Borsada kaybetme nedenleri ve kazanma yolları

Reklamlar


Borsada kazanmanın yolları ve kaybetmenin nedenleri

Bugün artık internet üzerinden ve akıllı telefonlardan yapılabilen işlemleri sayesinde eski dönemlere nazaran çok daha kolay yatırım yapma imkanı sunan borsa, birikimlerinizi doğru değerlendirdiğiniz zaman yüksek kar, bilinçsizce yaptığınız işlemler nedeniyle de büyük kayıplar yaşayabileceğiniz bir piyasadır.

Yatırımcıların birçoğu kar sağlamak için türlü yollar ararken, niçin kaybettiklerini düşünmezler bile. Bundan dolayı kaybederler ve borsadan soğurlar. İşte tüm bunlardan dolayı, kısaca borsada kazanmanın yolları ve kaybetmenin nedenlerini anlatmaya çalışacağız.

Borsaya körü körüne girip hızlıca yatırım yapanlar, edindikleri duyumlara inanarak yüksek kar sağlayacakları düşüncesindedirler. Fakat yaptıkları birkaç yatırım işleminden beklentilerini alamadıkları zaman büyük kayıp yaşadıkları gibi, borsadan uzaklaşmaktadırlar. Bunun temel nedeni ise dışarıdan aldıkları duyumlara göre hareket etmeleridir.

Yatırımcıların başarısızlıklarının nedeni bilgi ve deneyim eksikliğidir. Bilgisi ve deneyimi yetersiz olan bir yatırımcının kaybetmesi normaldir. Çünkü borsa bazı değişkenler üzerine inşa edilmiştir ve bu değişkenleri bilmediğiniz zaman kayıp yaşanması kaçınılmazdır. Bununla birlikte borsada işlem yapmanın ticaret yapmakla hiçbir farkı yoktur. Bu sebeple ticaretini yapacağınız yatırım araçlarını, ürünleri ve piyasayı çok iyi tanımalısınız.

Başarılı ve ünlü yatırımcıların tavsiyeleri çok önemlidir ve onlar bildiğiniz ve anladığınız yatırım işlemleri yapmanızı tavsiye etmektedirler. İlk önce piyasayı çok iyi anlamalı, sonrasında da alım satım yapacağınız yatırım araçlarını öğrenmelisiniz. her şeyden önce yüksek kar sağladığı söylenen yatırım aracına bilinçsizce yatırım yaptığınızda yüksek ihtimalle büyük kayıplar yaşayabilirsiniz.

Borsada kazanıyorum diye egonuzu yükseltmeniz sizin için ciddi bir yanlış olacaktır. “Ben bilirim ya da ben yaparım” demeye başladığınızda kaybetme yoluna girmişsiniz demektir. Borsada yatırım yapan yatırımcıların arasında spekülatörler de işlemler gerçekleştirmektedir ve kazansanız da kaybetseniz de bunu kimseye duyurmayın.

Borsada belirli bir plan çerçevesinde ilerlememek hiç şüphesiz kaybetmenizin en başta gelen nedenlerinden biridir. Analiz yapmadan ve emin olmadan ne bir alım satım işlemi başlatın ne de pozisyon alın. Bu durum sizin strese girmenize ve para kaybetmenize neden olabilir. Psikolojiniz düzgün değilse, stresliyseniz, endişeleriniz varsa ve duygusal bir dönemdeyseniz borsada işlem yapmamaya çalışın.

Kendiniz analiz yapmadan hazır analizlere güvenerek işlem yaparsanız da borsada kaybedersiniz. Her analistin ve her yatırımcının piyasaya bakış açıları farklıdır. Başkalarının fikirleri ile borsada işlem yapmaya kalkışırsanız kaybetme olasılığınız çok yüksek olacaktır. En karlı ve aynı zamanda en basit yatırım şekli, iyi şirketleri ve hisse senetlerini belirleyerek analiz etmek, fiyatları düştüğünde almak ve yükseldiğinde de satmaktır.

Devamlı olarak yükselen bir hisse senedine yatırım yapmak da size kayıp yaşatabilir. Herhangi bir hisse senedinin her türlü piyasa koşulundan ve hareketlerinden etkilenmemesi ve devamlı olarak yükselmesi bir spekülatörün işaretçisidir. Bu hisse senetlerini bir kenara bırakarak Koç veya Sabancı gibi hisse senetlerine ufak miktarlarda yatırım gerçekleştirmek çok daha güvenli ve karlı olur.

Borsada kaybetmenin diğer bir nedeni de ekonomik kriz, savaş, doğal afetler veya kaos durumlarında portföyünüzdeki hisseleri satmakta geç kalmanızdır. Bundan dolayı hisse senetlerinin değerinde düşüş olmadan ya satışını yapmalı ya da sabırlı bir şekilde beklemelisiniz. Bunun dışında ani bir şekilde fiyatı yükselen ya da düşen bir hisse senedi gördüğünüz zaman bir spekülatörün olduğunu bilmelisiniz.

Borsada bir spekülatörün dediklerine inandığınız zaman kayıp yaşayabilir ve pişman olabilirsiniz. Borsadaki birçok yatırımcı, spekülatörler yüzünden hisse senetlerinin fiyatının aşırı bir şekilde düştüğünü görüp satmışlar ve dolayısıyla da zarar ederek pişmanlık yaşamışlardır. Bu tür bir durum yaşanmaması için araştırmadan ve iyice analiz etmeden portföyünüzdeki hisseleri elinizden çıkarmamalısınız.

KAP ( Kamuyu Aydınlatma Platformu ) aracılığıyla açıklanan şirketlerin karlılık ve bedelsiz hisse dağıtım bildirimleri yapıldıysa, bedeli düşük hisse senetlerinden bir miktar satın alabilirsiniz. Kendisini ispatlamış şirketlere ve hisse senetlerine az miktarda gerçekleştirirseniz, yükselişe geçtiği zaman satarak kısa vadede kar sağlayabilirsiniz.

Paranızın tamamıyla yatırım yapacak olursanız, kaybınızın daha büyük olmasına yol açabilirsiniz. Küçük bir bölümüyle alım satım işlemi gerçekleştirin sakın açgözlü davranmayın. Aceleci değil sabırlı olun ve borsayı çok iyi takip edin. Hazır analizleri değil kendi analizlerinizi yapın ve piyasa haberlerini okuyup doğru bir şekilde yorumlayın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir