Devlet Bankaları Hangileridir?

Reklamlar


devlet bankaları

Devlet Bankaları Hangileridir: Türkiye’de bulunan devlete ait bankalar hangileridir, işte o liste. Finans sektörü yönünden köklü ve güçlü bir yapıya sahip olan Türkiye, uzun yıllardan beri gücünü muhafaza ederek günümüze kadar gelmiştir. Türkiye’nin geneline baktığımızda devlet bankalarının yanı sıra pek çok yabancı finans bankasının da ülkemizde şube açtığını görüyoruz. Fakat günümüzde Türk bankaları hem finansal hem de ekonomik yönden önemli bir yerde olup, aktif olarak müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir. Müşterilerin talep ve isteklerine yanıt vererek hizmetlerini sürdürmeye çalışan bu bankalar, pek çok uygun kampanya yaparak müşteri potansiyelini arttırmayı hedeflemektedir. Bunun yanı sıra finans sektöründe büyük atılımlar yaparak gelişmeye ve büyümeye devam etmekte…

Bankaların sunduğu ürün ve hizmetlerden yararlanmak isteyen müşteriler,  Türk bankaları ile çalışmayı sürdürerek, devlet destekli kredi veya kredi kartı gibi karlı projelerden de faydalanmak istemektedir. Dolayısıyla pek çok kişi finans sektörü içerisinde köklü bir yapıya sahip olan devlet bankaları ile çalışmayı tercih etmekte… Peki, Türkiye’de hala faaliyette olan devlet bankaları hangileridir?

Günümüzde kamu bankası olarak, aktif bir biçimde çalışmayı sürdüren tamı tamına üç adet Türk bankası bulunmaktadır. Gelin günümüze kadar köklü bir biçimde gelmiş olan bu bankalara göz atalım!

Ziraat Bankası:

Ziraat bankası, Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük bankalarından bir tanesidir. Bu sebeple Osmanlı İmparatorluğu zamanında kurulan köklü bir banka olma şerefine naildir. 1863 yılında kurulan Ziraat Bankası’nın asıl kurucusu ise Ahmet Şefik Mithat Paşadır.

Ziraat Bankası Türk geleneklerinden taviz vermeden, karşılıklı yardımlaşmayı esas almaktadır. Dolayısıyla bu sayede geçmişten günümüze kadar gelmeyi başardı. Türkiye içerisinde çok popüler olan bu banka, 1975 senesinde Almanya, Hamburg’da ilk yurt dışı temsilciliğini almıştır. Ayrıca tarım ve hayvancılık alanında üreticiye finansal destek sağlayan Ziraat Bankası, yıllardır Türkiye ekonomisine can veriyor. Peki, Ziraat Bankası müşterisi nasıl olunur, hangi belgeler gerekli? Hemen anlatalım!

Ziraat Bankası Müşterisi Nasıl Olunur?

Ziraat Bankası müşterisi olabilmeniz için 18 yaşını doldurmanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek vadeli veya vadesiz TL hesabı açtırabilirsiniz. Üstelik hesap açtırırken sizden ikametgâh adresi, öğrenci belgesi gibi evraklarda talep edilmiyor.  Sadece kimlik kartınızı alarak gitmeniz yeterli olacaktır. Birde hesap bakiyesi olarak sizden 10 TL ücret talep edeceklerdir. Daha sonra kartınızı aldığınızda ziraat bankası ATM’lerine giderek yatırdığınız bu 10 TL’yi geri çekebilirsiniz.

Vakıfbank Bankası:

Herkesin Vakıfbank olarak bildiği bankanın ismi aslında orijinalinde Türkiye Vakıflar Bankası’dır.  Türkiye Cumhuriyeti devletinin üçüncü kamu sermayeli bankalarından birisidir.  Asıl kuruluş tarihi 11.01. 1954 olan Vakıfbank, Türkiye’nin en eski ve köklü bankalarından bir tanesi… Büyüklük itibari ile diğer bankalar ile karşılaştırdığımızda Türkiye’nin en büyük 7. Bankası olduğunu söyleyebiliriz. Peki, Vakıfbank nasıl kuruldu?

Vakıfbank, yukarıda söylediğimiz gibi 11 Ocak 1954 tarihinde Adnan Menderes’in özel emri ile kurulmuştur. O zamanki dönemin 6219. Kanuna göre 50.000.00 sermaye ile kurulan bu banka günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Yurtdışında da pek çok şubesi olan Vakıfbank, günümüzde pek çok banka kullanıcısının tercihleri arasında…

Vakıfbank Müşterisi Nasıl Olunur?

En yakın Vakıfbank şubesine başvurarak vadeli, vadesiz hesap sahibi olabileceğiniz gibi aynı zamanda havuz hesabı, e-vadeli hesaplar açtırabilirsiniz. Vakıfbank, sizden kimlik kartınız dışında hiçbir belge talep etmemektedir. Her bankanın yoğunluğa göre değişse de işleminiz genel olarak yirmi dakika sürecektir. Hesap bilgileriniz tamamlandıktan sonra bankada bulunan görevliler size bir hesap cüzdanı teslim edecektir. Bu hesap cüzdanı yardımıyla kendi hesabınızı kontrol edebilirsiniz.

Halk Bankası:

Halk Bankası anonim şirketi ülkemizde genellikle Halkbank olarak tabir edilmektedir. Türkiye’nin en eski ve en kapsamlı bankalarından biri olan Halkbank, 1933 yılında Halk Bankası ve Halk Sandıkları Kanunu neticesinde hayata geçirilmiştir. Bu bankanın kuruluş amacı küçük veya orta büyüklükteki işletmelere, esnaflara ve sanayicilere zorlanmadan, ucuz bir şekilde kredi vermektedir.  Halk Bankası, Türk bankaları içerisindeki en büyük 3. bankadır. Dolayısıyla yurt içinde ve yurt dışında pek çok şubesi bulunmaktadır. 1938 yılında aktif çalışma hayatına başlayan Halkbank, 128.480.000.000 TL bütçeyle kurulmuştur. Ayrıca dünyada en büyük bankalar arasında 159. sırada yer almaktadır.

Halkbank Müşterisi Nasıl Olunur?

Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olan Halkbank’ta hesap açmak istiyorsanız en yakın şubeye başvurmanız yeterli olacaktır. Hesap açma işlemi için kişinin kimlik kartı veya kimlik kartı fotokopisi yeterli olacaktır. Kimlik bilgilerinizi yetkiliye beyan ettikten sonra hızlı bir şekilde işlemleriniz başlayacaktır. İşlemler bittikten sonra artık adınıza açılan bir vadesiz hesaba sahipsiniz. Açılan bu vadesiz hesabın içine para yatılıp, çekilebilir. Kartınız adresinize teslim edilene kadar internet bankacılığına kayıt olup, hesabınızı buradan yönetebilirsiniz. Eğer adresinizi bankaya beyan ederseniz banka kartınız hazır olduğunda adresinize gönderilecektir. Fakat adresinizi bankaya beyan etmediyseniz başvurduğunuz banka şubesinden teslim alabilirsiniz.

İller Bankası AŞ.

Öncelikle İller Bankası halka açık bir banka değildir. Bu banka sadece kamu kurumlarına destek sağlamakla birlikte ülkenin kalkınmasını yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir. İller Bankası AŞ. Çevre ve Şehircilik bakanlığına bağlıdır. Dolayısıyla hem dünya çapında hem de ülkemizde hizmet veren bu bankanın neredeyse her ilde bir genel müdürlüğü bulunmaktadır. İller bankası ülkemizde pek çok hizmet vermektedir. Örneğin kentsel dönüşüm, bankacılık, katı atık depolama, sigortacılık, atık su arıtma, harita ve içme suyu gibi pek çok farklı alanda finansal destek sağlayarak ülkesine katkıda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kamu kuruluşlarına proje karşılığında destek olmakla birlikte Türkiye’deki neredeyse tüm kamu kuruluşlarını aylık olarak para yatırılmaktadır.  Kamu kuruluşları ve il özel idarelerine tam destek veren İller Bankası, 1933 yılında ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün özel isteğiyle kurulmuştur.

Türk Eximbank AŞ.

Türk Eximbank yani diğer adıyla Türkiye İhracat Kredi Bankası 31 Mart 1987 tarihinde resmi gazete ilanı yayınlanarak kuruldu. Tahmin edebileceğiniz gibi bu bankanın kuruluş amacı ülkemizde ihracatın gelişip, büyümesidir. Eximbank, ihracat çeşitliliğinin artması, yurt dışında yeni pazarlara atılım yapmak ve pazar payının giderek artırılması gibi konularda pek çok şirkete destek vermektedir. Ayrıca hizmet alanları arasında kredi ve sigorta işleri de bulunmaktadır. Türk Eximbank Aş.  Bankasının her ilde genel müdürlüğü bulunmakla birlikte Ankara’da ise bölge müdürlüğü yer almaktadır. Bunun yanı sıra yurtdışında da şube ve büroları bulunmaktadır.

Türkiye Kalkınma Bankası AŞ.

Türkiye Kalkınma Bankası, 1975 yılında Sanayi Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak hayata geçirilmiştir. Adından da anlaşılacağı üzere Türkiye’yi kalkındırmak için kurulmuştur. Dolayısıyla bu yüzden anonim şirketlere kar ve verimlilik elde etmek için kredi vermenin yanı sıra finansman ve işletme desteği de sağlamaktadır. Türkiye Kalkınma Bankasının hedefi sermayenin gelişmesini sağlamak, ülke içinde ve dışında kalkınmaya yönelik projeler geliştirmek ve diğer tüm kalkınmaya yönelik projelere destek sağlamaktır.  Bunun yanı sıra Türkiye’de sürdürülebilecek projelere finansal destek sağlayan Türkiye Kalkınma Bankası, ülkemizin köklü bankalarından bir tanesidir. Uzun yıllardan beri faaliyet veren bu banka devlete ve ülkeye destek olmak amacıyla kurulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir