Borsadan zengin olma yolları

Reklamlar


Borsadan zengin olma yolları

Borsa zengin olma yolları: Borsadan zengin olunurmu, borsadan zengin olmak mümkün mü? gibi soruların cevaplarını arıyorsanız doğru yerdesiniz. İnsanların birçoğu zengin olmanın yollarını aramaktadırlar. Yaşam standartlarının yükselmesi ve daha pek çok gereksinimden ötürü, insanlar daha fazla para kazanmak ve kısaca zengin olmak istemektedirler. Özellikle emeklilik hayatında rahat bir yaşam sürebilmek için birçok kişi şimdiden daha fazla çalışmak ve para kazanmanın yollarını aramaktadırlar.

Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması nedeniyle borsada yatırım yapmak eski dönemlere nazaran çok daha kolaylaşmıştır. Borsa işlemlerinin internete taşınması, yapılan yatırımların daha iyi imkanlarla ve daha az riskle kontrollü bir şekilde yapılabilmesine olanak sağlamıştır. Bunun sayesinde de borsadaki riskler rahatlıkla sınırlandırılarak çok daha güvenli işlemler gerçekleştirilmeye başlamıştır. Denetlenmesi nedeniyle borsadan zengin olmak mümkün mü? gibi sorular en fazla merak edilen konulardan biridir.

Borsadan zengin olmak mümkün müdür?

Borsadan zengin olan kim var? Diye bir soru sorulduğunda ilk akla gelecek olan isim Warren Buffett olur. Buffett, 2008 yılı itibariyle 62 milyar dolatlık serveti nedeniyle dünyanın en zengin ismi olmuştur. 11 yaşındayken borsa işlemleri yapmaya başlayab Buffett, yatırımcılar için birçok tavsiye vermiştir. Borsadan zengin olmak isteyenlerin buradan elde ettikleri karı yeniden yatırıma yönlendirmeleri gerektiğini söylemektedir. Buffett, ilk elde edeceğiniz karı harcamak size cazip gelse de bunu yapmamanız gerektiğini belirtiyor. Warren Buffett, borsadan zengin olma yolları ile ilgili yatırımcılar için aşağıda sıraladığımız bazı noktalara dikkat çekmektedir;

1- En başta dikkat edilmesi gereken, sağlanacak kazancın yeniden yatırıma yönlendirilmesidir.

2- Kararlarınızda farklı olmalısınız. Başkalarının veya çoğunluğun davrandığı şekilde davranmamalı aynı yönde karar vermemelisiniz.

3- Bir karar verebilmek için bilgileri önceden toplamalı, son aşamada da sizi uyarailecek bir dostunuzun olması önemlidir. Buffett, kendisinin hızlı bir şekilde fikir geliştirdiğini ve bu fikri de hızlıca harekete geçirdiğini belirtmektedir.

4- Herhangi bir anlaşmadan önce bütün detayları konuşmanız gerektiğine dikkat çekmektedir.

5- Küçük hesapları ve küçük harcamaları kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

6- Kredi kartları ve kredilerle hayatını sürdüren birinin asla zengin olamayacağını belirtiyor. Borsada yatırım işlemi yaptığını paranın da borç bir para olmamasını da tavsiye etmektedir.

7- Kararlı ve azimli olduğunuz zaman, en olumsuz ve kötü konuların da üstesinden gelebilirsiniz.

8- Borsada pozisyonunuzu ne zaman sonlandırmanız gerektiğini bilmeli ve kararlı olmalısınız.

9- Başarının gerçekte ne anlama geldiğini ve risklerinizi her zaman değerlendirmeniz gerektiğini belirtiyor.

Borsadan zengin olabilir miyim?

Borsada her attığınız adımdan eminseniz, kararlı ve bilinçli bir yatırımcıysanız borsadan zengin olma yolunda doğru bir şekilde ilerliyorsunuz demektir. Borsadan para kazanıldığı gibi para kaybedilebilir de… Borsaya adım attığını ilk andan itibaren bu gerçeği kabullenmeniz gerekmektedir. Kazancınızın kaybınızdan fazla olması demek kazanç sağlamışsınız anlamına gelmektedir. Bu aşamada üzerinde durmanız gereken nokta, kayıplarınızın nedenlerini öğrenmeniz ve riskleri en düşük seviyeye nasıl indirebileceğinizi araştırmanızdır.

Borsa kitapları okuyarak yaşanmış gerçek borsa hikayelerine ulaşabilir, başarılı olan yatırımcıların ortak özelliklerinin uzun vadeli yatırımlar olduğunu görebilirsiniz. Yatırımlarından önce aldıkları kararlarda ne kadar tutarlı olduklarını, portföylerini oluştururken nasıl sabırlı olduklarını görebilirsiniz. Borsadan zengin olmanın yolu en başta uzun vadeli yatırımlar yapmaktan geçmektedir. Portföyünüzdeki bir hisse senedinin değer kazanmış olması, onun hemen satılması için yeterli bir artış sağlamış olduğunu kesinleştirmez. Bu durumun net olarak anlaşılabilmesi için bambu ağacının yetişmesiyle ilgili bir hikaye anlatılmaktadır. Kısaca hikaye şöyle; Bambu ağacının tohumunun toprağa ekilmesinden sonra her sene sabırla sulanıp gübre verilmesi gerekmektedir. Bambu ağacının tohumu 5 yıla kadar toprak üzerine herhangi bir filiz vermez. Fakat 5 yılın sonlarına doğru filizlenmeye başlar ve ilk filizlenmeden 6 hafta sonrasında ise 27 metre gibi bir uzunluğa ulaşmaktadır.

İşte, borsada uzun vadeli yatırım yapmak bu bambu ağacının yetişmesine benzetilmektedir ve akla bir soru daha gelir. “Bambu ağacı, bu 6 haftada mı büyüdü yoksa 5 yıl süreyle mi büyümüştür?” Borsada portföyünüzdeki hisse senedi kısa sürede kar sağlamayabilir ya da oldukça minimal bir düzeyde kar ettirebilir, ancak uzun vadede çok daha yüksek kar sağladığı kanıtlanmış bir gerçektir. Örneğin; Warren Buffett ilk hisse senetlerini 11 yaşında almış ve değerlediğinde satarak başka hisse senetlerine yatırım yapmıştır. Ancak sattığı hisse senetlerinin ileride daha da değerlendiğini görünce uzun vadeli yatırım işlemleri yapması gerektiğini fark etmiştir.

Borsadan para kazanmak isteyen kişilerin ilk önce borsa hakkında yeterli bilgi ve deneyime sahip olmaları gerektiğini diğer birçok yazımızda belirttik.  Borsa piyasasının tam olarak tanınması, işleyişinin nasıl olduğunun çözümlenmesi, dalgalanmalara yol açan faktörlerin bilinmesi gibi konuların çok iyi bilinmesi gerekmektedir.

Borsada nasıl zengin olunur?

Borsada para kazanabilmenin en önemli noktaları önceden de belirttiğimiz gibi bilgi, deneyim, kararlılık ve azimdir. Bu özelliklere sahip olmanız, borsada karşılaşabileceğiniz her durumla baş edebilecek ve emeklerinizin karşılığını alabileceksiniz anlamına gelecektir.

Bugün teknolojinin imkanlarından faydalanarak gerekli olan bilgi ve deneyiminizi kesinlikle arttırmanız gerekmektedir. İşlemlere devam ettiğiniz sürece de yeni bilgi ve deneyimler kazanacağınız da kesindir. Borsadaki ilk yatırım işlemlerinizde kayıp yaşamamak adına da bu bilgi ve deneyimlere kesinlikle ihtiyacınız bulunmaktadır. Borsa piyasası ile ilgili eğitimler internet üzerinden aracı kurumlar vasıtasıyla ücretsiz olarak sunulmaktadır. Eğitim videoları, e-kitap, online seminerler ve demo hesaplar gibi argümanlarla borsa hakkında belli bir düzeyde bilgi ve deneyim edinebilirsiniz. Özellikle demo hesaplar sayesinde sanal para kullanarak gerçek piyasa verileriyle işlemler yapabilmekte, uygulayabileceğiniz stratejiler geliştirebilmekte ve uygulamalı eğitim görebilmektesiniz.

Demo hesaplardan ayrı akıllı telefon veya tabletlerinizden oynayabileceğiniz borsa oyunlarını da kullanabilirsiniz. Bu oyunlar sayesinde hem deneyim kazanabilir, hem de çoklu oyuncu özelliği ile başka kişilerle karşılaşabilirsiniz. Bu oyunlar, size psikolojik olarak borsaya hazırlama konusunda büyük destek sağlayacaktır.

Borsada yatırım işlemleri yapmaya başladığınızda tüm paranızı tek bir yatırım aracına yatırmak gibi bir yanlışa düşmemelisiniz. Borsadan beklentilerinize yönelik portföy hazırlamalınız. Uzun vadeli yatırım işlemleri gerçekleştireceğiniz için, ilk önce yatırım araçlarının ilerideki durumları hakkında bir öngörü oluşturmalısınız. Bunu sağlayabilmek için de çok iyi bir piyasa takibi ve analizler yapabilmelisiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir