Borsada kazanmanın püf noktaları

Reklamlar


Borsada kazanmanın püf noktaları

Borsada kazanmanın püf noktaları: Borsada kazanmanın sırları, borsada kazanmanın yolları, borsada para kazanmanın püf noktaları nelerdir şimdi sizlerle bunları paylaşacağız. Dünya ekonomisine büyük katkısı bulunan en eski finans piyasalarından olan borsa, birikimlerini değerlendirmek isteyenler için kazanç elde edebilecekleri piyasaların başında gelmektedir. Ancak borsada para kazanabilmek için çok ciddi bir çalışma yapmanın gerekliliği de unutulmamalıdır. Borsa pek çok değişken üzerine kuruludur ve kayıplar yaşanmasına neden olabilen manipülasyon gibi durumlar borsada yer almaktadır. Bütün bu olumsuzluklardan korunabilmenin yöntemlerini çok iyi bilmeniz gerekmektedir.

Borsa nedir, nasıl oynanır, yatırım araçları nelerdir, nasıl işlem görmektedirler, dalgalanmalara yol açan faktörler nelerdir ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi noktalarla ilgili yeterli bilgiye sahip olunması gerekir. Mevcut olanaklar dikkate alındığında bu tür bilgileri edinilebilmesi için kaynakların oldukça fazla olduğunu görülecektir.

İlk önce borsa nedir öğrenmelisiniz

Borsayı tanımadan birikimlerinizi değerlendirmenizin ve başarılı olabilmenizin imkansız olduğunu bilmelisiniz. Ülkelerin ekonomi ve siyasetlerinde meydana gelen gelişmelerin borsadaki fiyatları doğrudan etkilediğini bilmeli, başarı sağlayabilmeniz için piyasayı çok iyi bir biçimde tanımalısınız.

Borsadan kazanıldığı söylenen miktarları duyduğunuzda sizi cezp edecektir ve heyecanla siz de borsadan para kazanmak isteyeceksinizdir. Tabi, sadece bu duyumlara bakarak borsa nedir ne değildir yeterli bilginiz olmadan hareket ederseniz çok büyük bir yanlış yapmış olacaksınız. Duyumlardan faydalanarak borsadan kazanç elde etmek istiyorsanız, öncelikle borsanın ne olduğunu öğrenmelisiniz. İnternette yapacağınız araştırma sayesinde pek çok bilgiyi rahatlıkla edinebilirsiniz. Fakat yine de aracı kurumların sunduğu eğitimlere katılarak çok daha doğru bilgiler edinme imkanınız olacaktır. Borsa nedir sorusuna cevap verecek olursak; Kıymetli evrak ve malların alım satın işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasalar borsa olarak tanımlanmaktadır. Kıymetli evrak dendiğinde hisse senetleri, tahvil ve bonolar akla gelmektedir. Ticari mallar ise emtia olarak adlandırılan değerli madenler, tarım ürünleri, sanayi metalleri ve enerji ürünleri gibi çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Tüm bunlarla birlikte döviz çeşitleri de borsada işlem görmekte olan yatırım araçlarındandır.

Portföyünüzü doğru oluşturun

Birikimlerinizi uzun yıllar boyu gerçekleştirdiğinizi unutmayın ve birikimlerinizin birdenbire yok olup gitmesine müsaade etmeyin. Bu açıdan bakarak borsada işlem yapmadan önce işlemleri nasıl yapacağınızı çok iyi öğrenin. İşlemlerden önce piyasayı iyi tanıyın ve piyasadaki dalgalanmaları doğru bir şekilde yorumlayın.

Borsadaki işlemlerinizden evvel, beklentilerinizin ne olduğunu belirleyin ve portföyünüzü buna göre dizayn edin. Borsada genel olarak 4 beklenti belirlenmiştir. Bunlar; güvence, gelir ve randıman, likidite ve değer artışıdır. Bunlardan sadece birini tercih edebilirsiniz. Çünkü her biri bir diğerini etkisiz kılmaktadır. Örnek verecek olursak; Likiditeyi tercih eden bir yatırımcı güvence seçeneğinden vazgeçmek durumundadır. Çünkü likidite, yüksek kar manasına geldiği gibi yüksek risk manasına da gelir.

İşlem yapacağınız yatırım araçlarıyla ilgili iyi bir analiz ve değerlendirme yaparak, beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığına bakmalısınız. İyi ve güzel bir kazanç sağlayabilmek için, portföyünüzdeki yatırım araçlarını çok iyi belirlemeli ve gelecekteki durumları hakkında öngörü sahibi olmalısınız. Bütün paranızı sadece bir tek yatırım aracına değil, çeşitli yatırım araçlarından meydana gelen risk dağılımını yaptığınız bir portföy oluşturmak için kullanmalısınız.

Yatırım stratejisi belirleyin

Borsadaki yatırımcıların hepsinin amacının para kazanmak olduğunu unutmayın. Bundan dolayı başka yatırımcıların stratejilerinden etkilenmeden, kendi beklentilerinize ulaşmak için özgün bir yol tayin edin. Kendi bilgi birikiminiz ve öngörülerinizle belirlediğiniz bu yolda kararlı şekilde ilerlerseniz, spekülasyonlardan da kendinizi korumuş olursunuz.

Yatırımlarınızda kendinize bir strateji geliştirebilmek için çok iyi bir bilgiye ve deneyime sahip olmanız gerektiğiniz de bilirsiniz. Bu konuda ünlü ve başarılı borsa yatırımcılarının öykülerinde de fikir edinebilirsiniz. Dünyanın en başarılı ve en zengin borsacılarının nasıl bir stratejiyle bu servetlerini yaptıklarını öğrenebilir, size yol gösterebilecek bir ortam yaratabilirsiniz.

İyi bir piyasa takibi yapın

En önemli unsurlardan biri de piyasa takibidir. Sadece portföyünüzdeki yatırım araçlarını değil, tüm dünya ekonomisi ve siyaseti ile ilgili de bilgi edinin. Bu bilgiler ışığında gelecekle ilgili en doğru yatırım fikirlerine sahip olma imkanınız olacaktır. Özellikle riskten korunmanın ilk koşulu çok iyi bir piyasa takibi yapmaktır. Bunun nedeni ise borsadaki yatırımlarınızın bir ticaret olduğu gerçeğidir ve ticaret dünya ekonomilerine bağlı olarak şekillenir.

Ülkelerin ekonomileri ve siyasetleri en önemli göstergedir ve makro ekonomik verilerin devamlı şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte ülkelerin birbirleriyle olan anlaşmazlıkları, doğal afetler, savaşlar ve büyük şirketlerin yatırım politikaları yatırımcıların takip etmesi ve değerlendirmeleri gereken konulardır.

İyi analiz edin

Günümüzde analizlerin uygulanması oldukça kolay bir hal aldı. Geliştirilen borsa uygulamaları ile teknik ve temel analizler çok rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Sadece bilgisayardan değil, akıllı telefonlarınız üzerinden de piyasa takibi ve analizleri istediğiniz her yerden yapabilirsiniz. Özellikle fiyat grafiklerini doğru şekilde analiz edip, tepe ve dip noktalarını belirleyin. Tepe ve dip noktasından alım satım işlemi gerçekleştirmemeye dikkat edin. Çünkü bu noktalar ciddi riskler içerdiğinden analizlerin doğru olmaması durumunda kayıp yaşamanıza yol açabilir.

Şirketleri ve sektörleri tanıyın

Bir hisse senediyle işlem gerçekleştirecekseniz, şirketleri ve faaliyet gösterdikleri sektörleri çok iyi tanımalısınız. İleride popüler olacak sektörler için bu araştırmaları yapmalı ve hisse senedinin değer kazanıp kazanmayacağınız değerlendirebilmelisiniz. Şirketlerin açıkladığı sermaye artışlarını, karlılıklarını, yıllık bilançolarını ve grafikleri incelemelisiniz. Portföy oluşumunuzda hangi hisse senedi ile işlem yapmanız gerektiğine bu şekilde karar verebilirsiniz.

Alım satımda kendi doğru zamanınızı belirleyin

Borsada alım satım için en doğru zamanın ne olduğu en fazla irdelenen sorulardan biridir. Bu önemli bir sorudur ve tek bir yanıtının olması da beklenemez. Buradaki önemli nokta, alım satım işlemlerinde en doğru zamanı kendinize göre belirlemektir. Eğitimleriniz ve bilgi birikiminiz aynı da olsa, diğer tüm yatırımcılarla ayrı bakış açılarına sahipsiniz. Bundan dolayı onlar için doğru olan zaman sizin için doğru olmayabilir. Dolayısıyla, kendi analizleriniz ve yorumlarınızı yaparak kendiniz için en doğru alım satım politikanızı geliştirebilirsiniz.

Psikolojinizi hazırlayın

Borsada yatırım işlemi gerçekleştirmek stresli bir iş olabilir. İpleri elinizde tuttuğunuz müddetçe bu durumla kolayca baş edebilirsiniz. Çok para kazanmak uğruna uykusuz ve stresli saatler geçirmeyin. Şayet açık olan pozisyonunuz varsa ve sizi strese sokup uykunuzu kaçırmanıza neden oluyorsa kesinlikle o pozisyonu kapatmalısınız.

Borsada işlem yapmadan evvel psikolojinizi hem kazanmaya hem de kaybetmeye hazırlamalısınız. Karşılaşabileceğiniz her türlü durumda neler yapabileceğinizi detaylıca düşünüp tasarlayın ve güvenli adımlar atın. Çok para kazanma hırsı sizi yanlış yollara sürükleyebilir ve bir spekülasyona kanarak tüm paranızı kaybedebilirsiniz. Kazanma konusundaki motivasyonunuzu hiçbir şekilde kaybetmemelisiniz. Diğer yatırımcıların kararlarından ve uygulamalarından etkilenmeksizin, kendi yolunuzda kararlı ve emin adımlarla ilerleyin. Aceleci davranmayın, sabırlı olun ve stresle baş etmenin yollarını araştırın. Kendinizi organize edebilmeli ve bağımsız düşünüp karara verebilme yetisine sahip olun. İşlemlerinizle ilgili riskleri öncesinden tespit edin ve hazır olduğunuzda işlem yapmaya başlayın.

Tecrübe edinin

İlk gerçekleştirdiğiniz işlemleri ufak tutarlarda yapın ve sonuçlarını değerlendirin. Önceden bilmediğiniz ve tanımadığınız bir alanda işlem yaparak kaybetme riski almayın, bildiğiniz hisse senetlerine yatırım yapın. Bunun yanında yeterli deneyimi ve tecrübeyi edinene kadar fazlaca dalgalanma yaşanmayan hisse senetlerini tercih edin.

Sürekli alım satım yapmayın, kısa bir ara vererek piyasayı takip edin. Bu şekilde hareket ederek karar verme kabiliyetinizi köreltmemiş olacaksınız. Kendi yetenek ve becerilerinizi çok iyi bilin. Seans sırasında alım satım kararı vermek yerine, seans sonundaki değerleri yorumlayarak bir sonraki seans için kararınızı verin.

Yeterli tecrübeye sahip olmadığınız için diğer yatırımcılara uyma gibi bir yanlışa düşmeyin. Çoğunluk düşünce borsada her zaman doğru değildir. Kendi düşüncelerinizi diğer yatırımcıların düşüncelerinden ayırt edin. Kendi kararınıza sadık kalın ve başkasının bu kararınızız değiştirmesine izin vermeyin.

Borsa ile ilgili yapılan araştırmalarda çoğunluk kesimin yaptığı işlemlerin hatalı olduğu görülmüştür. Herkesin haberdar olduğu bilgi, fikir ve haberlerden uzak durun. Spekülasyonlardan uzak kalmak adına bu şekilde ilerlemeye devam edin. Deneyiminiz ve tecrübeniz arttığı sürece ileride daha cesaretli bir biçimde alım satım işlemleri yapmaya başlayabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir