Borsaya yeni başlayanlar için 5 strateji ve tavsiye

Reklamlar


Borsaya yeni girenler için 5 strateji ve tavsiye

Borsada yeni yatırım yapmaya başlayan ve para kazanmak isteyen biri olarak, bilmeniz gereken ilk şey borsanın yasal ve tamamen güvenli bir piyasa olduğudur. Borsada yatırım yaparak birikimlerinizi en karlı şekilde değerlendirme imkanına sahipsiniz. Peki, borsaya yeni girenler hangi stratejileri izlemeli ve neler yapmalıdır?

Birikimlerinizi en güvenli şekilde kazanca dönüştürmek için yazımızda bazı stratejiler ve tavsiyeler vermeye çalışacağız. Paranızı borsada değerlendirmek ve kar sağlamak istiyorsanız öncelikle atmanız gereken bazı adımlar bulunmaktadır. En başta borsayı çok iyi tanımak gelmektedir. Sonraki adımlarınız ise deneyim kazanmak, piyasayı iyi takip etmek ve yorumlayabilmek, kendinize özgü stratejiler geliştirmek ve yatırımlarınızı sakince gerçekleştirmektir. İşte, borsaya yeni girenler için 5 strateji ve tavsiye;

1- Borsayı çok iyi tanımak:

Ticaretle uğraştıysanız, işinizle ilgili bütün detayları bilmenizin ve haberdar olmanızın sizi başarıya taşıdığını bilirsiniz. Borsadaki alım satım işlemleri de ticari birer işlemdir. Bu bilgiden yola çıkarak yatırım yapacağınız piyasayı tüm ayrıntısına kadar iyi bilmeniz önemlidir. Borsanın ne olduğunu, nasıl işlem yapıldığını, nelerin alınıp satıldığını ve daha birçok konuyu iyice öğrenmelisiniz. Bu sayede borsada çok daha güvenli şekilde karlı işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

2- Deneyim kazanmak:

Uğraştığınız her işte deneyim sizi başarıya götüren en önemli unsurdur. Borsada da aynı şekilde başarı elde edebilmek için deneyime ihtiyacınız vardır. Deneyimli olmanız sizin minimum riskle maksimum kazanç sağlamanıza katkı sağlayacaktır. Deneyiminiz sayesinde fiyatlarda yaşanan değişimler ve dalgalanmalar karşısında hareket şeklinizi rahatlıkla belirleyebilirsiniz. En doğru pozisyonu alarak yüksek kazanç hedefinize ulaşabilirsiniz.

Borsada deneyiminizi arttırmak için öncelikle demo hesapları kullanabilir, sanal para ile gerçek piyasa koşullarında riske girmeden nasıl para kazanılır, nasıl yatırım yapılır gibi konuları öğrenebilirsiniz. Demo hesaplarla borsada işlem yapmaya başlamadan önce strateji geliştirme imkanına da sahipsiniz.

3- Piyasa takibi:

Borsada yeni yatırım yapacak olanlar için piyasa takibi zor bir iş gibi görünebilir. Piyasa takibi dendiğinde hangi verilerin takip edilmesi gerektiği ve portföyünüz için ne gibi katkısı olacağını belirlemekte zorlanabilirsiniz. Bundan dolayı ilk öncelikli olarak ilgi alanlarınıza uygun yatırım araçlarına yönelmenizde fayda vardır. Bu şekilde daha kolay yatırım yapabileceğiniz gibi, piyasa takibini de daha rahat yapabilirsiniz.

4- Piyasaların yorumlanması:

Sektörleri ve şirketleri ortaya çıkan değişikliklere göre yorumlayabilmesiniz. Piyasaları doğru yorumlayabilmeniz için yatırım araçlarını, şirketler ve sektörlerdeki etki eden faktörleri çok iyi biliyor olmalısınız. Tüm bunları bilirseniz piyasadaki hareketleri ve değişiklikleri rahatlıkla yorumlama şansını olacaktır. Piyasayı yorumlayabildiğiniz andan itibaren de doğru pozisyonlar alabilir ve yüksek kazanç sağlayabilirsiniz. İleriye dönük yorumlamalar yapmaya başladığınızda da gelecekte kazanç getirecek yatırım araçlarına da kolayca işlem yapabilirsiniz.

5- Psikolojinin hazırlanması:

Borsaya yeni girenler, deneyimsizlikleri ve bilgi eksiklikleri nedeniyle zorlanabilirler. Kendinizi psikolojik anlamda borsaya hazırlamanız, karşılaşacağınız olumsuz durumlarda soğukkanlılığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Borsada işlemlerinizi sakin, sabırlı ve organize bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Önceden aldığınız kararlara uymalı ve dış faktörlerden etkilenmemelisiniz.

Bugün artık yatırımları internet üzerinden gerçekleştirmek mümkün. Seans salonlarındaki yaşananlar ve gelişmeler kişilerin psikolojisine daha fazla etki etmekteydi. Artık ev ortamında yatırım işlemi yapabildiğiniz için, dışarıdan etkilenmeden kendi stratejilerinize ve kararlarınıza göre davranabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir