Çek Nedir, Çek nasıl yazılır Çek ciro yapma

Reklamlar


çek nedir

Çek Nedir: Banka çekleri nedir Çek nasıl kesilir, çek kırdırma ve bozdurma işlemi yapan faktoring şirketleri bu işlemi nasıl yapıyor sorularına sizler için cevap aradık işte tüm detaylar.  Çek; bir kimsenin para miktarı yazan belgeyi verdiği üçüncü kişinin bankaya giderek o kişinin hesabından belgede yazılı para miktarı kadar paranın çekilebildiği belgedir.

Çek Yazmaya Başlarken Neler Bilinmelidir?

 • Hangi bankayla çalışmak istiyorsanız öncelikle o bankaya çek kullanmak için müracaat etmelisiniz. Banka müracaatınızdan sonra size ortalama 15 yapraklı bir çek karnesi temin edecektir.
 • Çek kâğıtları için bankaların tahsili birbirleri arasında farklılık göstermektedir. Ancak bankaların her bir çek kâğıdı için ortalama tahsil ettikleri ücret 5 ya da 6 tl’dir.
 • Çeki bir kişiye verdikten sonra çekin tarihi geçmeden o kişi bankaya gelerek çeki bozdurmalıdır. Ancak bankada hiç bakiyeniz olmasa bile banka en az 1200 TL ödemek durumundadır. Bunun farkında olan bankalar bunun için sizden çek talebiniz esnasında çek kâğıtlarından hariç olarak 1200 lira daha ek ücret çıkartabilir. Bu talebi yapmıyorsa teminat ya da bloke hesapta talep edebilir. Ancak bloke hesapta genel olarak bankalar işletim ücreti ve faiz çalıştırdığından seçim imkânınız olursa ilk etapta çek ücretleri haricinde 1200 TL daha ödeme yapmanızı tavsiye ederiz.
 • Çek yazmak isteyen iş yeri sahipleri ya da hizmet alan kişiler bilmelidirler ki; iş hukuku kurallarına göre ödemeniz gereken ücretin tamamını çek ile ödeme hakkınız bulunmamaktadır. Ödemeniz gereken ücretin maksimum %60’ını çek ile ödeyebilirsiniz. Geri kalanını nakit ya da kredi kartı ile ödemek durumundasınız.

Çekin Bankadan Vadesinde Tahsili Niçin Önemlidir?

 • Çekte vade gibi bir durum söz konusu değildir. Çekte yazan miktar kadar çeki alan kişi ücret tahsil edecektir. Çekin bir kullanım tarihi bulunmaktadır ve bu kullanım tarihinden önce çek kullanımı yapılamamaktadır. Aynı zamanda çekin son kullanma tarihinin de geçirilmemesi gerekmektedir. Zira son kullanma tarihi geçen çekler geçersiz sayılmaktadır.
 • Çek yazan her kişi bir bankayla çalışmak durumundadır ve çeklerin üzerinde bu bankaların isimleri yazmaktadır. Çek alan kişinin çekin üzerine bakarak hangi bankaya aitse o bankadan çekimi yapması daha avantajlıdır. Başka bir bankadan çekim yapılmak istendiğinde süreç ortalama 2 gün kadar uzayacaktır.

Çek Cirolama Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

 • Bir firma ile iş yaptığınızda genel olarak ödemeler nakit yapılamamaktadır. Açık hesap üzerinden vadeli ödeme ise her alacaklının kabul edeceği bir ödeme yöntemini oluşturmamaktadır. Firmalar arası nakit ilişkilerinde genel olarak çek tercih edilmekte ve alacaklılar da çek talep etmektedir.
 • Bir alacaklı sizden çek talep ettiğinde kendinize ait olan çeki alacaklıya verebileceğiniz gibi sizin de her hangi bir müşterinizden almış olduğunuz çeki alacaklınıza verebilirsiniz.
 • Sizin başkasından aldığınız bir çeki, üçüncü kişiye verirken yapmanız gereken işleme ise cirolama denmektedir.
 • Cirolama işlemi şirketinizin kaşesini çekin arkasına basarak ve yetkilinin imzasını çekin arkasına atarak yapılmaktadır. Cirolama işlemi sizin şirketinizin bir şirketten almış olduğunuz çekin başka bir şirkete devrettiğinizi resmileştiren belgedir.
 • Cirolanan çeki alan alacaklı bankaya vade tarihinde giderek ücretini alacaktır. Cirolanan çekin ücretini ise ilk firma yatırmaktadır. Yani ikinci firma yalnızca çek aracısı olmuştur.

Çek Kırdırma, Bozdurma, Faktoring Nedir ve Nasıl Yapılır?

 • Bir iş yapıldığında çeklerin kullanım tarihi bazen 3 ay sonraya, bazen de 5 ay sonraya bile olabilmektedir. Paranızı almanızda her hangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Ancak o anlık nakit ihtiyacını girildiğinde çekin bozdurulması gerekebilir. Çek ise bankaya vade tarihi gelmeden bozdurulamaz. Bu aşamada faktöring firmaları devreye girmektedir. Faktoring firmaları sizin henüz vadesi gelmemiş olan çeklerinizi bozarlar ve vadesi geldiğinde bankadan ücretini kendileri tahsil ederler. Ancak vadesi gelmeyen çeki bozarlarken %10’dan başlayan komisyon kesintileri yapmaktadırlar.

Bloke Çeki Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 • Bloke çek bir kişinin bankaya belli bir miktarda para yatırarak bu parayı blokeletip çeke çevirmesidir. Bloke çek bankadan alındıktan sonra alacaklıya verilir ve alacaklı çeki vade tarihi geldiğinde banka giderek çekebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir