranızı borsada niçin ve neye yatırım yaparak değerlendirmek istediğinize karar vermeniz daha önemlidir.

Aracı kurum üzerinden yatırım hesabını oluşturduktan sonra alım satım işlemleri gerçekleştirmeye hazır olursunuz. Borsadaki yatırım araçlarının fiyatları arz ve talebe göre oluşmakta ve değişiklik göstermekte, arz talebin dengelenmesiyle ya da karşılaşmasıyla işlemler gerçekleşmektedir. Bu durum borsanın temel ilkelerindendir.

Arz talebin karşılaşması derken; Örneğin bir bankanın hissesini almayı düşünüyorsunuz ve bunu yapabilmek için bu hisseleri satan birini bulmanız gerekmektedir. Borsada bu işlemler için ayrılmış olan özel elektronik ortamlar bulunmaktadır. Bu ortamlar borsada tahta ve ekran olarak da adlandırılmaktadır. Satış yapmak arz, alış yapmak da talep emridir. İşte bu emirler bu elektronik ortamlarda bir araya gelir ve karşılaşırlar. Fiyatların uyuşması neticesinde de arz ve talep emirleri anında yerine gelir. Bu işlemin yapılmasından iki gün sonra alıcı parayı satıcı da hisse senedini transfer etmektedir.

Borsada verilen alım satım emirleri belirlenmiş olan fiyat kademeleri üstünden gerçekleştirilmektedir. Bu duruma örnek verecek olursak; 5000 ve 10000 TL aralığındaki hisse senetleri 100’er TL’lik fiyat aralıklarıyla işlem görüyorsa, bu hisse senedi için 6050 TL’lik bir alım emri veremezsiniz. Alım emriniz 6000 ya da 6100 olabilir. Borsada aşırı fiyat dalgalanmalarını önlemek amacıyla bir hisse senedi için aşağı ve yukarı en çok %10’luk bir hareket alanı bırakılır. Yani, 6000 TL’ye aldığınız hisse senedini bir sonraki gün 12000 TL üzerinden satış emri vermeniz mümkün değildir. Limit hesaplamaları kapanış fiyatları yerine ortalama fiyatlar üzerinden yapılmaktadır. Hareket aralığı da bir seans için en fazla %10 olabilmektedir. Bu limit hisse senedinde taban ve tavan fiyat anlamına gelmektedir. Emirlerinizi bu aralığın dışında verdiğinizde sistemde işlenmediğiniz göreceksiniz.

Borsadaki alım satım emirleri, emirlerin artmasıyla piyasada karşılanır. Mesela; 6000 TL ve altındaki alım emirleri, 6100 TL ve üzerinde bekleyen satış emirleri bulunur. İşlemler hemen gerçekleşmemektedir ve yatırımcıların bir kısmı beklemekten hoşlanmazlar. Bu tür yatırımcılar uygun olduğunu düşündükleri zaman alım satım emirleri vermektedirler. Hisseleri için aracı kurumlarına 6000 TL’den sat ya da 6100 TL’den satın al şeklinde emirler verirler. Satış emri gerçekleştiğinde 6000 TL’den alım yapmak için bekleyenlerin bir bölümü bu emirle karşılaşır. Bu sayede de alım satım işlemi bitmiş olur. Burada 6000 TL üzerinden satılmayı bekleyen hisse senetlerinin adedi, alımda bekleyenlerden daha fazlaysa, fazlalık satış emirleri 6000 TL’de bekletilmektedir. Bu işlemler gerçekleştikten sonra 6000-6100 tahtası, 5900-6000 aralığında olacaktır. Bu, borsadaki en iyi alış ve satış emirleri yan yana söylenmesiyle piyasanın o andaki durumunu açıklamaktadır.

Borsada uygulanan alım satım işlemleri ile ilgili politikalar, yatırımcıya bağlı olarak özel geliştirilebilmektedir. Uzun ve kısa vadeli yatırımlar, günlük alım satımlar, konjonktüre göre alım satımlar, açığa alım satım ve maldan mala geçme şeklinde politikalar olabilmektedir. Sizin borsadan beklentiniz ve nasıl bir portföy oluşturmak istediğinize göre saydığımız bu politikalardan herhangi birini uygulayabilirsiniz. Başarılı bir yatırımcı daha çok uzun vadeli yatırım yapar ve kazanç elde eder. Borsadaki %10’luk fiyat değişim marjı nedeniyle uzun vadede daha karlı olacaktır. Kısa vadede karınız azalacağı gibi risk de yükselecektir.

Borsadaki alım satım emirleri gerçekleştiğinde 2 gün içinde bu emirlerin yükümlülükleri aracı kurum, borsa İstanbul ve Takasbank beraberinde yerine getirilmelidir. Portföyünüzdeki hisse senetleriniz ve paranız Takasbank’ta muhafaza edilmekte olup, bu hesabınıza dilediğiniz zaman giriş yapabilir ve hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz. Takasbank tarafından alım yapan kişiye hisse senetleri transfer edilirken, satış yapan kişiye de para transferi yapılmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir