Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır

Reklamlar


çocuk parası

Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır: Devlet sigortalı olarak çalışan kişilere destek amaçlı olarak çocuk parası vermektedir. Peki çocuk parası yardımı almanın şartları nelerdir nereye başvuru yapılır işte detaylar. Çocuk parası almak isteyenlerin, 0 ile 18 yaş arasında çocuğa sahip olması gerekmektedir. Çocuk parası nasıl ve nereden alınır? Başlıklı makalemizde, çocuk parası almanın şartlarını ve nereden alınacağından söz edeceğiz.

Öncelikle, şunu bilmekte yarar var; sigortasız olarak bir işte çalışan kişilerin çocuk parası alması mümkün değildir. Sigortalı bir işte çalışıyor olmak, en önemli şarttır. Devlet tarafından verilen çocuk parası öz çocuklarınız için alınabildiği gibi evlatlık olan çocuklar içinde alınabilmektedir.

Çocuk parasında ödenek yaş gruplarına göre farklılık gösterebilmektedir. 0 ile 6 ve 6 ile 18 yaş arası çocuklar için alınacak olan ödenek miktarı farklılık gösterebilmektedir. Çocuk parası almak için hangi şartların yerine getirilmesi konusunu sizler için araştırdık. İşte, çocuk parası alabilmenin şartları;

Çocuk parası Yardımı Almanın şartları

-Çocuk parası alabilmenin ilk şartı sigortalı olarak bir işte çalışıyor olmaktır. Sigortasız çalışanlar bu hizmetten faydalanamamaktadır.

-Sigortalı çalışanlar, çocuk sahibi olduğunu ilgili kuruma bildirmelidir.

-İlköğretimde eğitimine devam eden erkek çocukları için kişi başı 30 TL, ilköğretimde eğitimine devam eden kız çocuklarına ise aylık olarak 35 TL çocuk parası ödemesi yapılmaktadır.

-Ortaöğretimde eğitimini sürdüren erkek çocukları için aylık 45 TL, kız çocukları için ise kişi başı 55 TL çocuk yardımı yapılmaktadır.

Çocuk parası almak için nereye başvuru yapılır

Bu şartları sağlayan kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak çocuk parası hizmetinden yararlanabilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

One Response

  1. Fuat

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir