Borsada düzenli para kazanmak hayal mi?

Reklamlar


Borsada istikrarlı para kazanmak hayal mi

Borsada düzenli para kazanmak hayal mi: Borsalar, gelişmeye başladığı dönemlerden itibaren yatırımcılarına ciddi kazançlar sunmaya devam etmektedir. Elde edilen bu kazançlar geçici mi yoksa sürekli midir? Her iki durum da yatırımcıların bilgi ve deneyimleri ile borsada ne şekilde ilerlediklerine göre değişmektedir. Sergiledikleri tutumları disiplinli ve planlı olduğunda kazançları da buna göre istikrarlı olacaktır. Yatırım yapan kişilerin bir plan ve yol haritası ile hareket etmeleri çok önemlidir. Bunu yapabilmek için gerekenleri kısaca anlatmaya çalışacağız.

Borsa eğitimi:

Bilmediğiniz bir işte başarılı olmanız ne kadar tesadüfiyse, borsada da kar elde etmek ve başarılı olmak o kadar tesadüfidir. Borsalar kurumsal özellikleri olan ve bir çok değişkenlerin üzerine kurulmuş olan piyasalardır. Kurumsal özelliği borsalarda yatırım gerçekleştirmenin ticari bir işlem olduğunun kanıtıdır ve ticaret de oldukça zor bir iştir.

Borsada istikrarlı para kazanmak için yatırımcıların çok iyi bir borsa bilgisine sahip olmaları gerekmektedir. Borsa nedir, nasıl oynanır, yapısı nasıldır, işleyişi ne şekildedir, alım satım nasıl yapılır, hangi yatırım araçları işlem görmektedir gibi çok çeşitli konular vardır. Borsa eğitimi alarak kendinizi geliştirebilir ve borsaya hazırlanabilirsiniz.

Teknolojik gelişmeler sayesinde finans piyasaları artık internet ortamına taşınmıştır. Bu sayede yatırımcılar borsa işlemlerini internet üzerinden artık kolayca yapabilmektedir. İnternet bağlantısı kurduğunuz her yerden piyasa takibi yapabilir, avantajlı olduğunu düşündüğünüz pozisyonlara hemen sahip olabilir ve stressiz bir biçimde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzde borsa eğitimlerini internetten e-kitaplar, eğitim videoları ve online seminerlerle alabilir, gerçek piyasa şartlarında sanal parayla işlem yapabileceğiniz demo hesaplarını kullanabilirsiniz. Bu sayede borsada yatırım işlemlerine başlamadan önce bilgi ve deneyiminizi arttırabilirsiniz.

Kendinize özgü yatırım stratejisi geliştirmek:

Borsada yatırım işlemleri gerçekleştiren herkesin ilk amacı para kazanmaktır. Herkes kendi beklentileri ve yetenekleri doğrultusunda bazı işlem şekilleri geliştirmektedir. Buna bağlı olarak da borsa için en iyi teknik ya da stratejiler gibi bir konu yoktur ve her yatırımcı borsa stratejisini kendisine göre geliştirmektedir.

Para kazanmak isteyen birinin başkasının para kazandıran stratejisini uygulaması çok doğru değildir. Herkesin piyasaya bakış açısı farklıdır ve işlem yapma yöntemleri de değişiklik gösterir. Bundan dolayı herkes kendi bilgisi, borsadan beklentisi ve yetenekleri kapsamında bir strateji geliştirmesi gerekmektedir.

Psikolojik anlamda borsa yatırımcılığına hazırlanmak:

Psikoloji piyasalarda işlem yapanlar için en önemli konulardan biridir. Borsalardaki dalgalanmalarda en önemli ve büyük etken yatırımcının psikolojisidir. Birikimlerin değerlendirildiği bir piyasada yapılan işlemlerde stresin olmaması mümkün değildir. Bu stresle baş etmenin tabi ki yolları bulunmaktadır ve bu yolların en başında yatırımcının kendisine olan güvenidir. Yatırımcı bu güveni borsa bilgisi ve deneyimi sayesinde kendi stratejileri ile belirleyecektir.

Kendi stratejilerinizle ve bilgi birikiminizle birlikte, psikolojik bakımdan kendinizi de hazırladığınızda borsada kayıp yaşama ihtimaliniz oldukça düşecektir. Başkalarından etkilenerek veya stresli bir şekilde yaptığınız işlemlerinizde, dikkate almadığınız noktalar yüzünden kayıplar yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı da stresle baş etmeyi ve başkalarının kararlarından etkilenmeden yatırım işlemi yapmayı öğrenmelisiniz.

Şirketleri ve sektörleri tanımak:

Şayet borsada bir hisse senedi yatırımcısı olarak yer almayı düşünüyorsanız, şirketleri ve faaliyet gösterdikleri sektörleri çok iyi bir şekilde tanımalısınız. Hisse senetleri şirketlerdeki ve sektörlerindeki değişimlerden belli oranlarda etkilenmektedir. Bundan dolayı, şirketler ve sektörler hakkında yeterli bilgiye sahip olduktan sonra hisse senetlerine yatırım yapmak oldukça önemlidir.

Beklentilerinize uygun sektörü öncelikle tespit edebilir, şirketlerin değerlendirmelerini yapıp bir ya da birkaç hisse senedine sahip olursanız sizin için faydalı olacaktır. Şirketlerin açıkladıkları yıllık ya da dönemsel bilançoları bilirseniz, ileride şirketlerin ve sektörün geleceği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Piyasa takibi ve piyasayı yorumlamak:

Yatırım yapmanın en önemli unsurlarından olan piyasa takibi, sadece borsa için değil tüm finans piyasaları için de geçerli bir eylemdir. Kıymetli evrak ya da bir mal ile ilgili bilgi sahibi olmaksızın, bununla ilgili değerlendirmelerde bulunmanız bir oyundan farksız olacaktır. Bunların ileride nasıl bir yol izleyeceği ve değerleri hakkında doğru tahminler yürütebilmeniz için çok ciddi ve detaylı araştırmalar yapmalısınız. Değerlerini etkileyen faktörlere ve dünya ekonomisindeki değişikliklere hakim olmanız gerekir.

Finans piyasalarındaki iki analiz türünden biri olan temel analizler piyasa takibinin kapsamındadır. Temel analizleri de yatırım aracının fiyatını etkileyen konular ve dalgalanmaya neden olan faktörler meydana getirmektedir. Bu faktörler ülkelerdeki ekonomik ve siyasi gelişmeler, doğal afetler ve savaşlar gibi geniş bir yelpazededir. Piyasa takibinde teknik analizler denildiğinde fiyat grafikleri ve trend akla gelmelidir. Fiyat grafiklerinin okunmasını sağlayan teknik analiz sayesinde alınan sinyaller, size yatırım aracı ile ilgili ilerideki trendi hakkında fikir vermektedir.

Burada önemli olan nokta ise temel ve teknik analizlerini beraberce yorumlayabilmektir. Bir tek temel analiz ya da teknik analizin bilgilerine bakarak fiyat tahmini yürütmek pek doğru netice vermeyecektir.

Portföyü bilinçli bir şekilde oluşturmak:

Başarılı ve ünlü yatırımcıların geneline baktığımızda, takip ettikleri yolun portföyü bilinçli bir şekilde oluşturmalarından geçtiğini görürüz. Farklılık yalnızca borsadaki beklentileri ve stratejileridir.

Borsadaki beklentilerinizin tümüne uygun hisse senetleri bulabilirsiniz. Buradaki yapmanız gereken şey, nasıl işlem gerçekleştireceğinizin seçimini yapmak, bilginiz ve deneyiminiz kapsamında bir yol tayin etmektir. Bu sayede borsadan istikrarlı kazanç sağlama imkanına kavuşabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir