Borsada doğru yatırım kuralları nelerdir?

Reklamlar


Borsada doğru yatırım ilkeleri

Borsada doğru yatırım kuralları nelerdir: Sürekli ve istikrarlı bir kazanç sağlamak için yatırım yaptığınız finans piyasalarında uygulanması gereken bir takım yatırım ilkeleri bulunmaktadır. Bu ilkeler sanılanın aksine karmaşık değildir. Son dönemlerde bazı programlar, size kazanç sağlamanın yollarını sağlayacak stratejilere ulaşabileceğinizi söylemektedir. Halbuki bu stratejiler kazanç sağlamaktan daha çok sizi dolambaçlı yollara sevk etmektedir.

Borsada düzenli bir gelir sağlamak için uygulanması gereken yatırım ilkeleri oldukça basittir diyebiliriz. Yatırım araçlarından hangisiyle işlem gerçekleştiriyorsanız gerçekleştirin takip etmeniz gereken yol bellidir. Bu yol tahmin edeceğiniz gibi piyasalar hakkında edindiğiniz bilgi ve deneyiminizdir. Bugünkü imkanları kullanarak bilgi ve deneyim kazandığınız zaman doğru yoldasınız demektir. yaptığınız yatırımlarda sizi kaybetmeye yönlendirecek stratejileri öğrenmek yerine, piyasalar hakkında bilgi ve deneyiminizi arttırmak çok daha doğru ve kazançlı olacaktır.

Borsayı iyi derecede tanımak, işlem gerçekleştirme koşullarını öğrenmek, teknik ve temel analizleri çok iyi bilmek, doğru sonuçlar çıkarabilmek ve doğru yorumlayabilmek gibi tecrübeleri edinmeniz en önemli ilkelerin başında gelmektedir. İkinci sıradaki ilke ise, belirlenen yatırım stratejilerinin daha evvelden belirlenmiş olan bir plan çerçevesinde olması gerekliliğidir. Yatırım işlemi yapmadan önce ne gibi koşullarda, hangi zamanlamayla, nasıl pozisyon alınacağını, karlı ve zararlı çıkış noktalarının tespit edilmesi gibi her zaman düzenli ve bir plana sadık kalarak yatırım yapmaya gayret edilmelidir.

Borsadaki yatırımlarınızda riskleri sınırlandırmak ve en yüksek kazancı hedeflemek için sistematik bir tutum içinde olmanız gerekmektedir. Ayrıca dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta olarak disiplin ve psikolojik sağlamlığında edinilmesi gereklidir. Yatırım yaparken öncelikli olarak sakin ve sabırlı bir biçimde hareket etmelisiniz. Yatırımlarınızda başkalarının etkisiyle değil, kendinizin belirlediği stratejilere uygun hareket ederek ilerlemeniz önemlidir.

Diğer bir yatırım ilkesi olarak bilimsel yöntemlere dayalı risk yönetimi öne çıkmaktadır. Pozisyonunuzun büyüklüğünü, portföyünüze alacağınız yatırım araçlarını ve risk oranlarını hesaplamanız gerekmektedir. Bu tür önemli kriterleri değerlendirerek pozisyonunuzu alırsanız risklerinizi kontrol ederek işlemlerinizi yapmış olursunuz. Bunları uygulayarak herhangi bir sürprize mahal vermeden önceden belirlemiş olduğunu biçimlerde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hayatımızın geneline baktığımız zaman, plansız yapılmaya çalışılan her türlü iş başımıza türlü sıkıntılar açmıştır. Borsa gibi yatırım piyasaları için de aynı durum söz konusudur. Plansız hareket etmek sizi büyük risklerin içine atabilir ve kayıplar yaşatabilir. Bundan dolayı yukarıda saydığımız yatırım ilkelerini takip etmeli ve kendiniz için bir hareket planı belirlemelisiniz. İnternette bu konuda size yardımcı olabilecek yatırımcıların tavsiyelerini bulabilir ve başarı hikayelerini okuyup inceleyebilirsiniz.

Borsada yatırım yapacaksanız deneyim elde edene kadar küçük adımlarla ilerlemeli, tecrübeniz arttıkça ve az da olsa kazanç sağlamaya başladıkça yüksek miktarlı yatırımlara adım atmanız doğru olacaktır. Finans piyasalarındaki iflaslara bakıldığında, yapılan yatırımların iflas edecek düzeylerde pozisyon açanlardan kaynaklandığı görülmektedir. Borsada yatırım pozisyonunuzu alırken aceleci, agresif ve bilinçsizce hareket etmek kayıp yaşamanıza sebebiyet verecektir. Küçük ya da büyük her türlü yatırımınızda sakin ve sabırlı davranarak hareket etmeli, planlamalarınızı bu doğrultuda yapmalısınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir