Devlet Destekli Kredi Nasıl Alınır?

Reklamlar


devlet destekli kredi-322

Devlet Destekli Kredi Nasıl Alınır: Kredi; paraya ihtiyaç duyduğumuz zamanlar bankalardan aldığımız geri ödemeli desteklerdir. Bazı durumlarda devlette bu kredilere destek veriyor. Buradaki amaç ise girişimcileri topluma kazandırmaktır. Bu girişimciler birçok sektörde boy gösterebilirler. Bu sektörler arasında hayvancılık, çiftçilik, otel işletmeciliği ve daha birçok sektör bulunmaktadır.

Devlet desteği bir anlamda sosyal devlet ilkesi içerisinde yer alan bir uygulamadır. Çünkü iflas etmiş bir bireyi topluma kazandırmak ya da sektöre yeni adım atacak bir bireyi destekleyerek iş dünyasına kazandırmaktadır. Devlet destekli kredi verilmesindeki bir diğer amaç ise ülkemizin kalkınmasını sağlamaktır. Türkiye’nin bir vatandaşı olarak ülkemize katkı da bulunmamız gerekmektedir. Bunu da tek başımıza sağlayamayacağımız için devlet destekli krediler derdimize çare olmaktadır.

Devlet yatırım yapan girişimcilere çoğunluk bankalar aracılığı ile kredi desteği vermektedir. Fakat bu durum yalnızca bankalar aracılığı ile değil aynı zamanda bebke, dernekler, KOSGEB ile de sağlanmaktadır.

Bunun için iş kuracak bireyler kuracakları iş ve planı ile devlet kurumlarına başvuruda bulunmaları gerekiyor. Devlet desteğindeki krediler genelde faizsiz olmaktadır. Bu da girişimciye şevk vermektedir. Aynı zamanda esnek ödeme koşulları ve uzun vadeler devlet destekli kredilerin özellikleri arasında yer almaktadır.

Devlet tarım ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşlara da destek kredileri vermektedir. Genelde tarım ve hayvancılıkla uğraşan bireylere verilen krediler; küçükbaş ve büyükbaş hayvan alımı için, arıcılık, balıkçılık, traktör alımı ve barınak yapımı gibi birçok faaliyet için devlet destekli krediler verilmektedir. KOSGEB daha çok hibe kredileri, hayvan barınağı yapımı gibi konularda devlet destekli krediler verirken, canlı hayvan alımı için kredi vermez.

Aynı zamanda kredi veren kurumların kredi alacaklarında aradıkları şartlarda farklıdır. Bir devlet bankası olan Ziraat Bankası’nın kredi için aradığı şartlar ile KOSGEB’in kredi için aradığı şartlar farklıdır.

Aynı zamanda devlet yardım kredisi de vermektedir. Durumu olmayan aileler için bir yardım kampanyası niteliğinde olan bu destekler, halk arasında devlet yardım kredisi olarak bilinmektedir.

Bu krediden faydalanmak için bireylerin devlet yardımına ihtiyacı olduğunu belgeler ile kanıtlamak zorundadır. Bu kanıtı gerekli kamu kurum ve kuruluşlarına sunamayan aileler bu krediden faydalanamaz.

2015 yılında devlet 50.000 Türk Lirası hibe ve 100.000 Türk Lirası sıfır faizli kredi vermeye başladı. Ve hala bu durum devam etmektedir. Bu krediden faydalanmak için bir projenizin olması gerekmektedir. Ayrıca Türk vatandaşı olmak ve devletin yapacağı kurslara katılma zorunluluğu da vardır.

Aynı zamanda KOSGEB de girişimcilere geri ödemesiz işyeri kredisi imkanı sağlamaktadır. KOSGEB bilim sanayi ve teknoloji bakanlığına bağlı bir kuruluştur. Aranan şartları sağlayan kişilere belli tutarda hibe kredisi ya da daha yüksek miktarda faizsiz kredi imkanı sunmaktadır.

Yukarda da belirttiğimiz gibi devlet destekli kredi imkanlarından faydalanmak için KOSGEB’in ücretsiz olarak düzenlediği uygulamalı kurslara katılmak gerekmektedir. Bu eğitim sonunda alınan sertifikalar bu eğitimi başarıyla geçtiğinizi göstermektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir