Borsada sağlam ve güvenli yatırım için 7 şey

Reklamlar


Borsada güvenli yatırım için 7 önemli nokta

Borsada yatırım yapan yatırımcılar, kendi beklentilerine göre bir yatırım yöntemi geliştirmektedirler. Yatırım miktarından tutun, nasıl ve hangi yatırım araçları ile işlem gerçekleştirmek istediğinize kadar ayrıntılı düşünerek en iyi ve size uygun yatırım tekniğini geliştirebilirsiniz. Bunu yaptığınızda riskleri en minimuma karınızı da maksimuma çıkarma şansını yakalayabilirsiniz.

Borsada düşük riskle maksimum kazanç sağlamak istiyorsanız, kendi yöntemlerinizle güvenli yatırım yapmanız gerekmektedir. Bunun için mutlaka borsayı iyi tanımalı, yatırım araçları ile ilgili geniş bilgiye sahip olmalı, işlemlerin nasıl yapılacağını iyi bilmeli ve çok iyi bir piyasa takibi yapabilmelisiniz. Tüm bunları yaparken piyasa analizlerini yapabilmeli ve doğru yorumlayabilmeli, hedefleriniz doğrultusunda alım satım işlemleri yapmalısınız. Yazımızda sizlere borsada güvenli yatırım için 7 önemli nokta hakkında bilgiler veremeye çalışacağız.

1- Panik yapmayın ve sakin olun:

Güvenli yatırımın önemli unsurlarından biri sakin bir biçimde işlem yapmaktır. Sabırsız ve aceleci bir tavırla yatırım işlemi yapmaya kalkışmak, sizi hatalı davranmaya itebilir. Bunun sonucunda da beklenmedik bir biçimde maddi kayıplar yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı borsada işlem yapmadan önce sakinliğinizi korumalı, yapacağınız işlemlerle ilgili her türlü konuyu ele aldığınızdan emin olmalısınız. Paniklemeniz size başarı yerine zarar getirecektir. Mevcut piyasadaki fiyat hareketleri konusunda sakinliğinizi koruyamıyorsanız ve tereddüt yaşıyorsanız işlem yapmamanız daha iyi olacaktır.

2- Fazla yatırım işlemi yapmayın:

Peşi sıra çokça işlem gerçekleştirmek, uzmanların dediğine göre yatırım yeteneğinizi köreltebilmektedir. Bunun yanı sıra, yaptığınız işlemlerdeki kayıplarınız telafisi mümkün olmayan yanlışları da beraberinde getirmektedir. Bu sebeple çok fazla işlem yapmaktan ziyade, kendinize uzun vadede bir portföy belirleyerek piyasayı takip etmeli ve portföyünüze odaklanmalısınız. Borsada güvenli yatırım yapmak için ilgilendiğiniz ve iyi bildiğiniz sektörlere odaklanarak çok daha karlı yatırımlar gerçekleştirebilirsiniz. İlgi alanınızın dışında kalan hisselere sadece çok kazanmak uğruna yatırım yapmamalısınız.

3- Tepe ve dip noktalarına dikkat edilmeli:

Borsada yatırım yapan yatırımcıların birçoğu, hisse senetlerini en düşükten alıp en yüksekten satmak isterler. Bu dengeyi yakalamak her zaman mümkün değil, çünkü hiç beklenmedik şeyler yaşanabilmektedir. Birden bire düşüş göstereceğini düşündüğünüz hisse senedi yükselişe geçebilmektedir. Bundan dolayı, yatırım araçlarını tepe ve dip noktalarda alıp satma düşüncesinden ziyade, değişik noktalardan kademeli bir şekilde almalısınız. Bu şekilde de en iyi fiyat aralığını yakalayabilir, kademeli alımlarınız sayesinde de riskinizi de çok önemli oranda düşürmüş olursunuz.

4- Hisselerin performanslarına takılıp kalmayın:

Hisse senetlerinde yaşanan fiyat hareketleri her an iyi bir alım satım işareti sayılmaz. Bundan dolayı, sadece hisse senetlerinin performanslarıyla alım satım işlemi yapılmamalı. Piyasalardaki gelişmeleri ve olayları izleyerek yaşanan fiyat hareketlerini doğru bir şekilde yorumlamalısınız. Aniden yükselişe geçen hisse senedinin fiyatı reel fiyatı değil, ani bir tepki alımını işaret ediyor olabilir. Ayrıca balon varlığından dolayı da yaşanabileceği için piyasaları çok iyi takip etmeli ve yorumlamalısınız.

5- Masrafları küçümsemeyin:

Borsada aracı kurumlara ödediğiniz vergi ve komisyonları unutup göz ardı etmeyin. En başta aracı kurum belirlerken komisyon ücretleri hakkında bilgi edinmeli ve en uygun olanını tercih etmelisiniz. Kısa ve orta vadeli yatırım yapanlar için yüklü bir vergi ödemesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Uzun vadeli yatırımlarda vergi oranları çok daha düşüktür ve sıfıra yakın seyretmektedir. Bu yüzden kısa vadeli kazançlar size yüklü bir komisyon ve vergi getirebilir, bu nedenle de karınız hiç kalmayabilir.

6- Yatırım danışmanından destek alın:

Borsada güvenli yatırım yapma konusunda kendinizi yeterli görmüyorsanız, bir yatırım danışmanından destek almanızda fayda vardır. Belirli bir ücret karşılığı alabileceğiniz yatırım danışmanlığı sayesinde, çok daha güvenli yatırım işlemleri yapabilir, riskleri nasıl düşürebileceğinizi öğrenebilmektesiniz. Danışman belirlerken de iyi şekilde araştırmalı ve güvenilir olduğundan emin olmalısınız.

7- Portföyü çeşitlendirmelisiniz:

Borsada yatırımlarınızda portföyünüzü mutlaka dengeli ve iyi bir şekilde çeşitlendirmeniz de gerekmektedir. Portföyünüzü çeşitlendirerek risklerinizi kontrol altına alabilir ve maksimum kazancı sağlayabilirsiniz. Kendi ilgilendiğiniz alanlardaki yatırım araçlarını kullanarak dengeli bir şekilde portföy oluşturmalısınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir