Devlet Destekli Hibe Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Reklamlar


hibe-krediler

Devlet Destekli Hibe Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Hibe Kredi Nedir?

Yeni iş kuracak olanlara devlet belli bir eğitimin sonrasında işlerini kurması için kredi vermektedir. Devletin sunmuş olduğu bu krediye devlet destekli hibe kredi denir. Devlet destekli hibe kredi verildikten sonra bireyden geri ödemesi istenmemektedir.

Devlet Destekli Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Devlet destekli hibe kredisinin yönetimini KOSGEB yürütmektedir. Devlet destekli hibe kredisini alabilmeniz için başvurunuzu da KOSGEB ‘e yapmalısınız. KOSGEB başvurunuzdan sonra KOSGEB görevlileri tarafından mülhakata çağırılacaksınız.

Girişimcilik eğitimi için mülhakattan geçilmesi gerekmektedir. Girişimcilik eğitimine kaç kişi alınacaksa mülhakattan bu kadar kişi seçilecektir. Mülhakatı geçen kişiler girişimcilik eğitimine alınacaktır. Eğitim süresince yol harçlığı ne kadarsa bireyin hesabına eğitim sonrasında bu kadar ücrette yatacaktır. Eğitimin tamamlanarak, sertifikanın sonra hibe kredi verilmemektedir.

Hibe kredinin alınabilmesi için mutlaka bir işyerinin açılması gerekmektedir. Girişimciliğe başlamadan kredi alınamaz. Girişimciliğe başlanıldıktan sonra her şeyin tamamlandığı düşünüldüğünde KOSGEB görevlileri işyerine davet edilmelidir. Görevliler tarafından gerekli araştırma ve tetkikler yapıldıktan sonra onay verilirse kredi alınabilecektir.

Devlet destekli hibe kredisi 30.000 tl’dir. Devlet 30.000 tl krediyi hibe etmekte ve bunun geri ödemesini istememektedir. Devlet destekli hibe kredisi 100.000 tl’ye kadar çıkarılabilmektedir. Eğer ki kredi miktarı artırılmak istenir ve 70.000 tl daha alınarak, kredi 100.000 tl’ye tamamlanmak istenirse, sonradan alınan 70.000 tl kredinin geri ödemesi bulunmaktadır. Ancak kredinin geri ödemesinde faiz uygulaması yapılmamaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir